روز جهانی تئاتر سال ۱۴۰۳ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز جهانی تئاتر امسال

روز جهانی تئاتر سال 1402 چه روزی است؟ چندمه؟

تئاتر یکی از سرگرمی های محبوب بین جوانان امروزی است. در این مطلب تاریخ روز جهانی تئاتر سال 1403 و تاریخچه این روز را ارائه می کنیم.

روز جهانی تئاتر

روز جهانی تئاتر ارزش هنرهای تئاتر را در سرگرمی، آموزش و تغییر افراد به رسمیت می شناسد. تئاتر رسانه‌ای از هنر است که طیف متنوعی از هنرمندان برجسته را در بر می‌گیرد، اعم از نویسندگی و کارگردانی، تولید و بازیگری، خلق لباس‌های باشکوه، یا مدیریت نور و طراحی صحنه. و روز جهانی تئاتر به این منظور گرامی داشته می شود تا از افرادی که وقت و استعداد خود را داوطلبانه برای ادامه هنر تئاتر و نمایش صرف می‌کنند، تشکر کنیم.


روز جهانی تئاتر سال ۱۴۰۳ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم شمسی:

تاریخ روز جهانی تئاتر سال 1403 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۸ فروردین ۱۴۰۳

۱۴۰۳/۰۱/۰۸


تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم میلادی:

تاریخ روز جهانی تئاتر سال 2024 در تقویم میلادی مصادف است با:

Wednesday, March 27, 2024

2024-03-27


تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم قمری:

تاریخ روز جهانی تئاتر سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأربعاء‬، ١٦ رمضان ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۹/۱۶

همچنین بخوانید: عکس، متن و پیام تبریک روز جهانی تئاتر

تاریخچه روز تئاتر


تاریخچه روز جهانی تئاتر

روز جهانی تئاتر توسط موسسه بین المللی تئاتر (ITI) در سال 1961 آغاز شد. روز جهانی تئاتر هر ساله در 27 مارس توسط مراکز ITI در سراسر جهان و توسط بسیاری از شرکت های بین المللی تئاتر جشن گرفته می شود. این روز با اجرای رویدادهای مختلف تئاتر ملی و بین المللی مشخص می شود. یکی از رویدادهای جالب توجه، انتشار پیام بین المللی روز جهانی تئاتر به جهان است.

ابتدا در هلسینکی و سپس در وین در نهمین کنگره جهانی ITI در ژوئن 1961 بود که رئیس جمهور آروی کیویما به نمایندگی از مرکز فنلاند موسسه بین المللی تئاتر پیشنهاد کرد که روز جهانی تئاتر برقرار شود. این پیشنهاد که توسط مراکز اسکاندیناوی حمایت شد، مورد استقبال بسیاری قرار گرفت.


مهمترین رویدادهای جهانی تئاتر

شروع تئاتر یونان باستان (1000 قبل از میلاد)

اسطوره ها یا افسانه های باستانی به عنوان پایه ای برای نمایشنامه ها برای سرگرمی و آموزش عمل می کنند.

گشایش تئاتر شکسپیر گلوب (1599)

شرکت شکسپیر تئاتر خود را در لندن می‌سازد و زمانی که قرارداد اجاره محل سابقش تمدید نمی‌شود.

شروع تئاتر کابوکی در ژاپن (میلادی 1600)

این نوع درام رقص ژاپنی به دلیل اجرای بسیار سبک آن قابل توجه است.

اولین تئاتر در برادوی (1735) افتتاح شد

برادوی در شهر نیویورک مرکز فعالیت های تئاتری است.

اولین روز جهانی تئاتر جشن گرفته می شود (1962)

موسسه بین المللی تئاتر (ITI)  اولین روز جهانی تئاتر را که توسط جامعه بین المللی تئاتر گرامی داشته می شود، ایجاد کرد.


هدف از گرامیداشت روز جهانی تئاتر

اهداف روز جهانی تئاتر عبارتند از:

  • ترویج هنر در سراسر جهان.
  • برای آگاهی مردم از ارزش شکل هنری.
  • فعال کردن جوامع تئاتر برای ترویج کار خود در مقیاس وسیع.
  • لذت بردن از شکل هنری به خاطر خودش.

پیام بین المللی روز جهانی تئاتر سال 1403 (2024)

هر ساله شخصیت های برجسته ای به ویژه در عرصه هنرهای نمایشی برای آماده سازی پیام روز جهانی تئاتر انتخاب می شوند. اولین پیام روز جهانی تئاتر توسط ژان کوکتو نوشته شد. این پیام به 50 زبان مختلف ترجمه شده و در سراسر جهان برای ترویج ارزش های هنر و فرهنگ توزیع شده است.

موضوع روز جهانی تئاتر 2023 “تئاتر و فرهنگ صلح” است. این موضوع توسط موسسه بین المللی تئاتر تنظیم شده است و هر ساله ثابت می ماند. موضوع روز جهانی تئاتر بیانگر نقشی است که تئاتر در اتحاد فرهنگ ها و برقراری صلح ایفا می کند.

روز جهانی تئاتر سال 1402


جملات روز جهانی تئاتر سال 1403 (2024)

  • «کلمه تئاتر از یونانی ها آمده است. به معنای مکان دیدن است. این جایی است که مردم می آیند تا حقیقت زندگی و وضعیت اجتماعی را ببینند. تئاتر یک اشعه ایکس معنوی و اجتماعی زمان خود است. این تئاتر برای گفتن حقیقت زندگی و وضعیت اجتماعی به مردم ساخته شده است.» (استلا آدلر)
  • من معتقدم که در یک شهر بزرگ، یا حتی در یک شهر کوچک یا یک روستا، یک تئاتر بزرگ نشانه ظاهر و آشکار یک فرهنگ درونی و محتمل است. (لارنس اولیویه)
  • «بازیگری یک ورزش است. روی صحنه باید آماده باشید که مانند یک تنیس باز روی انگشتانش حرکت کنید. تمرکز شما باید قوی باشد، رفلکس های شما تیز باشد. بدن و ذهن شما در بهترین حالت هستند، تعقیب و گریز ادامه دارد. بازیگری انرژی است. در تئاتر، مردم برای دیدن انرژی پول می دهند.» (کلایو سویفت)
  • من قطعاً فکر می‌کنم که تئاتر چیزی است که تا زمانی که بتوانم در حرفه‌ام به آن باز خواهم گشت. من همچنین فکر می کنم تئاتر چیزی است که شما باید برای انجام آن بسیار مناسب باشید. من نسبتاً تناسب اندام دارم، اما فکر نمی کنم بتوانم همیشه این کار را انجام دهم.» (دانیل رادکلیف)
  • «من تئاتر را بزرگ‌ترین شکل هنری می‌دانم، بی‌واسطه‌ترین راهی که یک انسان می‌تواند حس انسان بودن را با دیگری به اشتراک بگذارد.» (اسکار وایلد)

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به روز جهانی تئاتر سال 1403 و تاریخچه این روز پرداختیم. همچنین پیام منتشر شده برای گرامیداشت این روز را ارائه کردیم. این روز به عنوان یک پیام بیدار کننده برای دولت ها، قانونگذاران و سازمان هایی که هنوز به ارزش و اهمیت شکل هنر «تئاتر» پی نبرده اند، و برای همه کسانی که شاهد آن هستند خوشحال کننده است. همچنین به عنوان یک پیام بیدار کننده برای کسانی است که هنوز سهم آن در توسعه اقتصادی را ندیده اند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد