روز جهانی پست ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز جهانی پست امسال

تاریخ روز جهانی پست در سال 1401

روز جهانی پست

پست از کارآمدترین ابتکارات بشر است و به همین روز جهانی به آن اختصاص یافته است. در ادامه تاریخ روز جهانی پست در سال 1402 و تاریخچه آن را در ادامه ارائه می‌دهیم.


روز جهانی پست ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز جهانی پست در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی پست سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۱۷


تاریخ دقیق روز جهانی پست در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی پست سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, October 9, 2023

2023-10-09


تاریخ دقیق روز جهانی پست در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی پست سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٣ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۲۳

روز جهانی پست


روز جهانی پست

روز جهانی پست در 17 مهر مقارن با 9 اکتبر هر سال از کسانی که در صنعت پست مشغول به کار هستند، تجلیل می شود. کشورهای عضو اتحادیه جهانی پست در سراسر جهان از این روز برای راه اندازی طرح های پستی جدید و برگزاری نمایشگاه های ویژه برای افزایش آگاهی در مورد اهمیت خدمات پستی در زندگی روزمره و سهم آن در توسعه اجتماعی و اقتصادی کشورها استفاده می کنند.

قبل از عصر ایمیل‌ها، نامه‌ها به صورت دست‌نویس و با پست در سراسر جهان ارسال می‌شد. حتی امروزه، خدمات پستی نقش مهمی در تحویل بسته ها در سطح جهان دارد. روز جهانی پست اینجاست تا به مردم یادآوری کند که چگونه خدمات پستی برای همه آسان‌تر شد وقتی کشورهای سراسر جهان سرانجام به توافقی رسیدند که همه چیز را در مورد نحوه پردازش نامه‌ها تغییر می‌دهد.

همچنین در روز جهانی پست، ما کمک‌های ارزشمند کارکنان پست در جوامع و اقتصادهای خود را به رسمیت می‌شناسیم. در پیامی از دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش آمده است: شبکه گسترده پستی شامل میلیون‌ها کارگر است که میلیاردها پست را از طریق صدها هزار اداره پست جابجا می‌کنند و جوامع را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند.


تاریخچه روز جهانی پست

ارسال نامه یکی از نمادین ترین اقدامات برای نشان دادن کسی است که به او اهمیت می دهید. در حالی که ممکن است پس از لیس زدن تمبر، به فرآیندها یا مقرراتی که برای ارسال نامه‌هایمان در سراسر جهان اعمال می‌شود، توجه چندانی نداشته باشیم، دریافت کارت تولد، نامه و بسته‌های پستی به یک تیم بین‌المللی نیاز دارد.

خاستگاه آنچه ما اکنون به عنوان خدمات پستی می شناسیم به مصر باستان در حدود 2500 سال قبل از میلاد برمی گردد، در حالی که قدیمی ترین سرویس پستی رسمی در 550 سال قبل از میلاد در “ایران” یافت می شود. تمدن های مختلف از یک سرویس پیک برای ارسال نامه ها، پیام ها، اخبار و بسته ها در سراسر امپراتوری هایی که هزاران کیلومتر را در بر می گیرند، استفاده می کردند که الهام بخش ایده پستچی امروزی است.

در 9 اکتبر 1874، اتحادیه جهانی پست به عنوان ابزاری برای همکاری و تنظیم در میان خدمات پستی کشورهای عضو تأسیس شد، امروزه این اتحادیه به نامه‌ها اجازه می‌دهد آزادانه از صندوق پستی شما به شهر مورد نظر و در هر جایی از جهان ارسال شود! در سال 1969، روز جهانی پست در کنگره جهانی پست توکیو برای بزرگداشت خدمات پستی و کارکنان آن انتخاب شد.

هر سال 192 کشور عضو اتحادیه جهانی پست یا UPU روز جهانی پست را در 9 اکتبر جشن می گیرند تا اهمیت پست جهانی و کمک های UPU به جامعه و اقتصاد جهانی را نشان دهند. کشورها نمایشگاه های ویژه تمبر برگزار می کنند و طرح های پستی جدید را راه اندازی می کنند.


شعار روز جهانی پست در سال 2022

هر ساله به مناسبت روز جهانی پست شعاری انتخاب می‌شود که مبنایی برای سایر فعالیت‌ها در این حوزه خواهد بود. موضوع روز جهانی پست 2022 “پست برای سیاره” است. پست در همه جای سیاره ما حضور دارد. عناصر زیادی از کسب و کار روزانه وجود دارد که پست در حال حاضر برای تضمین سیاره ای سبزتر برای نسل های آینده پایدارتر می کند.


سخن آخر

در این مطلب به تاریخ روز جهانی پست و علت انتخاب این روز پرداختیم. روز جهانی پست هر سال در 17 مهر مصادف با 9 اکتبر گرامی داشته می‌شود. این تاریخ به دلیل سالگرد تأسیس اتحادیه جهانی پست در سال 1874 انتخاب شد. توجه به اهمیت پست در سهولت بخشی در انتقال مرسولات که بخشی از زندگی روزمره در هر کجای جهان است، تجلیل از کارکنان این سازمان و فعالیت های آن آشکارتر می‌شود. در این روز می‌توان از این فرصت بهره برد و به قدردانی از این افراد پرداخت.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد