اعمال و نماز ایام البیض

برای آشنایی با ایام البیض و اعمال آن که ثواب بسیاری به همراه دارد، ادامه مطلب را دنبال کنید.

ایام البیض برای حاجت گرفتن و ازدواج

ایم البیض به روزهای سیزدهم تا پانزدهم از هر ماه قمری گفته می شود. انجام اعمال و نماز ایام البیض برای حاجت گرفتن در این ایام، به خصوص در ماه رجب توصیه شده است. این اعمال شامل نماز مخصوص ایام البیض، روزه و … است. در ادامه این مطلب به شرح کامل اعمال این روزها می پردازیم.


ایام البیض یعنی چه؟

ایام البیض به شب های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم از ماه قمری گفته می شود که در این شب ها نور ماه بیش از شب های دیگر است. مطابق با رسوم عربی این به این روزها نام ایام البیض با تناسب به روشنایی شب داده شده است.

روایتی از پیامبر اکرم (ص) موجود است که در آن آمده است: زمانیکه حضرت آدم (ع) دچار خطا شد، بدن او سیاه شد و به او از جانب خداوند الهام شد که این سه روز یعنی 13، 14 و 15 از ماه را به روزه داری مشغول باشد و پس سه روز تمام بدن او سفید شد و طبق این روایت، این روزها به نام روزهای سفید شهرت یافت.

همچنین بخوانید: اعمال ماه رجب برای گرفتن حاجت

ایام البیض چه روزی است؟

ایام البیض به معنای روزهای سفید است و به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم از هر ماه قمری گفته می‌شود. این روزهای با فضیلت به خصوص در ماه های رجب، شعبان و رمضان دارای اهمیت فراوانی بین شیعیان است. اعمال ویژه ای برای ایام البیض سفارش شده است که ثواب و فضیلت بسیاری به همراه دارد، از جمله نماز، روزه و …


اعمال ایام البیض چیست؟

اعمال ایام البیض در شب و روز سیزدهم ماه رجب

 • نماز مخصوص ایام البیض شب سیزدهم شامل یک حمد و 25 توحید
 • روزه گرفتن (به ویژه برای افرادی که قصد انجام اعمال ام داود را دارند)

اعمال ایام البیض در شب چهاردهم ماه

 • خواندن نماز مخصص ایام البیض شب چهاردهم ماه
 • روزه گرفتن: در روایت از رسول اکرم (ص) آمده است که هر که روز چهاردهم ماه رجب را روزه دار باشند، خداوند پاداشی به او عطا کرده که با هیچ چشمی دیده نشده و با هیچ گوشی شنیده نمی شود و بر هیچ قلبی خطور نمی کند.

اعمال ایام البیض شب پانزدهم ماه

 • غسل
 • احیا و شب بیداری
 • زیارت امام حسین علیه السلام در شب و روز نیمه رجب سفارش شده است
 • به جا آوردن سی رکعت نماز شامل یک حمد و ده توحید که پیامبر اکرم (ص) پاداش فراوانی برای آن ذکر کرده اند.
 • خواندن دوازده رکعت نماز شامل سوره های حمد، توحید، فلق، ناس، آیه الکرسی و قدر که از امام صادق (ع) سفارش شده شده است.

اعمال ایام البیض روز پانزدهم

 • غسل
 • زیارت امام حسین (ع)
 • خواندن نماز سلمان
 • خواندن شش رکعت نماز مخصوص ایام البیض شب پانزدهم، شامل سوره های حمد، یاسین، ملک و توحید
 • خواندن یکصد رکعت نماز شامل سوره حمد و ده سوره توحید
 • خواندن چهار رکعت نماز به صورت دو نماز دو رکعتی و دعای سفارش شده پس از سلام.
 • انجام اعمال ام داود.
همچنین بخوانید: اعمال شب لیله الرغائب در مفاتیح

طریقه خواندن نماز ایام البیض


طریقه خواندن نماز ایام البیض

 طریقه خواندن نماز ایام البیض شب سیزدهم

 • چهار رکعت نماز به صورت دو نماز دو رکعتی خوانده و پس از هر دو رکعت یک سلام دهید. در هر رکعت باید یک مرتبه سوره حمد و 25 مرتبه سوره توحید خوانده شود.
 • دو رکعت نماز در شب سیزدهم ماه های رجب و شعبان خوانده شود، در هر یک از رکعت های آن سوره های حمد، یاسین و ملک و توحید را بخوانید.

طریقه خواندن نماز ایام البیض شب چهاردهم

خواندن دو نماز دو رکعتی مستحب است به این ترتیب که در هر رکعت از آن سوره حمد، یاسین، ملک و توحید را بخواند.


طریقه خواندن نماز ایام البیض شب پانزدهم

 • نماز این شب مانند نماز شب سیزدهم است و شش رکعت نماز با سه سلام سفارش شده است. در هر رکعت از نماز سوره های حمد، یاسین، ملک و توحید خوانده شود. امام صادق نیز خواندن این نماز را سفارش کردند.
 • خواندن سی رکعت نماز که هر رکعت از آن شامل یک مرتبه سوره حمد، ده مرتبه سوره توحید است. این نماز توسط پیامبر اکرم سفارش شده و دارای ثواب بسیار است.
 • خواندن دوازده رکعت نماز شامل شش نماز دو رکعتی که هر رکعت از آن شامل یک مرتبه سوره حمد و یک مرتبه توحید است و پس از پایان نمازهای دو رکعتی هر یک از سوره های حمد، فلق، ناس، توحید، آیة الکرسی و سوره قدر را چهار مرتبه بخوانی و پس از آن، چهار مرتبه بگویی: ” سُبْحانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَاالهَ إِلَّا اللَّهُ وَاللَّهُ اكْبَر” و سپس بگو: ” أللَّهُ أللَّهُ رَبِّي، لا أُشْرِكُ بِهِ شَيْئاً، ما شاءَ اللَّهُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ”. این نماز توسط سید و به روایت از امام صادق علیه السلام در “اقبال” آمده است.
 • خواندن نماز سلمان به این ترتیب که ده رکعت نماز به جا آورده و پس از هر دو رکعت یک سلام بدهید و در هر رکعت از نماز یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه سوره کافرون را بخوان و پس از سلام دست ها را بلند کرده و می گویی: ” لا إلهَ الَّا اللَّهُ، وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، يُحْيى وَيُميتُ، وَهُوَ حَىٌّ لايَمُوتُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ، وَهُوَ عَلى كُلِّ شَىْ ءٍ قَديرٌ، اللهُمَّ لا مانِعَ لِما اعْطَيْتَ، وَلا مُعْطِىَ لِما مَنَعْتَ، وَلا يَنْفَعُ ذَاالْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ” در پایان دست ها را بر صورت می کشی.
همچنین بخوانید: نماز وتر چگونه خوانده می شود؟

فضیلت ایام البیض

در خصوص فضیلت ایام البیض در کتاب شریف اقبال اینطور آمده است: حضرت آدم از خدا سوال کرد، پروردگارم محبوبترین روزها نزد تو کدام است؟ خدا به او وحی کرد: نیمه رجب از محبوبترین زمان ها برای من است. ای آدم بکوش تا در این روز با اطعام، قربانی کردن، روزه داری، نیایش، بخشش، گفتن ذکر لااله الاالله به من تقرب جویی. ای آدم من فرزندی از فرزندان تو را به پیامبر انتخاب می کنیم و نیمه ماه رجب را به او و امتش اختصاص می دهم و در آن روز هر چه بخواهند مستجاب گردد. کسی که در آن روز روزه بگیرد، ذکر گویند و خضوع و خشوع کنند و صدقه بدهند و نفس خود را مهار کنند، پاداشی جز بهشت نخواهند گرفت. ای آدم به فرزندانت بگو که در این ماه نفس خود را مهار کرده و از راه راست منحرف نشوند که گناه در این ماه بسیار بزرگ به حساب خواهد آمد.


حاجت گرفتن در ایام البیض

بسیاری از علمای دینی اعتکاف برای حاجت گرفتن در ایام البیض یعنی سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم از ماه رجب را توصیه کردند و آن را زمان مناسبی برای روزه داری، شب بیداری و توبه می دانند. در این شب ها است که درهای رحمت خداوند به سوی بندگان باز می شود. بهتر است در این شب ها اعمال سفارش شده را انجام داده و امید به رحمت پروردگار برای حاجت روایی داشت.


روزه ایام البیض برای ازدواج

روزه ایام البیض برای ازدواج به افراد مجرد توصیه شده است. پس برای سهولت در ازدواج سه روز متوالی یعنی روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم که به ایام البیض مشهور است را روزه گرفته و هر شب آیه 74 از سوره فرقان را 21 مرتبه با نیت خالص خوانده و از خداوند حاجت خود را بطلبید و به خواب بروید.

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا ﴿۷۴﴾

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر

سخن آخر

امیدواریم این مطلب با عنوان اعمال و نماز ایام البیض برای حاجت گرفتن و ازدواج مورد پسند شما واقع شده باشد و بتوانید از این شب های پرفضیلت بهره و ثواب کافی ببرید.