ختم انعام برای حاجت

ختم انعام برای حاجت

سوره انعام ششمین سوره از قرآن کریم است و از پرفضیلت ترین سوره ها به شمار می رود که در آن هفتاد مرتبه نام خداوند ذکر شده است. این سوره 165 آیه دارد و در آیات پایانی آن از آیه 136 تا 150 به چهارپایان مفید برای بشر اشاره دارد.

طبق برخی روایات سوره انعام به همراه هفتاد هزار فرشته بر پیامبر اکرم (ص) و به طور یکباره نازل شده است و هر که این سوره را قرائت کند، فرشتگان تا روز قیامت برای او تسبیح گفته و استغفار کنند.

همچنین بخوانید: ختم سوره واقعه

طریقه ختم انعام برای حاجت فوری

طریقه ختم انعام برای حاجت فوری به روایت از امام صادق (ع) اینطور آمده است:

اگر حاجت فوری دارید دو نماز دو رکعتی بجا آورید و در هر رکعت از آن یک مرتبه سوره حمد و پس از آن سوره انعام را بخوانید. پس از اتمام سوره انعام بگویید:

یا کریم، یا کریم، یا کریم، یا عظیم، یا عظیم، یا عظیم

یا اعظمُ من کلُّ عظیم، یا سمیعَ الدُّعاءِ

یا من لا تُغَیّرُهُ الایّامُ و اللّیالی، صلّ علی محمدٍ و آل محمد

و ارحَم ضعْفی و فقری وَ فاقَتی وَ مسْکَنَتی

فانّکَ اَعْلَمُ بها منّی، و انت اعلمُ بحاجتی

یا من رَحِمَ الشیْخَ یعقوب، حین رَدَّ علیه یوسفُ، قرّةَ عَیْنِهِ

یا منْ رَحِمَ ایّّوبَ بعد حُلُولِ بلائهِ

یا من رحم محمداً وَ منْ الْیُتْمِ آواهُ

وَ نَصَرَهُ علی جبابرةِ قریشٍ وَ طَواغیت‌ها

وَ امْکَنَهُ منهم، یا مُغیثُ، یا مُغیثُ، یا مُغیث

و درر پایان چند مرتبه ذکر “یا مغیث” را تکرار کنید. امام صادق (ع) درباره این ختم سوره انعام فرمودند: “سوگند به آنکه جانم در دست قدرت اوست، اگر خداوند را پس از این نماز با دعا بخوانید، تمامی حاجات شما برآورده می شود. انشاءالله”


ختم انعام صوتی


ختم انعام برای ازدواج

روش ختم انعام برای ازدواج به این ترتیب است که:

  • در روز شنبه ابتدای روز
  • یکشنبه در هنگام طلوع آفتاب
  • دوشنبه مابین نماز ظهر و عصر
  • سه شنبه یک ساعت پس از طلوع آفتاب
  • چهارشنبه پس از نماز عصر
  • پنجشنبه پیش از ظهر شرعی
  • جمعه پس از نماز ظهر و تا غروب آفتاب فرصت دارد

دستور آن:

در حالیکه وضو دارید رو به سمت قبله نشسته سوره انعام را تا اواسط آیه “رسل الله” تا الله دوم بخوانید

آیه 124 از سوره انعام: وَإِذَا جَاءتْهُمْ آيَةٌ قَالُواْ لَن نُّؤْمِنَ حَتَّى نُؤْتَى مِثْلَ مَا أُوتِيَ رُسُلُ اللّهِ اللّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسَالَتَهُ سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُواْ يَمْكُرُونَ

قرائت کنید و سپس دو رکعت نماز بخوانید و در هر رکعت از آن پس از سوره حمد هفت مرتبه آیه الکرسی را خوانده و 50 مرتبه سوره توحید را بخوانید و پس از اتمام نماز به سجده رفته و 70 مرتبه ذکر زیر را بگویید:

لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

و سپس مابقی سوره را قرائت کنید.

همچنین بخوانید: چهار قل برای اموات، ازدواج و چشم نظر

ختم انعام برای شفای مریض

ختم انعام صغیر برای شفای مرض یکی از ختم های مجرب است که به ترتیب زیر است:

هفت نفر در کنار بیمار بنشینند و هر یک از آنها هفت نوبت بخواند. باید همه همزمان شروع کنند و هر کدام که به لفظ جلاله دو “الله” برسد در آیه شریفه “رسل الله” و در مابین دو الله این دعا را بخواند. هنگامیکه تمام شد شروع به خواندن کند تا وقتیکه سوره تمام شود.

«بسم الله الرحمن الرحیم اللهم ارحم جلده الرقیق و عظمه الدقیق و یعوذبک من شدة الحریق یا ام ملدم إن کنت آمنت باللّه الأعظم فلا تأکلى اللحم و لاتشربى الدم و لا تصدعى الرأس، و لا تفورى من الفم و تحوَّلى عنه إلى من یزعم أن مع اللّه إلها آخر فإنه یشهدأن لا إله إلا اللّه وحده لاشریک له و أن محمداً عبده و رسوله».

اگر خواننده دعا خودش مریض باشد به جای “جلده و عظمه” بگوید “جلدى و عظمى” و همچنین دیگر ضمایر و افعال.

ختم انعام برای مرده


ختم انعام برای مرده

بعد از به جا آوردن نماز ظهر دو ركعت نماز حاجت بخواند و پس از آن 41 بار بگوید: اللهم صلی علی محمد و آل محمد،

پس از آن 41 یا 11 مرتبه تکرار کند: استغفرالله ربی و اتوب الیه،

سپس 41 یا 11 مرتبه این ذکر را بگوید: افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد،

بعد 41 یا 11 مرتبه تکرار کند: حسبنا الله و نعم الوكیل نعم المولی و نعم النصیر،

در اینجا 41 یا 11 مرتبه سوره حمد و 3 مرتبه سوره‌ توحید را قرائت کند، پس از آن این ذکر را بگوید:

«اللهم انی اسئلك بحق سورة‌ الانعام و بحق محمد علیه افضل الصلاة و السلام و بحق اسمائك العظام ان تنظر الینا نظر رحمة و غفران و ان تحفظنا من شر كل ذی شر و من شر كل دابة ربی انت آخذ بناصیتها ان ربی علی صراط مستقیم اللهم بحق حقك و بحق النبی و عترته»

سپس آن سوره را بخواند، و در آیه 16 بعد از كلمه «الفوز المبین» 41 مرتبه تکرار کند افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد،

و در آیه 36 وقتی به کلمه «یسمعون» رسید 41 مرتبه تکرار کند: افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد،

و در آیه 54 پس از عبارت «نفسة الرحمة» بگوید: صلوات الله و ملائكته و سكان سماواته و حملة عرشه و جمیع خلقه علی سیدنا و نبینا محمد و آل اجمعین،

در آیه 59 پس از کلمه «كتاب مبین» این دعا را بخواند: اللهم انی اسئلك باسمك المكنون تا آخر آن چه كه در ختم ها دارد.

و در آیه 73 پس از عبارت «كن فیكون» بگوید: الهی بحقّ سرّ تا آخر،

و در آیة 87 پس از عبارت «صراط مستقیم» 41 مرتبه تکرار کند: افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد،

و سپس با تضرع و دلشکستگی بخواند: ربنا آتنا فی الدنیا تا آخر.

و در آیه 90 بعد از «ذكری للعالمین» 41 مرتبه تکرار کند: اللهم ایاك نعبد و ایاك نستعین و بعد از آن این ذکر را بخواند: اللهم صل علی محمد و آل محمد و صل علی تا آخر.

و در آیة 110 پس از کلمه «یعمهون» بگوید: اللهم یا ذالعرش الكریم تا آخر.

و در آیه ‌124 پس از کلمه «رسل الله» و قبل از کلمه «الله اعلم» بین دو اسم با توجه و خضوع این دعاها را بخواند كه انشاء الله حاجت او استجابت گردد: 41 بار ربنا آمنا بما انزلت و اتبعنا الرسول فاكتبنا مع الشاهدین، 41 مرتبه افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد، 41 مرتبه “ربنا انك جامع الناس لیوم لا ریب فیه ان الله لا یخلف المیعاد.”

پس از آن بگوید: اللهم یا نور النور تا آخر، و چون از تلاوت سوره به پایان رسید این دعاها را بخواند: 11 مرتبه لا اله الا انت سبحانك انی كنت من الظالمین استغفر الله ربی و اتوب الیه، و 11 مرتبه افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد، و 3 مرتبه ربنا آتنا من لدنك رحمة و هییء لنا من امرنا رشدا بعد از آن بخواند، اللهم صل علی محمد و آل محمد اللهم یا سریع الحساب تا آخر دعاء.

همچنین بخوانید: دعای زبان بند قوی و فوری

ختم انعام برای ثروت

ختم انعام برای ثروت را در شب پنجشنبه یا جمعه یا روز آن بخوانید، ابتدا سوره حمد را بخوانید و قرائت سوره انعام را شروع کنید و هنگامیکه به آیه 123 یعنی رسل الله رسیدید، دو رکعت نماز بخوانید و در هر رکعت از آن هفت مرتبه سوره حمد، هفت مرتبه آیة الکرسی و هفت مرتبه سوره کوثر را بخوانید.

پس از سلام، سوره را تا انتها بخوانید و به سجده بروید و هفتاد مرتبه ذکر ” لا اله الا الله محمد رسول الله” را بگویید و حاجت خود را بطلبید.


ختم انعام برای سلامتی

درباره ختم انعام برای سلامتی به روایت از امام صادق علیه السلام آمده است: هر که سوره انعام را بوسیله مشک و زعفران بنویسید و آن را با آب بشوید و شش روز متوالی آن آب را بنوشد؛ به قدرت خدای متعال هرگز درد و مرضی بر او غلبه نکند.


سخن آخر

امیدواریم این مطلب با عنوان طریقه ختم انعام برای حاجت فوری، ازدواج، ختم سوره انعام برای مریض، ختم سوره انعام برای مرده برای شما مفید بوده باشد.