روز جهانی صلح 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


روز جهانی صلح

روز جهانی صلح

صلح یعنی رهایی از مزاحمت زمان آرامشی که در آن هیچ کس و هیچ چیز مزاحم شما نمی شود. صلح شامل درک یکدیگر و کار با یکدیگر برای یافتن راه حل برای مشکلات است. ز مجمع عمومی سازمان ملل این روز را به عنوان روزی اختصاص داده شده به تقویت آرمان های صلح از طریق رعایت 24 ساعت عدم خشونت و آتش بس اعلام کرده است. اما دستیابی به صلح واقعی بسیار فراتر از زمین گذاشتن سلاح است. این امر مستلزم ساخت جوامعی است که در آن همه اعضا احساس کنند می توانند در آرامش باشند. این شامل ایجاد صلح جهانی است که در آن با مردم، صرف نظر از نژادشان، به طور مساوی رفتار شود. همه ما باید در ایجاد صلح نقش داشته باشیم. و مقابله با نژادپرستی راهی حیاتی برای مشارکت است. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی صلح را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


روز جهانی صلح 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی صلح 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۶/۳۰


تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم میلادی سال 2023 مصادف است با:

Thursday, September 21, 2023
2023-09-21


تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم قمری سال 1402 مصادف است با:

الخمیس‬، ٥ ربيع الاول ١٤٤٥
۱۴۴۵/۰۳/۰۵


تاریخچه روز جهانی صلح

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1981 سومین سه‌شنبه سپتامبر را به عنوان روز جهانی صلح اعلام کرد. این روز مصادف با روز افتتاحیه جلسات سالانه مجمع عمومی بود. هدف از آن روز، تقویت آرمان های صلح در سراسر جهان بود و هنوز هم باقی است. دو دهه پس از برپایی این روز بزرگداشت، در سال 2001، مجمع تاریخ برگزاری سالانه را در 21 سپتامبر تغییر داد. بنابراین، با شروع سال 2002، 21 سپتامبر نه تنها زمانی برای بحث در مورد چگونگی ترویج و حفظ صلح در بین همه مردم است، بلکه همچنین یک دوره 24 ساعته آتش بس جهانی و عدم خشونت برای گروه های در حال نبرد فعال است. صلح امکان پذیر است. در طول تاریخ، اکثر جوامع بیشتر اوقات در آرامش زندگی کرده اند. از زمان تأسیس سازمان ملل متحد و ایجاد منشور سازمان ملل متحد، دولت‌ها موظفند از زور علیه دیگران استفاده نکنند، مگر اینکه برای دفاع از خود اقدام کنند یا از سوی شورای امنیت سازمان ملل مجوز داده شده باشد.
در دنیایی که صلح وجود دارد، زندگی بهتر است و امروز، ما به کسانی که صلح‌جو و حافظ صلح بوده‌اند نگاه می‌کنیم تا بیاموزیم که هر کدام به تنهایی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا جهان را به مکانی آرام‌تر تبدیل کنیم.

تاریخچه روز جهانی صلح 


چگونه روز جهانی صلح را گرامی داریم؟

روز جهانی صلح توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تقویت معیارهای صلح تعیین شده است. این روز به رعایت 24 ساعت آتش بس و عدم خشونت اختصاص دارد. در سطح فردی، مردم در فعالیت هایی مانند کاشت درخت یا آزاد کردن حیوانات در قفس شرکت می کنند، زیرا هر اقدام کوچکی به انتشار پیام صلح و عشق کمک می کند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد