طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر مرحله به مرحله

آموزش درست کردن ترشی با بادمجون

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر

یکی از ترشی های خوش طعمی که با بادمجان تهیه می شود، ترشی بادمجان شکم پر است که با مواد مختلفی آن را درست می کنند. در تهیه ترشی بادمجان شکم پر، از بادمجان، سبزی ترشی، هویج و… استفاده می شود.

برای طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر، با آشپزی آلامتو همراه باشید.

مواد لازم برای ۱ شیشه
بادمجان قلمی۱ کیلوگرم
فلفل سبز۵۰ گرم
سبزی ترشی۴۰۰ گرم
هویج۲۰۰ گرم
سرکهبه اندازه کافی
سیر۲۵۰ گرم

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر

  1. برای تهیه ترشی بادمجان شکم پر، ابتدا مواد لازم جهت پر کردن شکم بادمجان را آماده می کنیم.
  2. هویج ها را با پوست کن تمیز می کنیم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه آنها را تقریبا ریز و نگینی خرد می کنیم و در کاسه ای بزرگ می ریزیم.
  3. سبزی ترشی که از سبزی های خوش عطر استفاده می کنیم (البته کاملا سلیقه ای است و می توانیم از نعناع، ترخون، مرزه و پیازچه در این ترشی استفاده می کنیم) را به اندازه مساوی پاک می کنیم و می شوییم و آبکش می کنیم و می گذاریم تا آب اضافه آنها خارج شود و کاملا خشک شوند (می توانید روی دستمال پهن کنید تا زودتر خشک شوند) و با سلیقه خودتان روی تخته آشپزخانه آنها را ریز یا درشت خرد می کنیم؛ که البته اگر ریزتر خرد شوند زیبایی بیشتری در ترشی خواهد داشت. البته می توان از سبزی های خشک نیز استفاده کرد.
  4. سبزی خرد شده را نیز داخل کاسه می ریزیم.
  5. سیرها را نیز که طعم فوق العاده ای به ترشی ما می دهد را پوست می گیریم و می شوییم و هر حبه را به چهار یا شش قسمت بسته به اندازه حبه ها خرد می کنیم و به مواد داخل کاسه ملحق می کنیم.
  6. همچنین فلفل سبزها را نیز تمیز آبکش می کنیم و ریز خرد می کنیم و به مواد می افزاییم.
  7. سپس بادمجان ها را می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا خشک شوند؛ اگر هنوز رطوبت داشتند با یک دستمال تمیز بادمجان ها را کاملا خشک می کنیم و در سینی قرار می دهیم و کلاهک بادمجان ها را با چاقو جدا می کنیم و یک برش عمودی روی بادمجان ایجاد می کنیم و شکم بادمجان ها را به مقداری که بادمجان آسیب نبیند باز می کنیم.
  8. در قابلمه ای نسبتا متوسط سرکه می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم و به مدت ۵ الی ۷ دقیقه بادمجان ها را در سرکه قرار می دهیم تا بپزند و کمی نرم تر شوند و پس از ۵ دقیقه از سرکه بیرون می آوریم و در صافی قرار می دهیم تا کاملا سرد شوند.
  9. آن وقت با قاشق مواد خرد شده در کاسه را کاملا زیر و رو می کنیم تا مخلوط شوند و داخل بادمجان ها را یکی یکی با قاشق پر می کنیم و در ظرف مورد نظر مرتب می چینیم.
  10. سرکه را روی بادمجان ها می ریزیم تا سطح آنها کاملا پوشیده از سرکه شود و درب ظرف را محکم می بندیم تا هوا در آن نفوذ نکند و به مدت ۱۰ الی ۱۲ روز ترشی را در جای خشک و خنک نگهداری می کنیم و بعد از آن مصرف می کنیم.

نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لیته سبزیجات

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر مرحله به مرحله»

با مقدار موادی که در این دستور قرار گرفته است، می توانید یک شیشه ترشی بادمجان شکم پر تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری ترشی بادمجان شکم پر تهیه کنید، کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.