روز جهانی جهانگردی 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز جهانی جهانگردی امسال

تاریخ روز جهانی جهانگردی در سال 1401

روز جهانی جهانگردی

روز جهانی جهانگردی فرصتی است تا کمی دنیای خود را گسترش دهید. در ادامه می‌گوییم تاریخ روز جهانی جهانگردی در سال 1402 کی و چه روزی است؟


روز جهانی جهانگردی 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز جهانی جهانگردی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی جهانگردی سال ۱۴۰۲ در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه ، ۰۵ مهر ۱۴۰۲

۰۵ / ۰۷ / ۱۴۰۲


تاریخ دقیق روز جهانی جهانگردی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی جهانگردی سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Wednesday, September 27, 2023

2023-09-27


تاریخ دقیق روز جهانی جهانگردی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی جهانگردی سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأربعاء‬، ١١ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۱۱


تاریخچه روز جهانی جهانگردی

تاریخچه روز جهانی جهانگردی به سال 1980 برمی‌گردد. تا زمانی که مکان های دوردست برای رفتن و تجربه کردن وجود داشته است، گردشگری بخشی از تجربه بشر بوده است.

مجمع عمومی UNTWO در سومین جلسه خود در اواخر سپتامبر 1979 بود که تصمیم گرفت تا روز جهانی جهانگردی (گردشگری) را تعیین کند. اولین بار در 27 سپتامبر 1980 جشن گرفته شد. این تاریخ همزمان با یک نقطه عطف مهم در گردشگری جهان یعنی سالگرد تصویب اساسنامه UNWTO در 27 سپتامبر 1970 انتخاب شد.

این روز هر ساله در 27 سپتامبر با هدف افزایش آگاهی و دانش مردم در مورد اهمیت گردشگری و تاثیر آن در کمک به رشد اقتصادی کشور و هر ناحیه‌ای برگزار می‌شود. هدف از بزرگداشت این روز جهانی جهانگردی، برجسته کردن اهمیت جهانی گردشگری است. همچنین این روز برای ادای احترام به این صنعت، تشویق مردم به سفر و تجلیل از افرادی است که کار خوبی در بخش جهانگردی و گردشگری انجام می‌دهند و به ما امکان می‌دهد تا به اهداف خود در بازدید از مکان‌های مختلف در سراسر جهان دست یابیم.

جشن روز جهانی گردشگری هر ساله در کشور ما نیز برگزار می‌شود. در طول نمایشگاه های برپا شده در این ایام، به مردم در مورد اهمیت میراث ما برای نسل های کنونی و نسل های آینده آموزش داده شود، از میراث و فرهنگ محافظت می شود و عموم مردم تاکید می‌شود که حفاظت از گیاهان و جانوران بسیار مهم است.

اهمیت روز جهانی جهانگردی


اهمیت روز جهانی جهانگردی

هدف اصلی بزرگداشت روز جهانی گردشگری بالا بردن اهمیت گردشگری در سرتاسر جهان است و به عموم مردم نشان می دهد که چگونه گردشگری نه تنها بر ارزش‌های اقتصادی یک کشور یا منطقه بلکه بر ارزش های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور نیز تأثیر می گذارد. جهانگردی هم به نفع گردشگر و هم برای امکان تاریخی، طبیعی و فرهنگی که آنها بازدید می کنند و یکی از محرک های اصلی رشد اقتصادی است، مفید خواهد بود.

در جلسه اکتبر روز جهانی گردشگری، 1997 در استانبول، ترکیه، مجمع عمومی سازمان‌های تجارت جهانی سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که هر سال یک کشور میزبان را تعیین کند تا به عنوان برگزار کننده جشن روز جهانی گردشگری عمل کند.

این روز همچنین برای گسترش آگاهی در مورد چالش‌های جهانی که در دستور کار 2030 برای توسعه پایدار مشخص شده است و تأکید بر تلاش هایی که صنعت گردشگری می تواند برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار انجام دهد گرامی داشته می‌شود. روز جهانی گردشگری هر ساله با موضوعی متفاوت جشن گرفته می شود. از جمله: “گردشگری و توسعه جامعه”، “گردشگری و ثبات انرژی”، “گردشگری و تنوع زیستی” و …

در پایان، نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که گردشگری به دلیل وجود مقاصد مختلف جذاب و جدید برای گردشگران، به بخش اقتصادی در حال رشد و توسعه پیوسته در سراسر جهان تبدیل شده است. بنابراین، اکنون به منبع اصلی درآمد کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است. ما نیز به عنوان یکی از این کشورهای در حال توسعه با مجموعه‌ای غنی از آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی باید در راستای گسترش فرهنگ گردشگری و ارتقای آن تلاش کنیم.


شعار روز جهانی گردشگری 2023

روز جهانی جهانگردی یا توریسم به روش های مختلف جشن گرفته می شود. در این روز پارک‌های تفریحی، موزه‌ها و سایر مکان‌های فرهنگی برای جذب گردشگران و تشویق توریسم، ورود رایگان را می‌دهند یا هزینه‌های بلیط ورودی را کاهش می‌دهند. هر سال در تاریخ روز جهانی جهانگردی شعاری برای سال جدید انتخاب شده و برای پیاده‌سازی و پیشبرد آن در این خصوص تلاش می‌شود. شعار روز جهانی جهانگردی در سال 2022 ” تفکری دوباره برای گردشگری” (Rethinking Tourism) انتخاب شده است. هدف از انتخاب شعار امسال کمک به توسعه بخش گردشگری از طریق آموزش و اشتغال است.


سخن آخر

روز جهانی جهانگردی در 5 مهر ماه سال 1402 مصادف با 27 سپتامبر برگزار می شود تا اهمیت گردشگری به عنوان ابزاری برای توسعه جهانی و روشنگری فرهنگی برجسته شود. بدون شک کشورهای بزرگ یا کوچک در سراسر جهان برای بقای اقتصادی خود به توریسم و گردشگری وابسته هستند و به کمک آن ارزش‌های و دارایی‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود را برجسته می کنند. گردامیداشت تاریخ روز جهانی جهانگردی فرصتی بی نظیر برای افزایش آگاهی از گردشگری و سهم بالقوه آن در توسعه پایدار است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد