داروهایی که تاثیر متفاوتی بر بدن زنان و مردان دارند

عواملی که در تاثیر داروها برای زنان و مردان دخالت دارند

دارو برای زنان و مردان

هورمون‌ها، سایز بدن و گوارش بر عملکرد دارو‌ها تاثیر گذاردند.

برخی داروهای خواب‌آور و قلب واکنش‌های متفاوتی در بدن زنان و مردان از خود نشان می‌دهند .

بدن زنان در مقایسه با مردان به داروهایی مانند SSRI که برای افسردگی تجویز می‌شود، بهتر واکنش نشان می‌دهند.

مشورت با پزشکتان برای تشخیص یک داروی جدید و ایمن کمک شایانی به شما می‌کند.

زنانی که همپای مردان الکل نوشیده باشد با عبارت « سنگین نیست» آشنا هستند. اما اغلب، زنان نمی‌توانند پا به پای مردان ادامه دهند.

این مورد در زنانی که وزن کمتری نسبت به مردان دارند محسوس‌تر است. اما زنان به شیوه‌ی متفاوتی الکل را می‌سوزانند. برای مثال، عموما در کبد زنان آنزیمی موسوم به دی هیدروژنایز الکل که مسئول تجزیه‌ی الکل است، کمتر یافت می‌شود. از آنجایی که این نوع آنزیم در بدن زنان کمتر است، الکل آهسته‌تر هضم می‌شود، به همین دلیل زنان سریع‌تر از خود بی‌خود می‌شوند.

اگر واکنش بدن زنان به الکل متفاوت از مردان است، چرا نسبت به داروها این طور نباشد؟ بله واکنش آنها متفاوت است. به همین دلیل تحقیقاتی مبنی نقش جنسیت در توانایی، اثربخشی و عوارض جانبی طیف گسترده‌ای از داروها آغاز شده است.

سیستم بیولوژیک بدن زنان بر عملکرد دارو تاثیر ‌گذار است

علاوه بر وزن که یک فاکتور مهم است، بخش‌های بیشمار دیگری از سیستم بیولوژیک زنان می‌توانند در چگونگی واکنش یک زن به یک داروی خاص تاثیر گذار باشد. یکی از این فاکتورها چربی اضافی بدن زنان در مقایسه با بدن مردان است.

به‌گفته‌ی دکتر فیلیپ ماسکین، روانپزشک در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در شهر نیو‌یورک و رئیس کمیته علمی انجمن روانپزشکان امریکا معتقد است از آنجایی که زنان نسبت به مردان ذخیره چربی بیشتری دارند، داروهای حلال در چربی که قبل از رسیدن به مغز در چربی حل می‌شود، در بدن زنان به شیوه‌ای متفاوت توزیع می‌شود. این در مورد چندین دارو که در روانپزشکی استفاده می‌شود از جمله داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب و ضد روان‌پریشی نیز صدق می‌کند زیرا اکثر این داروها به این گروه تعلق دارند.

به علت تفاوت‌های جنسیتی، میزان مصرف داروهایAmbien در زنان باید نصف میزان مصرف مردان باشد.

طبق گفته‌ی هدر ویتلی، در دانشگاه پزشکی آلاباما در تاسکالوسا، به دلایل نامعلومی زنان نسبت به مردان به داروهای خاصی از جمله داروهای ضدافسردگی و ضد روان‌پریشی بهتر پاسخ می‌دهند. برای مثال، زنان نسبت به مردان واکنش بهتری به داروهای بازدارند‌‌ه‌ی جذب سرتونین SSRI مانند tfoloZ، limapareV که برای اختلالات دوقطبی تجویز می‌شود و همچنین داروی ضدافسردگی tricyclicمانند torfranil نشان می‌دهند.

طبق اعلان کلینیک مایو، داروهای ضد افسردگی اختلالاتی در نحوه‌ی عملکرد جنسی هر دو جنس پدید می‌آورد. اگرچه مردان با مصرف viagra و داروهای مشابه می‌توانند این مشکل را برطرف کنند، اما زنان برای مقابه با این مشکل راه‌حلی ندارد.

تفاوت دیگر بین مردان و زنان، در سیستم گوارشی آنهاست. زنان به نسبت مردان اسید معده کمتری تولید می‌کنند، در نتیجه هضم غذا در آن‌ها کند‌تر است. به همین دلیل داروهایی از قبیل ketoconazole ضدقارچ که برای جذب به محیط اسیدی نیاز دارند، ممکن است برای زنان چندان موثر نباشد. همچنین داروهای مانند آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین، که برای جذب مستلزم معده‌ی خالی هستند، اگر زنان به اندازه کافی برای مصرف آن بعد از غذا صبر نکنند، ممکن است دارو موثر واقع نشود.

استروژن بر عملکرد دارو تاثیر ‌گذار است

به گفته‌ی دکتر ماسکین، هورمون‌ها نیز می‌توانند در چگونگی تجزیه‌ و تاثیر داروها در بدن نقش داشته باشند. هورمون‌های زنانه طی دوران قاعدگی و همچنین زمان یائسگی ثابت نیستند. برای مثال استروژن می‌تواند بر‌ نحوی عملکرد کبد یک زن در تجزیه‌ی اثر داروها نقش بازدارندگی داشته باشد.

ماسکین، کبد را به یک صافی بزرگ روغن تشبیه می‌کند. او می‌گوید: هر آنچه ما می‌خوریم از کبد رد می‌شود و کار کبد دفع سموم است. بدن فکر می‌کند که داروها سم هستند.

او می‌گوید اگر عمل تصفیه به خوبی از سوی کبد صورت نپذیرد، حتی اگر داروها به میزان لازم مصرف شود، غلظت دارو ممکن است در خون از مقداری که انتظار می‌رود بیشتر شود. برخی داروها نیز در کلیه‌ها فیلتر می‌شوند، به عنوان مثال داروی ضد سرطانِ methotrexate . بر اساس مقاله‌ای که در نشریه‌ی در پزشک خانوادگی امریکایی منتشر شد، در بدن زنان عملکرد methotrexate در زدودن سلول‌های سرطانی بین ۱۳٪ تا ۱۷٪ کندتر از بدن مردان است.

داروهای قلبی در زنان

تاثیر داروهای مرتبط با قلب در زنان به نسبت مردان متفاوت است. گرچه برای کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی مصرف اندکی آسپرین به مدت طولانی توصیه می‌شود، اما این امر در زنان به علت پتانسیل بیشتر آنها برای خونریزی، توصیه نمی‌شود.

بعلاوه مشخص شده که داروهای مهار تپش قلب زنان را بیش از مردان در خطر بستری شدن‌های مکرر قرار می‌دهد.

Warfarin ، که داروی رقیق کننده‌ی خون است و برای جلوگیری از سکته مغزی و لخته‌شدن خون استفاده می‌شود، از جمله مواردیست که برای زنان مصرف محدودی از آن توصیه می‌شود. مقاله‌ای جدید در مجله پزشک خانوادگی امریکایی اشاره کرد که میزان مورد نیاز وارفارین در زنان ۲.۵ تا ۴.۵ میلی گرم کمتر از مردان در طول هفته است.

در ابتدای سالهای ۲۰۰۰ اینطور تصور می‌شد Digoxin که برای درمان نارسایی‌های قلبی استفاده می‌شد، نرخ رشد مرگ و میر را در زنان تا ۲۰٪ افزایش می‌دهد، اما در مطالعه‌ی وضعیت بیش از ۲۰۰۰۰ بیمار در سال ۲۰۱۲ که در مجله‌ی پزشکی بریتانیا منتشر شد، هیچ اختلافی بین مرگ ‌و ‌میر دو جنس مشاهده نشد.

مسکن‌ها و خواب‌آورها

داروهای مسکن دسته‌ای از داروها هستند که عوارض جانبی متفاوتی بر مردان و زنان دارند. طی مطالعه‌ای گسترده در سال ۲۰۰۲ نشان داده شد، احتمال ابتلا به فشار خون در زنانی که استامینوفون (تایلون) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن مصرف می‌کنند نسبت به آن‌هایی که این داروها را مصرف نمی‌کنند، بیشتر است. به ویژه زنانی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را بیش از ۲۲ روز در ماه مصرف ‌کنند ۸۶٪ بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند و آن‌ دسته از زنان که ۲ بار در ماه استامینوفن مصرف کنند به احتمال زیاد به فشار خون مبتلا می‌شوند.

دسته‌ی دیگری از داروها که به تفاوت‌های جنسیتی مرتبطند، خواب‌آور‌ها هستند. به طور کلی، داروهای خواب‌آور از سیستم بدنی زنان کندتر دفع می‌شود. طبق گزارشات بدست آمده از زنان، آنها در روز بعد از مصرف داروهایی مانند Ambien با مشکلاتی در رانندگی مواجه بودند. در حقیقت، در سال ۲۰۱۳، سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) توصیه کرد که میزان مصرف Ambien در زنان باید نصف مصرف مردان باشد.

داروهای ایمن برای زنان

مهم است بدانیم که بسیاری از این تفاوت‌های بیولوژیکی بسیار جزئی هستند. ماسکین می‌گوید، زنان نباید از مصرف داروها بترسند. اغلب اوقات، میزان مصرف یکسان برای زنان و مردان بی‌خطر است، اما احتمال تجربه‌ی عوارض جانبی آزاردهنده و مشهود در زنان بیشتر است.

ماسکین می‌‌گوید به خاطر داشته باشید که پیش از مصرف داروی جدید با پزشکتان در مورد اینکه چطور به داروها واکنش نشان می‌دهید، صحبت کنید. ( به عنوان مثال درباره‌ی اضافه وزن اضافه، اختلال در در عملکرد جنسی یا واکنش‌های بد).

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید