سم زدایی از طریق خیساندن پاها

بدن ما به طور منظم از طریق محیط در معرض سموم قرار دارد. از جمله منابع این سموم می توانیم به آبی که می خوریم، غذاهای فرآوری شده، مصرف گوشت های تجاری و قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین اشاره کنیم. بسیاری از اعضا، از جمله پوست، به طور طبیعی مواد سمی را از بدن جدا کرده و از بین می برند. متأسفانه ما اغلب، تجمع سنگین توکسین ها را در سطح سلولی داریم که ممکن است در حذف از بدن ما نیاز به کمک داشته باشد. بیشتر پزشکان دارای مجوز ( nds ) به عنوان بخشی از برنامه درمانی جامع خود، از روش‌های دفع مسمومیت برای بیماران خود استفاده می‌ کنند.

این درمان های سم زدایی که توسط ND ها استفاده می شود می تواند از درمان های رژیم غذایی تا خیس کردن پوست و پا متفاوت باشد. خیساندن پاهایتان که خودتان هم می‌ توانید آن را در منزل انجام دهید می‌ تواند پاهای خسته و دردناک را تسکین دهد و همچنین ممکن است ناخالصی ‌ها را از روی پوست به بیرون بکشد.

برای درست کردن این سم زدا شما به یک وان یا لگن ارزان قیمت برای خیساندن پاها، نمک اپسوم، نمک بحرالمیت (Dead Sea salt)، بنتونیت خاک رس، سرکه سیب ACV ، و روغن های اسانس مورد علاقه تان نیاز دارید.

مواد لازم برای خیساندن پا و سم زدایی

  • ۲ گالن آب
  • ۱ فنجان نمک اپسوم
  • ۱ فنجان نمک بحرالمیت
  • نصف فنجان بنتونیت خاک رس
  • نصف فنجان سرکه سیب
  • روغن های ضروری

روغن ‌های ضروری مورد علاقه من برای این دستورالعمل ترکیبی از ترکیبات روغن زمستان سبز، نعناع و یا اسطوخودوس برای تسکین دردها است، که به نرمال کردن عملکرد کبد و کلیه پس از قرار گرفتن در معرض سم زدا کمک می کند.

دستورالعمل

  • به دقت آب گرم را در یک حوضچه به اندازه کافی بزرگ بریزید تا بتوانید پاهای خود را براحتی در آن جا به جا کنید. دقت کنید که از ظرف فلزی استفاده نکنید چون این کار می‌ تواند باعث کاهش تاثیر بنتونیت شود.
  • نمک اپسوم، نمک بحرالمیت، خاک رس بنتونیت، سرکه سیب و روغن های ضروری مورد علاقه خود را اضافه کنید.
  • پاهایتان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در ظرف خیس کنید.
  • پس از خیساندن، وقت خوبی است که به آرامی پا را با سنگ پومیس و یا با اسکراب پا مالش دهید تا پوست خشک پینه زده را از بین ببرید . برای تکمیل این روند یک مرطوب کننده خوب اعمال کنید.

اجزای کلیدی سم زدایی پاها؛ نمک اپسوم و سرکه سیب:

نمک اپسوم به دلیل خاصیت سم زدایی و تسکین دهنده درد، از نمک های خیس کننده بدن محسوب می شود. گفته می‌شود که منیزیم موجود در داخل نمک، التهاب و درد را کاهش می ‌دهد و ترکیب منیزیم با گوگرد و اکسیژن ، مسیر سم زدایی را در بدن تحریک می ‌کند. علاوه بر کمک به سم زدایی، غوطه ور شدن در نمک اپسوم باعث افزایش سطح منیزیم می شود که از سلامت عصبی-عضلانی محافظت می کند. مطالعات نشان می دهد که سرکه سیب سیب (ACV) دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است. به همین دلیل، ACV یک افزودنی عالی به دستورالعمل مایع خیساندن پا و سم زدایی پا است.

هنگامی که سرکه سیب به صورت موضعی یا در حمام استفاده شود، به تنظیم pH پوست کمک می کند و گفته شده است که در جهت برطرف کرن بوی پا و قارچ پا نیز موثر است. سعی کنید حتما سرکه سیب را در سم زدایی بعدی پاهایتان استفاده کنید.

چگونه از طریق پاهایتان، بدنتان را نیز سم زدایی کنید؟

گرچه در حال حاضر هیچ گونه مطالعات پزشکی برای حمایت از این ادعا که بدن شما می تواند از طریق پاهایتان پاکسازی شود، منتشر نشده است، اما طب سنتی قرن هاست که این تمرین را تجویز کرده است.

پزشکان سنتی چینی (TCM) معتقدند که کسانی که از این روش استفاده می کنند شاهد تاثیر آن بر دیگر اعضای بدنشان نیز هستند و خیساندن پا به طور منظم بخشی از تمرین سلامت است.

تعجب می کنید که چگونه می‌ توانید از طریق خیساندن پاهای خود در خانه بدنتان را نیز پاکسازی کنید؟ افراد متخصص بهداشت و درمان چندین راه را برای دفع مسمومیت از طریق پاها در خانه معرفی می ‌کنند.

معمول‌ ترین آن‌ها خیساندن پاها در یک وان آب ‌گرم، با ترکیبی از نمک‌ ها، گیاهان و روغن‌ های اسانس خواهد بود. روش ‌های دیگر برای دفع مسمومیت در منزل شامل استفاده از پدهای پا، ماسک پا، اسکراب پا و حتی ماساژ پا است.

همچنین بخوانید: نحوه مراقبت از پاشنه پا

آیا سم زدایی پاها موثر است و کار می کند؟

اگرچه حمام های سم زدایی برای هزاران سال در سراسر آسیا مورد استفاده قرار گرفته ‌اند، اما امروزه بحث ‌هایی در این زمینه وجود دارد که آیا آن‌ ها واقعا کار می ‌کنند یا خیر؟

در واقع، در سال 2012، مطالعه ای در مورد نمونه های مو و ادرار، و نیز آزمایش آب قبل و بعد از پاکسازی توسط خیساندن پا انجام شد. این مطالعه قادر به یافتن شواهدی مبنی بر اینکه پاکسازی پا از بین برنده سموم از بدن است، نبود. با این حال مطالعات دیگری نیز وجود دارند که نشان داده ‌اند که حمام سم زدایی یونی ، فلزات سنگین را از بدن جدا می‌ کند که باعث افزایش نگرانی ‌های سلامتی می ‌شود.

با وجود فقدان مطالعات بر روی سم زدایی پاها ، من شک دارم که کسی بر مزایای ساده استراحت و کاهش استرس حاصل از خیساندن پا بحث کند!


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید