راههای مقایسه نکردن خود با دیگران

مقایسه‌کردن خود با اطرافیان نتایج مثبتی ندارد؛

چمن همسایه همیشه سبزتر است. من هم این تجربه را داشته‌ام، وقت گشتن در شبکه‌های اجتماعی، گفت‌و‌گو با دوستان، دیدن آدم های موفق این طرف و آن طرف.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ همین وقت‌هاست که آن احساس آرام‌آرام به درون ذهن می‌خزد که «من کمم»، به اندازه کافی انگیزه ندارم، لازم است بهتر باشم.

این طور که به نظر می‌رسد ما معمولا روی افرادی متمرکز می‌شویم که به نظر از ما موفق‌تر بوده‌اند، نه روی خودمان یا آنهایی که گرفتاری بیشتری دارند.

The Key to Success? Not Comparing Yourself to Others

با خودمان فکر می‌کنیم، «اگر می‌توانستم کاری که او می‌کند بکنم، پول خرید یک خانه را داشتم که بتوانم در آن راحت زندگیم را بکنم و نگرانی‌هایم برطرف شده‌باشد.»

این عبارت از چند جهت اشکال دارد، اول از همه اینکه نگرانی‌های ما هیچ وقت تمام نخواهد شد. در واقع باید گفت وقتی به سطح مشخصی از زندگی می‌رسید، نگرانی‌هایتان بیشتر خواهد شد؛ چون تلاش خواهید کرد، چیزهایی که دارید نگه‌دارید. اگر خانه بخرید، باید نگران تأسیسات و تعمیراتش باشید؛ اگر ازدواج کنید یا بچه‌دار شوید، باید نگران ایفای نقش‌تان نسبت به خانواده جدید باشید؛ اگر آن شغل جدید را به دست بیاورید، باید نگران درست انجام دادن و پیگیری ملزوماتش باشید.

من خودم ده‌سال با شیزوفرنی زندگی کرده‌ام و پیگیری این‌ها آخرین چیزی است که می‌خواهم نگرانش باشم.

ایراد مقایسه کردن بین خودتان با بقیه این است که بقیه اصلا قرار است با شما فرق کنند. هر کس مهارت‌ها، امیال و جاه‌طلبی‌های متفاوتی دارد. زندگی‌هایشان هم متفاوت است. همان‌طور که زندگی شما فرصت‌ها و سختی‌های خودش را دارد، هر کس دیگری هم فرصت‌ها و سختی‌های متفاوت خودش را داشته.

مقایسه‌کردن خودتان با دیگران اساسا دستورالعمل فاجعه است. همیشه کسی خواهد بود که در موقعیت بهتری نسبت به شما بوده باشد یا لااقل اینطور به نظر بیاید. مهم‌ترین مسئله، پیداکردن شادی و رضایت در تلاش‌های خودتان است.

همچنین بخوانید: مقایسه کردن خود با دیگران

به جای اینکه بابت چیزهایی که نیستید خودتان را ملامت کنید، به چیزی که هستید فکر کنید. قدمی به عقب بردارید و کمی زندگی‌تان را نگاه کنید. احتمالا شما هم سهمی از موفقیت و رشد شخصی در مقابل سختی‌ها و موانع داشته‌اید.

عادی و بدیهی فرض‌کردن این نقاط مثبت خیلی راحت است، اما احتمال زیادی هست که شما به نوعی برای اطرافیان‌تان الهام‌بخش باشید. به جای اینکه بابت چیزهایی که نیستید خودتان را ملامت کنید، به چیزی که هستید و چیزی که بدست آورده‌اید فکر کنید.

اگر می‌خواهید برای بیشتر از این تلاش کنید، به دنبال رشد شخصی و پذیرش زندگی‌تان باشید. کمبود پول را با شفقت و قدرشناسی جبران کنید. رفاقت و نوع‌دوستی را ثروت‌های خود کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید