روز جهانی ریشه کنی فقر ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


تاریخ روز جهانی ریشه کنی فقر در سال 1401

روز جهانی ریشه کنی فقر

تلاش برای ریشه کنی فقر مسئله مهمی است که به آن روزی اختصاص یافته است. در این پست تاریخ روز جهانی ریشه کنی فقر در سال 1402 را گفته و تاریخچه پیدایش این روز اشاره می‌کنیم.


روز جهانی ریشه کنی فقر ۱۴۰۲ چه روزی است؟

25 مهر مقارن با 17 اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر است. این تاریخ در سازمان ملل رسما به عنوان روز جهانی ریشه کنی فقر نام گرفته است. رسانه‌های اجتماعی نیز از 17 اکتبر به عنوان روز پایان فقر یا توقف فقر یاد می کنند.

تاریخ دقیق روز جهانی ریشه کنی فقر در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی ریشه کنی فقر سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۲۵


تاریخ دقیق روز جهانی ریشه کنی فقر در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی ریشه کنی فقر سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, October 17, 2023

2023-10-17


تاریخ دقیق روز جهانی ریشه کنی فقر در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی ریشه کنی فقر سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الثلاثاء، ١ ربيع الثاني ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۴/۰۱


روز جهانی ریشه کنی فقر

با وجود توسعه و پیشرفت‌های صورت گرفته در ده سال گذشته، هنوز هم فقر یک موضوع بسیار جدی است که تمامی کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبق گزارش منتشر شده توسط سازمان ملل، ده درصد از جمعیت جهان که رقمی نزدیک به 740 میلیون نفر هستند، همچنان در فقر مطلق زندگی می‌کنند.

بی‌ثباتی هایی که این افراد با آن‌ روبرو هستند، این گروه را در برابر انواع تبعیض‌ها، از جمله شرایط ناایمن کار، شرایط نامناسب مسکن، کمبود مواد غذایی مغذی، دسترسی نابرابر به عدالت، عدم مشارکت سیاسی و نمایندگی و عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی آسیب‌پذیرتر می‌کند.

روز جهانی ریشه کنی فقر از زمان ایجاد آن به عنوان فرصتی برای جلب توجه به فلاکت و انزوا که این مردم در آن زندگی می کنند، بوده است. همچنین این فرصتی است برای همه کسانی که در فقر زندگی می کنند تا صدای خود را از طریق این روز و توجه رسانه ها به آن در مورد شرایط زندگی خود به گوش دیگران از جمله دولت ها برسانند.

این روز برای افزایش آگاهی و برجسته کردن مشکلاتی که افراد یا خانواده‌های فقیر با آن مواجه هستند و تلاش برای ریشه‌کن کردن فقر در همه اشکال آن در سطح جهانی مشخص شده است.

تاریخچه روز جهانی ریشه کنی فقر


تاریخچه روز جهانی ریشه کنی فقر

برگزاری این روز به سال 1987 باز می گردد، زمانی که بیش از 100000 نفر در تروکادرو در پاریس برای ادای احترام به قربانیان فقر شدید، خشونت و گرسنگی در مراسم رونمایی از سنگ یادبود توسط یک کشیش فرانسوی و فعال بشردوستانه جوزف ورسینسکی گرد هم آمدند. این افراد با اعلام اینکه فقر نقض حقوق بشر است، بر لزوم گرد هم آمدن برای اطمینان از رعایت این حقوق تاکید کردند. در این زمان مراسم رونمایی از سنگ یادبود صورت گرفت. بر روی آن همان سنگ یادبود متنی حک شده بود که بعداً در دفاتر سازمان ملل در نیویورک، در دفاتر اتحادیه اروپا در بلژیک و در جاهای دیگر در سراسر جهان گذاشته شد:

“هر جا که مردان و زنان محکوم به زندگی در فقر شدید باشند، حقوق بشر نقض می شود. گرد هم آمدن برای اطمینان از رعایت این حقوق وظیفه جدی ماست”.

چهار سال پس از مرگ ورسینسکی در سال 1988، مجمع عمومی طی قطعنامه ای در 22 دسامبر 1992، 17 اکتبر را به عنوان روز جهانی ریشه کنی فقر اعلام کرد. از همه ایالت ها دعوت شد تا فعالیت های مربوط به ریشه کنی فقر و فقر را ارائه و ترویج دهند.


شعار روز جهانی ریشه کنی فقر در سال 2022

هر ساله برای روز جهانی ریشه کنی فقر شعاری انتخاب می‌شود. “کرامت برای همه در عمل”، شعار روز جهانی ریشه کنی فقر برای سال های 2022-2023 انتخاب شده است. کرامت انسان نه تنها به خودی خود یک حق اساسی است، بلکه مبنای همه حقوق اساسی دیگر است.


سخن آخر

در این پست از آلامتو گفتیم که تاریخ روز جهانی ریشه کنی فقر چه روزی است. 25 مهر یا 17 اکتبر فرصتی است برای قدردانی از تلاش و مبارزه مردمی که در شرایط فقر زندگی می کنند، فرصتی برای آنها برای شنیدن نگرانی هایی که دارند و لحظه ای برای تشخیص اینکه مردم فقیر اولین کسانی هستند که با فقر مبارزه می کنند. مشارکت خود فقرا از همان ابتدا در بزرگداشت این روز جدی بوده است. بزرگداشت روز جهانی ریشه کنی فقر همچنین نشان دهنده تمایل مردمی است که در فقر زندگی می کنند تا از تخصص خود برای کمک به ریشه کنی فقر استفاده کنند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد