آیا با غسل جمعه میشود نماز خواند

آیا خواندن نماز با غسل جمعه درست یا نه؟ نظر مراجع مختلف را در ادامه این مطلب از آلامتو بخوانید.

آیا با غسل جمعه میشود نماز خواند؟

می دانیم که غسل واجب می تواند جایگزین وضو شود و با آن نماز به جا آورد. در دین اسلام اعمال مستحبی از غسل مستحبی تعریف شده است. بر خلاف غسل واجب که علما بر جایگزینی آن به جای وضو اتفاق نظر دارند، حکم مراجع درباره خواندن نماز با غسل مستحبی از جمله غسل جمعه متفاوت است. در این مطلب از آلامتو شرح می‌دهیم که آیا با غسل جمعه میشود نماز خواند از سیستانی، مکارم، وحید خراسانی و خامنه ای. تا انتهای مطلب با ما باشید.

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده میشود

غسل جمعه چیست؟

غسل جمعه از غسل‌های مستحبی است که وقت آن روز جمعه پس از اذان صبح تا ظهر است، بهتر است این غسل نزدیک به ظهر انجام شود. اگر غسل جمعه تا ظهر انجام نشود بهتر است که بدون آنکه نیت ادا و قضا شود تا هنگام غروب به جا بیاورد و اگر روز جمعه غسل انجام ندهد، مستحب است که از صبح شنبه تا رسیدن غروب قضای غسل انجام شود.

مستحب است که هنگام غسل جمعه بگوید:

«اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُه ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد وَ اجْعَلْنِی مِنَ التَّوابِینَ وَ اجْعَلْنِی مِنَ المُتَطَهِّرِینَ»


آیا با غسل جمعه می‌شود نماز خواند از آیت الله سیستانی

طبق حکم آیت الله سیستانی می‌توان با غسل جمعه نماز خواند و وقت آن هم از اذان صبح تا غروب جمعه می‌باشد. چنانچه کسی غسل جمعه انجام نداده است، از غروب روز جمعه تا غروب روز شنبه فرصت قضای آن را دارد و این غسل کفایت از وضو می‌کند.


آیا با غسل جمعه می‌شود نماز خواند از آیت الله مکارم شیرازی

طبق حکم آیت الله مکارم شیرازی مسلمان می تواند با غسل هایی که مستحب بودن آنها قطعی می باشد، مثل غسل جمعه نماز به جا آورد.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد را چگونه بخوانیم

آیا با غسل جمعه می شود نماز خواند از آیت الله وحید خراسانی

طبق حکم آیت الله وحید خراسانی انسان می‌تواند با غسل های مستحبی مانند غسل جمعه نماز بخواند. اما غسل‌هایی که به امید رجاء و رضایت به جا آورده شود نمی تواند جایگزین وضو باشد.


آیا با غسل جمعه می شود نماز خواند از خامنه ای

بنا بر فتوای آیت الله خامنه ای با غسل‌هایی مستحبی از جمله غسل جمعه نمی‌توان نماز خواند. پس لازم است بعد از غسل حتماً وضو نیز گرفته شود.


سخن آخر

در این مطلب از آلامتو شرح دادیم که آیا با غسل جمعه میشود نماز خواند از سیستانی، مکارم، وحید خراسانی و خامنه ای. امیدواریم توانسته باشید پاسخ سوال خود را در این پست پیدا کرده باشید.