فال ماه تولد فال عشق با اسم حروف ابجد فال تناسب اندام
فال شخصیت شناسی فال گروه خونی فال چای فال شمع
فال عدد شانس فال رنگ شانس فال قهوه فال رنگ چشم
فال سفر فال شغل آینده فال ورق فال شب یلدا

چاقی

محققان در دانشگاه ایندیانا با ترکیب دو هورمون در یک ملکول راهی موثر با عوارض جانبی کمتر برای درمان چاقی و شرایط پزشکی مرتبط پیدا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان یک هورمون پپتید از سیستم هاضمه (GLP-1) را با هورمون استروژن ترکیب کرده و آن را وارد بدن موشهای چاق آزمایشگاهی کردند.

درحالی که هر دو هورمون GLP-1 و استروژن نشان دهنده تأثیرات مثبت برای درمان چاقی و دیابت خفیف در بزرگسالان بوده است، ترکیب این دو هورمون برای کاهش وزن موثر بوده و سایر نتایج آن موثرتر از استفاده مجزا از هر کدام از آنها را نشان داده است.

از سوی دیگر ترکیب این دو هورمون دارای عوارض جانبی کمتری است.

ریچارد دیمارچی که بخشی از این تحقیقات در آزمایشگاه وی انجام شده اظهار داشت: ما ترکیب این هورمونها را به عنوان یک مولکول واحد به گونه ای درنظر گرفته ایم که کارکرد و ایمنی آنها ارتقا می یابد.

این ترکیب توانایی کاهش وزن بدن و توانایی کنترل گلوکوز را افزایش داده است. این مولکول ترکیب شده از دو هورمون این عملکرد موثر را بدون نشان دادن ویژگیهای سمی که به استروژن نسبت داده شده انجام می دهد.

محققان اعتقاد دارند که GLP-1 به عنوان یک نگهبان پزشکی عمل می کند و استروژن را به سمت هیپوتالاموس و پانکراس که درگیر فرآیند متابولیسم هستند حرکت می دهد. این حرکت دقیق احتمال ایجاد عوارض منفی چون سرطان و سکته را توسط استروژن به حداقل می رساند.

برایان فینان، دانشجوی سابق دکترا در آزمایشگاه دیمارچی و نویسنده اصلی این مقاله، بین یانگ و واسلی گلفانوی محققان پژوهشی دپارتمان شیمی بلومینگتن دانشگاه ایندیانا دیگر نویسندگان این مقاله بوده اند.

چاقی که از آن با عنوان یک اپیدمی جهانی یاد می کنند با بسیاری از مشکلات سلامتی نسبت دارد. سندروم متابولیکی که دربرگیرنده چاقی است با عوامل دیگری چون افزایش فشار خون، افزایش قابل توجه تریپلیسرید، هایپرگلیسمیا و کاهش کلسترول HDL در ارتباط است.

این تحقیقات در آزمایشگاه های ریچارد دیمارچی و استندیفورد اچ کاکس و کرسی لیندا و جک جیل در علوم بیوملکولی در کالج هنرها و علوم بلومینگتن دانشگاه ایندیانا انجام شد و ریاست آن را ماتیاس تشوپ استاد پزشکی و رئیس موسسه دیابت و چاقی مرکز هلمهولتز مونیخ در آلمان برعهده داشت.

نتایج این تحقیق به صورت آنلاین در مجله پزشکی نیچر منتشر شده است.

پیشنهاد ما :

1 – چای لاغری دکتر سینا

2 – گن لاغری مردانه

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید