خواص عجیب خواندن آیت الکرسی

خواندن آیت الکرسی توسط ائمه ما بسیار سفارش شده است. در این مطلب به خواص آیت الکرسی برای ازدواج، حاجت، بیماری و روزی می پردازیم.

خواص عجیب خواندن آیت الکرسی

آیت الکرسی یکی از آیات قرآن است که خواندن آن فضیلت و ثواب بسیاری دارد. حضرت محمد (ص) در خصوص ثواب خواندن آن فرمودند: اگر کسی از منزل بیرون رود و آیت الکرسی را بخواند، پروردگار هفتاد هزار فرشته را مامور محافظت از او کند تا زمانیکه به خانه برگردد. در ادامه این مطلب به خواص آیت الکرسی برای ازدواج، خواص آیت الکرسی برای حاجت، خواص آیت الکرسی برای روزی، خواص آیت الکرسی برای اموات، خواص آیت الکرسی برای بیماری و … اشاره می کنیم.

همچنین بخوانید: متن سوره آیت الکرسی

فواید و فضیلت آیت الکرسی چیست؟

در منابع روایی به فواید و فضیلت آیت الکرسی بسیار تاکی شده است و این آیه مبارکه را از برترین آیات قرآن برشمرده اند. خواندن آیت الکرسی در همه حال به خصوص پس از وضو، پس از نماز، هنگام خروج از منزل، هنگام مواجه شدن با سختی و … سفارش شده است.

در خصوص فضیلت آیت الکرسی خداوند فرمود: به عزت و جلالم سوگند که اگر بنده ای از بندگانم این آیات را پس از هر نماز بخوانند، او را در حظیرة القدس ساکن خواهم کرد و هر روز هفتاد مرتبه بر او نظر می کنم و در هر روز هفتاد حاجتش را برآورده می کنم و بر دشمن پیروز می گردانمش و هیچ چیز او را مانع از وارد شدن به بهشت نخواهد شد.


فواید همراه داشتن آیت الکرسی

فواید همراه داشتن آیت الکرسی بسیار است، از جمله:

 • همراه داشتن آیت الکرسی برای سلامت در سفر
 • همراه داشتن آیت الکرسی برای حاجت روایی
 • همراه داشتن آیت الکرسی برای حفظ جان
 • همراه داشتن آیت الکرسی برای رفع سختی
 • همراه داشتن آیت الکرسی برای در امان ماندن از بیماری ها

طریقه ختم آیت الکرسی

چندین دستور و طریقه ختم آیت الکرسی وجود دارد که هر یک در موقعیتی سفارش شده است از جمله ختم آیت الکرسی برای ازدواج، برای حاجت، روزی و … در ادامه یکی از مجربترین طریقه ختم آیت الکرسی را ارائه می کنیم.

باید ابتدای هفته نیت کرد و برای یک هفته پس از نماز عشاء دو رکعت نماز خوانده و به نیت ختم آیت الکرسی آن را 142 مرتبه می خوانیم تا روز هفتم که آیت الکرسی را 148 مرتبه خوانده و در پایان ذکر “یا الله” 1000 مرتبه تکرار شود.

همچنین بخوانید: خواص سوره جن برای حاجت

خواص آیت الکرسی برای ازدواج


خواص آیت الکرسی برای ازدواج

خواص آیت الکرسی برای ازدواج در چند ختم مجرب آمده است:

 • ختم آیت الکرسی برای ازدواج. نیت کرده و هر شب (تا زمان حاصل شدن نتیجه) با وضو و حضور قلب روز به سمت قبله نشسته و آیت الکرسی را بخوانید. انشاء الله که مستجاب گردد.
 •  ختم 29 مرتبه آیت الکرسی برای رفع موانع ازدواج. در ابتدای ماه قمری نیت کنید که این ختم را انجام دهید. روز اول یک مرتبه آیت الکرسی را بخوانید و سپس یک صلوات بفرستید. در روز دوم از ماه، دو مرتبه آیت الکرسی را بخوانید و دو صلوات بفرستید و این روش را تا روز بیست و نهم ادامه دهید. در روز بیست و نهم 29 مرتبه آیت الکرسی را خوانده و 29 صلوات بفرستید و حاجت خود را بطلبید.
 • ختم 7 مرتبه آیت الکرسی. تا هفت روز و در هر روز هفت مرتبه آیت الکرسی را تا (هو العلی العظیم) تلاوت کنید.
 • ختم آسان شدن ازدواج:
  نیت کرده و وضو گرفته و به قبله بنشینید، 25 مرتبه آیت الکرسی را خوانده و پس از هر بار تلاوت آن 100 مرتبه ذکر یا عزیز را تکرار کنید. در پایان 9 مرتبه سوره انا انزلنا را بخوانید و در کف دست چپ با زعفران بنویسید ( یا طا طو طوت) ( حرف واو را تو خالی بنویسید)

خواص آیت الکرسی برای حاجت

 • در مورد خواص آیت الکرسی برای حاجت روایی از از امیرالمونین (ع) روایت شده است: هر زمان که حاجتی داشتید صبح پنجشنبه به دنبال آن برود، زیرا پیامبر اکرم (ص) در دعا فرمودند: پروردگارا، در بیرون رفتن امت من در صبح پنجشنبه برکت قرار ده و آن زمان که از منزل خارج شد؛ آیات سوره آل عمران (آیات 190 تا پایان سوره)، آیت الکرسی و سوره مبارک قدر را بخواند. خواندن این ها حاجات دنیا و آخرت را مستجاب می کند.
 • اگر حاجت مهمی دارید که به دنبال استجابت آن هستید باید به بیابان های بیرون از شهر بروید، جایی که کسی نباشد و در حالیکه وضو دارید با خضوع رو به قبله نشسته و دور خود خط بکشید. سپس 70 مرتبه آیت الکرسی را تا هوالعلی العظیم بخوانید و امیدوار باشید که تا انتهای همان روز حاجت روا شوید.
 • در برخی از روایات نیز خواندن آیت الکرسی در وقت غروب را راهی برای حاجت روایی معرفی کردند.
همچنین بخوانید: خواص سوره یاسین برای حاجت، ازدواج

خواص آیت الکرسی برای روزی

درباره خواص آیت الکرسی برای روزی اینطور آمده است که شخص باید عدد ابجد نام خود را پیدا کند، برای افزایش رزق و روزی نیت کرده و به مدت سه روز آیت الکرسی را به تعداد آن بخواند. برای مثال اگر نام شما علی است، عدد ابجد نام شما 110 است، پس برای سه روز نیت کرده و در هر روز 110 مرتبه آیت الکرسی را بخوانید.


خواص آیت الکرسی برای اموات

رسول اکرم (ص) درباره خواص آیت الکرسی برای اموات فرمودند: کسی که آیت الکرسی را خوانده و ثواب آن را نثار اموات کند، پروردگار در هر قبر از مشرق تا مغرب چهل نور را وارد کند و بر قبور آنها وسعت دهد و درجات آنها را مرتفع کند و بر کسی که آیت الکرسی را بخواند ثواب شصت هزار پیامبر کرامت فرماید و از هر حرف آن آیه فرشته ای بیافریند که تا روز قیامت برای او تسبیح گو باشد.


خواص آیت الکرسی برای بیماری

در مورد خواص آیت الکرسی برای بیماری در کتاب وسائل الشیعه جلد اول صفحه 380 آمده است: آیت الکرسی را در کنار بیمار بخوانید و سپس بگویید: «اَللّهُمَ اَخرِجهُ الی رِضا مِنکَ وَ رِضوانٍ اَللّهُمَ اَغفِرلَهُ ذَنبُهُ جَلَّ ثَناء وَجهکَ» و بعد آیه 54 تا 56 سوره اعراف را خوانده و سه آیه پایانی سوره بقره و در آخر نیز سوره احزاب را تلاوت کند.

در کتاب مفاتیح الجنان روایت شده است که پیامبر دعایی را از جبرئیل آموختند که دیگر محتاج دوای طبیب نشوند. هنگامیکه امام علی (ع) و سلمان پرسیدند این دعا چیست؟ رسول الله (ص) فرمودند: آب حاصل از قطرات باران را در ماه نیسان جمع کرده و هفتاده مرتبه سوره حمد، آیت الکرسی، فلق، ناس، کافرون و هفتاد و یک مرتبه سوره توحید را بخوانید و هفت روز پشت سر هم هنگام صبح و شام از آن آب بیاشامید.

همچنین بخوانید: سوره الرحمن برای حاجت و روزی

خواص آیت الکرسی برای ترس


خواص آیت الکرسی برای ترس

در مورد خواص آیت الکرسی برای ترس به افرادی که شب را در خانه به تنهایی سپری می کنند سفارش شده است که آیت الکرسی را خوانده و بگوید: اَللّهُمَّ آنِسْ وَحْشَتى، وَآمِنْ رَوْعَتى، وَاَعِنّى عَلى وَحْدَتى.

خداوندا! هراس من را آرامش بده و ترسم را از من دور کن و در تنهایی کمکم کن.


فواید آیت الکرسی برای کودکان

از فواید آیت الکرسی برای کودکان دور کردن ترس است، به خصوص اگر پیش از خواب خوانده شود موجب می شود ترس و اضطراب از او دور شود.


فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب

در مورد فواید خواندن آیت الکرسی قبل از خواب از حضرت محمد (ص) روایت شده است: هر که پیش از خواب آیت الکرسی را بخواند، خداوند او و خانه اش و همچنین خانه همسایگانش را از بلایا ایمن کند.

همچنین بخوانید: دعای مقاتل بن سلیمان برای کار و حاجت

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به فواید و فضیلت آیت الکرسی و خواص عجیب آن برای ازدواج، حاجت، بیماری و روزی، و … اشاره کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.