روز جهانی عکاسی 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟


تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی در سال 1401 کی و چه روزی است

روز جهانی عکاسی

اگر به عکاسی علاقه دارید می‌توانید، می‌توانید در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی در سال 1402 و مختصری از پیشینه و اهمیت آن را مطالعه کنید.


تاریخ روز جهانی عکاسی در سال 1402 چه روزی است؟

19 آگوست روز جهانی عکاسی است که به عنوان روز جهانی عکاسی یا روز عکس نیز شناخته می شود. عکاسی یک هنر یا بیشتر از یک هنر است که ضربان خلاقانه ای است که دانش علم و غرایز خلاق را با هم ترکیب می کند. این روز هنر و علم عکاسی را جشن می گیرد.

تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۵/۲۸


تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, August 19, 2023

2023-08-19


تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی عکاسی سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ٢ صفر ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۲/۰۲

روز جهانی عکاسی


تاریخچه روز جهانی عکاسی

فرانسه کشوری پیشگام در دنیای عکاسی بود. این اولین فرآیندهای عکاسی خود را به جهان داد. قبل از اینکه دنیا حتی فکر کند که لحظه ای را می توان برای همیشه از طریق چیزی شبیه یک عکس ثبت کرد، لوئی داگر فرانسوی معجزه ای خلق کرد. در سال 1839 بود که لویی داگر داگرئوتیپ را اختراع کرد که عمدتاً یک فرآیند عکاسی بود. این روند به طور رسمی توسط آکادمی علوم فرانسه به جهانیان اعلام شد.

نکته جالب تر در مورد این اختراع این است که دولت فرانسه حق اختراع این اختراع را خریداری کرد و آن را به عنوان هدیه “رایگان به جهان” داد. این رویداد برجسته در 19 آگوست 1839 برای تمام جهان رایگان اعلام شد. از این رو هر سال این روز به عنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفته می شود. با این حال، اولین عکس رنگی بادوام در سال 1861 گرفته شد.

عکاسی در طول زمان در نتیجه پیشرفت‌های تکنولوژیک توسعه یافته است. از یک جعبه ساده و تصاویر تار گرفته تا رایانه‌های با فناوری پیشرفته و عکس‌های شفاف و با کیفیت باورنکردنی. در حالی که دریایی از تنوع از نظر رویکردها، زیبایی شناسی، زاویه و کیفیت وجود دارد، زبان و ماهیت یکسان باقی می مانند. عکاسی در تاریخ نسبتا کوتاه خود راه طولانی را پیموده است.


اولین سلفی

در سال 1839، رابرت کورنلیوس آمریکایی چیزی را می‌گیرد که می‌تواند «اولین سلفی در جهان» باشد. کورنلیوس دوربین خود را تنظیم کرد، با برداشتن پوشش روی لنز، تصویر را ثبت کرد و سپس وارد کادر شد. او پشت عکس نوشته است:

“اولین عکس از نور در سال 1839 گرفته شده است”


اولین عکس دیجیتال

حدس و گمان هایی در مورد اختراع اولین عکس دیجیتال در سال 1957، 20 سال قبل از اختراع اولین دوربین دیجیتال وجود دارد. تقریباً 20 سال قبل از اینکه مهندس کداک اولین دوربین دیجیتال را اختراع کند. این عکس یک اسکن دیجیتالی از یک عکس در اصل روی فیلم است و پسر راسل کرش را با وضوح 176×176 نشان می‌دهد.

روز عکاس


اهمیت روز جهانی عکاسی

عکاسی یک وسیله ارتباطی است که به هیچ زبان تحت الفظی نیاز ندارد. روز جهانی عکاسی باعث ایجاد آگاهی، به اشتراک گذاری ایده ها و تشویق افراد در این زمینه می شود. همچنین علاقه مندان را تشویق می کند تا احساسات، عواطف و تفکر اجتماعی خود را از طریق مهارت های عکاسی خود بیان کنند. در روز جهانی عکاسی، عکاسان گرد هم می آیند تا خلاقیت و نکات ظریف عکاسی را که سال ها ما را مجذوب خود می کند به اشتراک بگذارند

یک عکس این قدرت را دارد که یک مکان یا منطقه، یک تجربه، یک فکر را در زمان فلاش ثبت کند. به همین دلیل است که می گویند یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد. احساسات را فوراً و گاهی مؤثرتر از کلمات منتقل می کند. با پیشرفت های سریع در فناوری دوربین، به یکی از روش های اصلی ارتباط در دنیای دیجیتال تبدیل شده است. به عنوان یک رسانه تصویری، عکاسی و عکس را در مورد دنیایی که در آن زندگی می کنیم آگاه تر می کند

عکاسی یکی از مهم ترین رسانه های داستان سرایی است. در واقع یک عکاس می تواند بیننده را وادار کند که جهان را همانطور که عکاس می بیند، ببیند. عکاسی می‌تواند بلافاصله عبارات، احساسات، ایده‌ها و لحظات را ثبت کند و آنها را برای نسل‌های آینده جاودانه کند. یک عکس خوب اغلب بی زمان است. عکسی که فردا گرفته می‌شود، هنوز هم می‌تواند برای صد سال مورد قدردانی دیگران باشد.


سخن آخر

در این مقاله به تاریخ روز جهانی عکاسی در سال 1401 پرداختیم که مصادف است با 28 مرداد ماه. عکاسی به ما در برقرار ارتباط با دیگران کمک می‌کند و ابزاری است برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و مستندات. از طرف دیگر فرصتی برای انتشار مسائل اجتماعی از گوشه و کنار جهان را فراهم می کند. این اهمیت روز جهانی عکاسی و بزرگداشت آن را نشان می‌دهد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد