Green tea

اگر قرار باشد یک گیاه دارویی با محبوبیت بالا را به شما معرفی کنیم مسلماً چای سبز در رتبه اول خواهد بود در این مقاله 5 مورد از دلایل محبوبیت چای سبز را بررسی میکنیم:

تقویت حافظه با چای سبز:

محققان چینی معتقدند مصرف چای سبز برای سلامت مغز مفید است و می‌تواند سبب افزایش حافظه شود.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، نتایج این محققان چینی نشان می‌دهد مواد شیمیایی موجود در چای سبز می‌تواند در تولید سلول‌های مغزی و تقویت حافظه تاثیرگذار باشد.

یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: چای سبز نوشیدنی است که در سراسر جهان طرفدار دارد که می‌تواند در جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی نیز موثر باشد.مواد شیمیایی موجود در این نوشیدنی می‌تواند با تاثیرگذاری بر سلول‌های عصبی قابلیت‌های شناختی مغز را تقویت کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی ایندین تایمز، این محققان با انجام آزمایش بر دو گروه از موش‌ها دریافتند تاثیر مواد شیمیایی موجود در چای سبز می‌تواند در تولید سلول‌های عصبی و تقویت یادگیری و حافظه نقش داشته باشد.

کاهش بوی تعریق بدن با مصرف چای سبز

یک محقق طب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گفت: کسانی که به علت وجود قارچ‌هایی در بدن بوی تعریق بدن دارند از چای سبز استفاده کنند.

محمد امین‌افرا در گفت‌ و گو با ایسنا، با اشاره به فواید چای سبز، اظهار کرد: چای سبز مضرات چای سیاه را ندارد و اعتیادآور هم نیست.

وی افزود: چای سبز علاوه بر جلوگیری از تعریق بدن برای پاکسازی چشم نیز مناسب است.

افرا خاطرنشان کرد: چای سبز در کنار خواصش دارای مضراتی نیز است و بهتر است افرادی که مستعد کم خونی هستند و معده نفاخ و ضعیفی دارند از دمنوش‌های طبیعی دیگر استفاده کنند.

این محقق طب اسلامی با اشاره به اینکه چای عامل کم‌خونی در میان زنان و مردان است، تصریح کرد: چای سیاه و سبز از جذب آهن در بدن جلوگیری می‌کند و سبب کم‌خونی مصرف‌کنندگان می‌شود.

وی چای سفید را در میان انواع چای بهترین نوع چای دانست و گفت: چای سفید حاوی املاح معدنی و فلوراید بالا برای دندان‌ها است.

افرا در خصوص تأثیر چای سبز در لاغری، اظهار کرد: استفاده از یک ماده برای لاغر شدن قطعاً کمک‌کننده نخواهد بود و برای لاغر شدن علاوه بر برنامه‌غذایی مناسب باید تحرک لازم و همچنین رفتارهای غذایی درستی وجود داشته باشد و صرفاً با مصرف چای سبز نمی‌توان وزن را کاهش داد.

وی وجود برخی باکتری‌ها در بدن را مفید و مناسب برای هضم و دفع غذا دانست و گفت: به علت آنتی‌اکسیدان بالای چای سبز، این باکتری‌های مفید از بین می‌رود.

این محقق طب اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بهتر است دمنوش‌هایی مانند پونه را جایگزین چای کرد زیرا باعث دفع تکرر ادرار، تقویت معده و دستگاه گوارش می‌شود.

عضله سازی بیشتر با چای سبز

چای سبز فواید بسیاری دارد و امروزه نوشیدن آن در میان مردم بسیار متداول شده است. محققان دریافتند که خوردن چای سبز باعث کم شدن آسیب دیدگی‌ ماهیچه‌ای می‌شود و حجم ماهیچه‌ها را بالا می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در یک تحقیق که چهار هفته‌ به طول انجامید، محققان تاثیرات خوردن چای سبز را بر 35 مرد جوان که به تازگی شروع به انجام ورزش کرده بودند، بررسی کردند.

17 نفر از آنها چای سبز مصرف کردند و 18 نفر دیگر از نوشیدنی ورزشی استفاده کردند. بعد از چهار هفته‌ محققان دریافتند که چای سبز مقدار پلی فنل خون و آنتی اکسیدان را افزایش می‌دهد. در تمرینات عضلانی با شدت متوسط، محققان متوجه شدند که رادیکال‌های آزاد تولید کاهش چشمگیری داشتند. به علاوه، فعالیت کراتین که نشان دهنده آسیب دیدگی‌ عضلانی است، در گروهی که چای سبز خوردند، کاهش پیدا کرد.

محققان به این نتیجه‌ رسیدند که چای سبز از آسیب دیدگی‌هایی که به دلیل رادیکال‌های آزاد در ورزش تولید می‌شوند جلوگیری می‌کند. کاهش آسیب دیدگی‌های عضلانی باعث بالا رفتن حجم ماهیچه‌ای و کارایی می‌شود.

همچنین بخوانید: درمان انواع بیماری ها با مصرف چای سبز

نقش ترکیب چای سبز در درمان سرطان خون

برخی از مطالعات اخیر آشکار ساخته است که چای سبز در درمان سرطان و بیماری مغز استخوان موثر است.

به گزارش ایسنا، تاکنون تاثیرات چای سبز در کاهش وزن کاملا شناخته شده و در سراسر جهان به عنوان نوشیدنی کاهنده وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این نتایج مطالعات اخیر حاکی از آن است که چای سبز بیماریی‌هایی چون سرطان، مولتیپل میلوما و آمیلوئیدوز درمان می‌کند.

محققان آمریکایی دریافتند ترکیب‌های پلی‌فنول EGCG گرفته شده از چای سبز در پیشگیری از آمیلوئیدوزهایی با زنجیره سبک مرتبط با سرطان خون موثر است.

سرطان خون یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان‌هاست که درمان قطعی برای آن وجود ندارد. بنابراین محققان همواره به دنبال پیدا کردن روش‌هایی جدید و موثر هستند که این بیماری مرگبار را درمان کند.

محققان در یکی از مطالعات خود به نتایج امیدبخشی دست یافته و متوجه شدند ترکیب EGCG موجود در چای سبز قادر است از آمیلوئیدوزهایی با زنجیره سبک که در بسیاری از بیماران کشنده است پیشگیری کند.

به گزارش ساینس ورد ریپورت، همچنین نتایج بررسی ها نشان می دهد ترکیب EGCG در انتقال ساختار داخلی پروتئین‌هایی با زنجیره سبک موثر است و از آمیلوئیدوزها در قلب، کلیه و دیگر ارگان‌های داخلی جلوگیری می‌کند.

تقویت و سلامت مغز با چای سبز

چای سبز برای دندان های حساس

متخصصان علوم دندانپزشکی معتقدند پلی‌فنول‌های موجود در چای سبز ماده بهتری برای حفاظت از دندان‌های حساس است.

به گزارش ایسنا، روش‌های درمانی موجود برای حساسیت دندانی به دلیل تاثیرگذار نبودن و افزایش احتمال پوسیدگی مناسب نیستند اما متخصصان اکنون ماده جدیدی را تولید کرده‌اند که بهتر می‌تواند از دندان‌های حساس محافظت کند.

برای افرادی که دندان‌های حساس دارند سرما و گرما می‌تواند درد شدید و غیرقابل تحمل در دندان‌ها ایجاد کند. حساسیت دندانی به این دلیل اتفاق می‌افتد که لایه مینای حفاظت‌کننده روی سطح دندان از بین می‌رود و بنابراین لایه بعدی زیر مینا که بافت استخوانی موسوم به عاج دندان است در تماس با عوامل بیرونی قرار می گیرد.

عاج دندان دارای مجراهای کوچکی است که توخالی هستند و زمانی که انتهای این مجراها باز باشد مایعات گرم یا سرد مستقیم با عصب دندان برخورد می‌کند.

همچنین در افرادی که دندان‌های حساس دارند به دلیل اینکه این مجراها در معرض باکتری قرار می‌گیرند دندان‌ها بیشتر دچار پوسیدگی می‌شوند.

در حال حاضر روش‌های درمانی موجود برای دندان‌های حساس براساس انسداد این مجراها با استفاده از ماده “نانوهیدروکسی آپاتیت” است اما این ماده نیز یا به اندازه کافی مقاوم نیست یا نمی‌تواند مانع از نفود باکتری‌ها به بافت دندان شود. همچنین با مسواک زدن‌های روزانه این ماده روی مجراهای مسدود شده دچار فرسایش می‌شود و به همین دلیل متخصصان چینی روش‌های جایگزینی را مورد بررسی قرار دادند.

در این روش از ماده سنتی “نانوهیدروکسی آپاتیت” در کنار یک ماده کلیدی که ترکیبی از چای سبز است استفاده شد. این ترکیب با نام اختصاری ECGC (epigallocatechin-3-gallate)، فعال‌ترین پلی فنول موجود در چای سبز است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، متخصصان در بررسی‌های انجام شده مشاهده کردند که این ماده جدید مجراهای عاج دندان را مسدود کرده و نفوذپذیری آن را کاهش می‌دهد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید