تاریخ روز جهانی جوانان 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟


تاریخ دقیق روز جهانی جوانان در سال 1401 کی و چه روزی است؟

 روز جهانی جوانان

در ایران روز 11 شعبان ولادت حضرت علی اکبر (ع ) به عنوان روز جوان جشن گرفته می شود. حضرت غلی اکبر فرزند امام سوم شیعیان بوده اند که با رشادت و فداکاری در کنار امام حسین (ع) در واقعه عاشورا و کربلا حضور داشته اند. و ایشان به عنوان یک جوان درس های زیادی را به جوانان دیگر می آموزند. اما در جامعه جهانی روز 12 آگوست به نام روز جهانی جوان تلقی می شود و در این روز جشن های مختصر و خانوادگی برای جوانان گرفته می شود. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی جوانان را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


تاریخ روز جهانی جوانان در سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی جوانان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی جوانان 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۲۱ مرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۵/۲۱


تاریخ دقیق روز جهانی خبرنگار در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی خبرنگار در تقویم میلادی سال 2023 مصادف است با:

Saturday, August 12, 2023
2023-08-12


تاریخ دقیق روز جهانی خبرنگار در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی خبرنگار در تقویم قمری سال 1445 مصادف است با:

‫السبت‬، ٢٥ محرم ١٤٤٥
۱۴۴۵/۰۱/۲۵

تاریخچه روز جهانی جوانان 


تاریخچه روز جهانی جوانان

همانطور که گفته شد، روز جوان در ایران در 11 شعبان که میلاد حضرت علی اکبر (ع) است جشن گرفته می شود. گفته می شود که حضرت علی اکبر یکی از دلاوران نیرومندی بوده است که در کنار امام حسین (ع) در برابر شمشیر ستم یزیدیان ایستادگی کرده است. گفته شده است که حضرت علی اکبر(ع) یکی از سپه سالاران امام حسین(ع) در واقعه عاشورا بوده است. رشادت ها و فداکاری های حضرت علی اکبر (ع) درس های بسیاری را به جوانان می آموزد و روحیه پهلوانی و شهادت طلبی را در جوانان ایجاد می کند. بنابراین روز تولد این جوان الگو در جامعه ایران به عنوان روز جوان جشن گرفته می شود. اما روز جهانی جوان تفاوت دارد و در 12 آگوست جشن گرفته می شود. در جامعه جهانی روز 12 آگوست توسط سازمان جهانی یونسکو روز جهانی جوان نامگذاری شده اسـت.  مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۹، ۱۲ آگوست را به عنوان روز جهانی جوانان اعلام کرد. روز جهانی جوانان با اندیشه‌ی ساختن یک دنیای بهتر؛ به همراه جوانان ایجاد شده است. به بهانه این روز سازمان ملل از تمام کشورهای دنیا می‌خواهد تا عملاً در راستای توسعه امکانات و منابع به کمک جوانان و برای جوانان تلاش نمایند. سازمان ملل می‌گوید جوانان امروز با شرایط سخت استخدام، امنیت پایین شغلی و کنار گذاشته شدن از تصمیم گیرهای مهم و حتی شراکت در امور، دچار ضعف در باورها و ضعف در اعتماد به نفس خودشان شده‌اند. بنابراین دولت‌ها، نهادهای خصوصی، دانشگاه‌ها و افراد خیرخواه، می‌توانند با فراهم آوردن شرایط کار و دادن فرصت به جوانان، اعمال نفوذ در مؤسسات و … به این قشر مهم و مالک آینده کشور کمک کنند.

روز جوانان را چگونه جشن بگیریم ؟ 


روز جوانان را چگونه جشن بگیریم؟

مثل ونزوئلا و چین سالروز جنگ و یا قیام ملی که متشکل از جوانان بوده است به عنوان روز جوان شناخته می‌شود و در برخی از کشور ها مانند : مراکش و تایلند سالروز تولد پادشاهان به عنوان روز جوان شناخته می‌شود. و در کشور ایران روز ولادت حضرت علی اکبر (ع)  به عنوان روز جوان جشن گرفته می شود. و در این روز تکریم و بزرگداشت جوانان صورت می گیرد و به جامعه یا آوری می شود که حضور جوانان در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین حفاظت و ایجاد امنیت برای جوانان جامعه بسیار مهم است. همچنین توجه به خواسته ها و بر طرف کردن نیاز های آنان از سری مسائلی است که در یک جامعه برای خانواده ها و دولت آن جامعه بسیار مهم است. جوانان سرمایه های مهم هر کشوری هستند و وضعیتهر کشوری به تعداد جوانان آن بستگی دارد بنابراین باید به خوبی از جوانانهر کشوری تقدیر شود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد