مجله آلامتو

دکتر صیفوری در خصوص افسردگی های فصلی گفت: این شاخه از افسردگی از الگوهای چرخش فصلی تبعیت می کند و عمدتا در پاییز و زمستان تظاهر می یابد. وی از این افسردگی با عنوان افسردگی S.A.D یاد کرد که به دلیل حساسیت سیستم مغزی نسبت به کاهش و همچنین بالا رفتن میزان هورمون ملاتونین رخ می دهد.

به گفته این پزشک متخصص، افراد مبتلا به افسردگی پاییزی از چیزی لذت نمی برند و در انجام کارهای معمول خود دچار کاهش عملکرد و بی انگیزگی می شوند. صیفوری ادامه داد: یک فرم از افسردگی های فصلی نیز در بهار مشاهده می شود که در این حالت علائم فرد معکوس افسردگی پاییزی است و دچار سرخوشی و حالت های پرانرژی می شود.

این روانپزشک تمام شاخه های افسردگی را به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی کرد و افزود: افرادی که افسردگی پاییزی آنها در حد خفیف است، می توانند با استفاده از نوردرمانی و پرداختن به کارهای لذت بخش و همچنین ورزش کردن، علائم بیماری خود را کنترل کنند.

به گفته این روانپزشک قرار گرفتن در معرض نورآفتاب می تواند علائم این بیماری را تا حدودی کاهش دهد.

وی یادآور شد: اشخاصی که در مرحله شدید و متوسط هستند و دائما به خودکشی فکر می کنند به نوردرمانی جواب نمی دهند و باید تحت درمان دارویی قرار گیرند. صیفوری همچنین اخلاقیات هر فرد را موتور محرکه بدن او دانست و تاکید کرد: اگر به درمان افسردگی بی توجهی شود، زندگی فردی و اجتماعی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: روش هایی برای درمان افسردگی و اضطراب

وی افزود: افراد افسرده نمی توانند از استعدادها و حداکثر توان خود استفاده کنند و روابط شغلی و عاطفی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد، به گونه ای که بسیار زودرنج و عصبی می شوند.

این پزشک متخصص تصریح کرد: اگر افسردگی فصلی را درمان نکنیم اختلال دوقطبی در فرد ایجاد می شود که علائم شدیدتر و درمان سخت تری دارد. صیفوری با اعلام اینکه افسردگی در خانم ها از آقایان شایع تر است، خاطرنشان کرد: از هر پنج نفر افسرده چهار نفر خانم هستند. مسائل ژنتیکی، ویژگی های هورمونی، نوع روابط عاطفی، شیردهی، زایمان و غیره از جمله مواردی است که میزان افسردگی در زنان را افزایش می دهد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید