ارتباط بین استرس و آلزایمر

می‌دانید که استرس می‌تواند باعث آلزایمر شود؟

آلزایمر Alzheimer

تحقیقی جدید نشان داد که هورمون ضداسترسی که توسط مغز رها می‌شود، عوارضی دارد که ممکن است منجر به آلزایمر شود. بنابراین اگر می‌خواهید از بروز این بیماری پیشگیری نمایید، از استرس پیشگیری کنید.

هورمون ضداسترس، به‌نام CRF، موجب افزایش شکستگی‌های پروتئینی به‌نام آمیلوئید بتا می‌شود که با همراهی هم و برانگیختن زوال مغز منجر به بیماری آلزایمر می‌شوند. محققان دانشگاه فلوریدا، این مطالعه را روی یک موش و سلول‌های انسانی انجام دادند. آلزایمر، از ترکیبی از ژنتیک، سبک زندگی و عوامل محیطی ناشی می‌شود.

سرپرست مطالعات، پرفسور Todd Golde می‌گوید:” تحقیقات ما بینش جزئی‌تری به مکانیسم‌های استرس افزوده است که ممکن است حداقل یکی از آسیب‌شناسی‌های آلزایمر را ارتقا دهد”. این نتایج نشان داد استرس موجب رها شدن هورمونی به‌نام فاکتور آزادکننده کورتیکوتروپین یا CRF، در مغز می‌شود. که در نتیجه تولید آمیلوئید بتا را افزایش می‌دهد. با تجمع آمیلوئید بتا در مغز، یک زنجیره پیچیده زوال آفرین شروع می‌شود که منجر به بیماری آلزایمر می‌گردد.

حین تست آزمایشگاهی، نمونه موش‌هایی که درمعرض استرس حاد بودند، درمغزشان، پروتئین مربوط به آلزایمر بیشتری مشاهده شد، نسبت به موش‌هایی که در گروه کنترل بودند. موش‌های تحت استرس همچنین دارای شکل خاصی از آمیلوئید بتا داشتند که نقشی زیانبارتر در پیدایش آلزایمر دارد.

سپس پژوهشگران نرون‌ها انسانی مبتلا به CRF را مورد بررسی قرار دادند که موجب افزایش چشمگیرپروتئین‌های آمیلوئید مربوط به آلزایمر دارد. این آزمایشات و آزمایشات پیچیده‌تر دیگر، چیزهای بیشتری درباره مکانیک ارتباط احتمالی بین استرس و بیماری آلزایمر نشان می‌دهند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید