تاریخ روز جهانی پناهندگان در تقویم سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان در تقویم سال ۱۴۰۱

روز جهانی پناهندگان روز حمایت از افرادی است که به دنبال زندگی بهتر کشور خود را ترک کرده‌اند. در ادامه می‌گوییم تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان در تقویم سال 1402 چه روزی است و چه اهمیتی دارد.


تاریخ روز جهانی پناهندگان در تقویم سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۳۰


تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, June 20, 2023
2023-06-20


تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی پناهندگان سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

الثلاثاء، ١ ذوالحجه ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۲/۰۱


تاریخچه روز جهانی پناهندگان

روز جهانی مهاجران و پناهندگان توسط پاپ پیوس دهم (از پاپ‌های کاتولیک ایتالیایی) تعیین شده و در ژانویه جشن گرفته می‌شود. در سال 2001 میلادی پنجاهمین سالگرد کنوانسیون 1951 درباره وضعیت پناهندگان تشکیل شد. بنابراین مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم گرفت که 20 ژوئن به عنوان روز جهانی پناهندگان از سال 2001 به بعد گرامی بدارد.

هر روز هزاران خانواده مجبور می‌شوند خانه‌های خود را ترک کنند و همه چیز را پشت سر بگذارند. روز جهانی پناهندگان این قدرت و شهامت آنها را مورد ستایش قرار می‌دهد و برای آگاهی رسانی عمومی و حمایت از پناهندگان تلاش می‌کند. روز جهانی پناهندگان یادآور موانعی است که پناهندگان هر ساله با آن روبرو هستند و در عین حال شجاعت و قدرت آنها را جشن می گیرد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل طومار #WithRefugees را  برای ارسال پیام اقدام، همبستگی و مسئولیت از طرف پناهندگان به دولت‌های سراسر جهان آغاز کرده است.

پیام روز جهانی پناهندگان 2022


پیام روز جهانی پناهندگان 2022

شعار این روز:

هر کسی، هر کجا، هر زمان، همه حق دارند به دنبال امنیت باشند.

پیام های اصلی:

 • هر شخصی حق دارد در جستجوی امنیت باشد. هر کسی که باشد، از هر کجا که آمده باشد، و هر زمان که مجبور به فرار شود.
 • هر کسی که باشد، با افرادی که مجبور به فرار می‌شوند، باید محترمانه رفتار شود. هرکسی می‌تواند به دنبال حمایت باشد، صرف نظر از اینکه چه کسی است یا به چه اعتقادی دارد.
 • از هر کجا که باشند، باید از افرادی که مجبور به فرار می شوند استقبال کرد. پناهندگان از سراسر جهان می‌آیند. برای رهایی از خطر، ممکن است با هواپیما، قایق یا پیاده سفر کنند. آنچه جهانی باقی می ماند، حق جستجوی امنیت است.
 • هر زمان که مردم مجبور به فرار شوند، حق دارند از آنها محافظت شود. تهدید هر چه باشد، جنگ، خشونت، آزار و اذیت همه مستحق حمایت هستند. هر کس حق دارد در امنیت باشد.

اهمیت روز جهانی پناهندگان

 • باعث ایجاد همدلی و افزایش آگاهی می شود

درک وسعت بحران پناهجویان در جهان دشوار است، اما افزایش آگاهی می‌تواند به درک وسعت شرایط پناهندگان در سراسر جهان برای دیگران کمک کند. همچنین باعث ایجاد حس همدلی و شفقت می شود که افراد را از همه اقشار دور هم جمع می کند و این همیشه یک چیز مثبت است.

 • انگیزه‌ای برای ایجاد جهانی صلح آمیزتر فراهم می‌کند.

در جهانی صلح آمیز تر، افراد کمتری مجبور به ترک خانه های خود به دلیل خشونت و ناآرامی خواهند شد. به طور طبیعی، این باعث کاهش قابل توجه رنج در سراسر جهان می شود. در حالی که تلاش برای صلح بیشتر چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد، اما یک هدف مهم است و روز جهانی پناهندگان به ما یادآوری می کند که چقدر حیاتی است.

 • ما را تشویق می کند که دوستان، همسایگان و شهروندان بهتری باشیم

احساس درماندگی در برابر چنین بحران عظیمی در سراسر جهان آسان است، اما برداشتن قدم های کوچک می تواند به ایجاد تفاوت کمک کند. روز جهانی پناهندگان همه ما را تشویق می کند که خلاقانه در مورد آنچه می توانیم برای کمک انجام دهیم فکر کنیم. همچنین به همه کسانی که این تعطیلات را جشن می‌گیرند انگیزه می‌دهد تا با پناهندگانی که در جوامع خود زندگی می‌کنند همسایگان بهتری باشند و به طور کلی شهروندانی دلسوزتر در جهان باشند.


آمار میزان پناهندگی در روز جهانی پناهندگان

ما با هم می توانیم برای پایان دادن به بحران پناهندگان و یافتن خانه‌هایی برای آوارگان در سراسر جهان تلاش کنیم. در اینجا هفت واقعیت وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بحران کنونی پناهندگان را بهتر درک کنید، و چگونه می‌توانید کمک کنید:

 • بر اساس گزارشUNHCR ، 3 میلیون آواره اجباری  در سراسر جهان وجود دارد.
 • بیش از 21 میلیون نفر از این افراد پناهنده و 10 میلیون نفر بدون تابعیت هستند.
 • به طور متوسط، 42500 نفر در روز خانه‌های خود را ترک می کنند تا در مرزهای کشور خود یا سایر کشورها به دنبال حفاظت باشند.
 • تنها در سال گذشته، 13.9 میلیون نفر تازه آواره شده‌اند.
 • جنگ داخلی در سوریه به یکی از بدترین بحران‌های انسانی در طول زندگی ما منجر شده است.
 • در حال حاضر بیش از 11 میلیون سوری آواره هستند. این رقم 45 درصد از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهد.
 • 86 درصد از پناهندگان جهان توسط کشورهای در حال توسعه میزبانی می‌شوند.
 • این رقم در دهه گذشته 16 درصد افزایش یافته است. پناهندگان تنها درصد کمی از کل مهاجرت را تشکیل می‌دهند.

پناهندگان و پناهجویان چه کسانی هستند؟

پناهندگان و پناهجویان افرادی هستند که به دنبال امنیت از کشور خود فرار کرده اند. آنها ترس منطقی دارند که اگر قرار باشد در کشور خود بمانند، به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا قرار گرفتنشان در یک گروه اجتماعی خاص مورد آزار و اذیت قرار خواهند گرفت. بر اساس گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، در سال 2020 بیش از 70 میلیون نفر از جمله 25.9 میلیون پناهنده و 3.9 میلیون پناهجو به اجبار آواره شده‌اند. به طور متوسط روزانه 37000 نفر به دلیل خطر مجبور به ترک خانه های خود می شوند.


سخن آخر

همانطور که گفتیم از سال 2001، سازمان ملل متحد و بیش از 100 کشور  جهان  هر ساله در 20 ژوئن روز جهانی پناهندگان را گرامی می‌دارند. در این روز، جهان در کنار هم می‌ایستد تا قدرت، شجاعت و استقامت میلیون‌ها پناهنده را جشن بگیرد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد