تسبیحات حضرت معصومه چگونه است

تسبیحات حضرت معصومه

حضرت معصومه علیه السلام دارای جایگاه ویژه‌ای در بین شیعیان دارند و خواندن زیارت و تسبیحات ایشان نیز بین علاقمندان به ایشان رایج است. اما اگر شما هم می خواهید با تسبیحات حضرت معصومه و خواص و فضیلت آن آشنا شوید، این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

همچنین بخوانید: تسبیحات حضرت زهرا به ترتیب

تسبیحات حضرت معصومه چگونه است؟

تسبیحات حضرت معصومه شباهت بسیاری به تسبیحات حضرت فاطمه الزهرا (س) دارند و تنها تفاوت در این است که جای الحمدالله و سبحان الله جابجا می‌شود و این تسبیحات اختصاصی ایشان است. بی شک این تغییر اسراری در خود دارد که اهل دل بر آن اشراف دارند و باید اهل دل بود تا به معنای آن دست یافت.

به این ترتیب که 34 مرتبه “الله اکبر”، 33 مرتبه “سبحان الله” و 33 مرتبه “الحمدالله”

خدا بزرگ است، خدا پاک و منزه است، سپاس خدای را


خواص تسبیحات حضرت معصومه

این صد واژه و تکرار آن، تصویری از یک سیر روحانی و آسمانی را جلوه‌گر می‌سازد. آن زمان که به کائنات می‌نگرید و کمال خلقت را می‌بینی، آن توازن و تناسب را می‌بینی و علل را تحلیل می‌کنی، هیچ چیز جز کمال و رشد پیدا نمی‌کنید و این همه شگفتی از او است و نه غیر. اینجاست که با دیدن کمال در آفرینش سر به سمت آسمان بلند کرده و 34 مرتبه ذکر “الله اکبر” را تکرار می‌کنی. این تکبیر از دریچه معرفت مومن سرچشمه می‌گیرد و ذکری است که که با آن قلب‌ها آرام می‌شوند.

با دیدن این شگفتی‌ها انسان در  می‌یابد که نقص و کاستی و بی معرفی مربوط به بشر است. پس با صراحت می‌گوید “سبحان الله” تا هر چه جز کمال و خیر را از ایزد دور کند، او از هر نقصی دور است و نقص در انسان است.

پس از مشاهده این کمال و آگاهی بر عظمت خالق، بر نعمتهایی که بر تو روانه کرده است و امکاناتی که در زمین برای  تو مسخر کرده است بنگر. اینجاست که باید به ستایش او پرداخت و با تمام وجود ذکر “الحمدالله” را تکرار کرد.


فضیلت تسبیحات حضرت معصومه س

در خصوص جایگاه حضرت معصومه آمده است که جایگاه ایشان نزد اهل بیت همچون حضرت فاطمه (س) است. آنکه قصد زیارت حرم پنهان از فضایل حضرت فاطمه معصومه (س) می‌توان به مقام ایشان در شفاعت اشاره کرد. ایشان پس از حضرت زهرا علیه السلام، دومین بانویی هستند که دارای مقام شفاعت می‌باشند. از امام صادق علیه السلام روایت شده است: زنی از فرزندان من در شهر قم از دنیا می‌رود که نام او فاطمه است و با شفاعتش، همه شیعیان به بهشت وارد خواهند شد.

تسبیحات حضرت معصومه علیه السلام و زیارت ایشان در مرقد گرامیشان خوانده می شود و فضیلت بسیاری دارد. از امام رضا علیه السلام روایت شده است هر که حضرت معصومه را در قم زیارت کند، مانند این است که من را زیارت کرده است. در جایی دیگر ایشان می‌فرمایند: هر که حضرت معصومه را زیارت کند، پاداشش بهشت است.

امام جواد علیه اسلام نیز فرمودند: هر که مرقد عمه‌ام در قم را زیارت کند، بهشت از آن اوست. «مَنْ زَارَ قَبْرَ عَمَّتِی بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّة»

همچنین بخوانید: تسبیحات اربعه در نماز چیست

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به توضیح نحوه خواندن تسبیحات حضرت معصومه و خواص و فضیلت آن اشاره کردیم. توسل به معصومین و اولیای پروردگار در مشکلات از عادات مسلمین است و از آیات قرآنی منشا می‌گیرد. در اینجا هم به معرفی ذکر تسبیحات حضرت معصومه و اهمیت زیارت و توسل به ایشان، پرداختیم و گفتیم که ایشان شفاعت کننده زیارت کنندگان و همه شیعیانی هستند که جایگاه ایشان را شناخته و درک کردند.