روز جهانی کوهنوردی ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز جهانی کوهنوردی امسال

روز جهانی کوهنوردی

روز جهانی کوهنوردی

کوهنوردی از ورزش‌های پرطرفدار است. به این مناسبت روز جهانی کوهنوردی (روز جهانی کوهستان) در تقویم انتخاب شده است که بر اهمیت بزرگذاشت آن و حفاظت از کوهستان تاکید شود.


روز جهانی کوهنوردی ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ روز جهانی کوهنوردی در تقویم شمسی:

تاریخ روز جهانی کوهنوردی سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۹/۲۰


تاریخ روز جهانی کوهنوردی در تقویم میلادی:

تاریخ روز جهانی کوهنوردی سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, December 11, 2023

2023-12-11


تاریخ روز جهانی کوهنوردی در تقویم قمری:

تاریخ روز جهانی کوهنوردی سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٧ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۲۷


روز جهانی کوهنوردی (روز جهانی کوهستان)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد 11 دسامبر را به عنوان روز جهانی کوهستان تعیین کرده است. هدف شناخت ارزش کوه ها و آموزش مردم در مورد گردشگری پایدار و کوهنوردی است. کوه نوردی یک تجربه فوق العاده برای افراد ماجراجو است. این فعالیت مستلزم یک سبک زندگی سالم تر و مناسب تر برای کسب تجربه در طبیعت است.

هر سال روز جهانی کوهنوردی 20 آذرماه برگزار می شود. کوه ها اهمیت جغرافیایی عمده ای در زندگی روزمره ما دارند. آنها مسئول تعیین مرزهای طبیعی ملل و مناظر هستند. افرادی که این ویژگی های مرتفع را تحسین می کنند، اغلب به پیاده روی یا کوه نوردی می روند که گاهی اوقات جان خود را به خطر می اندازند.

بالا رفتن از یک کوه یک تجربه هیجان انگیز است و هر کسی باید حداقل یک بار در زندگی خود آن را انجام دهد. بزرگان زیادی هستند که داستانی الهام بخش از صعود خود دارند. لمس قله می تواند پاداش دهنده باشد و همچنین باعث ایجاد حس موفقیت می شود.

منظره ای برای مردن و داشتن بیشترین هوای تازه تنها به لذت صعود به قله می افزاید. برخی از افرادی که یک بار آن را امتحان می کنند، اغلب در نهایت سرگرمی در آن پیدا می کنند زیرا رسیدن به ارتفاعات جدید و فتح قله ها یکی پس از دیگری تجربه لذت بخشی است.

تاریخچه روز جهانی کوهنوردی


تاریخچه روز جهانی کوهنوردی (روز جهانی کوهستان)

در سال 1992 کنفرانس سازمان ملل در مورد “محیط زیست و توسعه” اجرای دستور کار خود “مدیریت اکوسیستم شکننده: توسعه پایدار کوهستان” را پیش بینی کرد که نشانی کاریزماتیک بر چهره تاریخ توسعه کوهستان حک کرد.

در 11 دسامبر 2001، سازمان ملل متحد، سال 2002 را به عنوان «سال بین‌المللی کوه‌ها» برای آگاهی و اهمیت کوه‌ها اعلام کرد. در 20 دسامبر 2002، سازمان ملل متحد 11 دسامبر را به عنوان “روز جهانی کوهستان” برای آگاهی از توسعه کوهستان اعلام کرد و از جامعه بین المللی خواست تا رویدادهای مربوط به توسعه پایدار کوهستان را در این تاریخ برگزار کنند. سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) به عنوان سازمان هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در این مأموریت منصوب شد.

اولین روز جهانی کوهستان در 11 دسامبر 2003 برگزار شد. سازمان ملل هر سال موضوعی را برای این روز اختصاص می دهد.


شعار روز جهانی کوهستان (کوهنوردی) در سال 2023

سازمان ملل متحد شعار روز جهانی کوهستان در سال 2022 را “زنان کوه ها را جابجا می کنند” اعلام کرد. زنان در جوامع کوهستانی نقش اساسی در حفاظت از محیط زیست، رشد اجتماعی و اقتصادی دارند. در بیشتر موارد، آنها افرادی هستند که برای مدیریت منابع کوهستانی، حفاظت از تنوع زیستی، حفظ فرهنگ محلی و مدیریت طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند.

با نزدیک شدن به روز جهانی کوهستان در سال 2022، توجه به نیاز به افزایش عاملیت سیاسی و اقتصادی زنان کوهستانی بسیار مهم است. این روز می تواند برابری جنسیتی را ترویج کند و به بهبود عدالت اجتماعی، معیشت، و تاب آوری از طریق انتشار بهترین شیوه ها، فرصت ها و ظرفیت سازی مرتبط با کوهستان کمک کند.


هدف از روز جهانی کوهنوردی (کوهستان)

کوه ها منبع حیاتی آب، غذا و انرژی، همچنین محل زندگی 15 درصد از جمعیت جهان و یک چهارم حیوانات و گیاهان خشکی در جهان هستند. بیش از یک میلیارد نفر در جهان در مناطق کوهستانی ساکن هستند. تغییرات آب و هوایی به شدت بر مردم کوهستان و کوهستان تأثیر می گذارد. گرم شدن کره زمین دلیل مهمی برای ذوب شدن یخچال های طبیعی کوهستانی با سرعت های غیر سنتی است.

تغییرات اقلیمی و بلایای آب و هوایی می تواند از طریق کمبود مواد غذایی و فقر بر زندگی مردم کوهستان تأثیر بگذارد. این ممکن است باعث مهاجرت بیش از حد مردم کوهستان به مناطق شهری شود.

از طرف دیگر کوه ها به عنوان زیباترین مناظر، هرگز در بالا بردن روحیه کوهنوردان و گردشگران کوتاهی نمی کنند. متأسفانه کوه‌ها به دلیل ردپاهای زیاد انسان در حال کثیف شدن هستند. با این حال برخی مردم و طبیعت‌گردان بی توجه زباله‌های خود را پشت سر می گذارند و کوه‌های زیبا را آلوده می کنند.

هدف اساسی روز جهانی کوهنوردی ایجاد آگاهی در مورد اهمیت کوه ها، مردم کوهستان و تحریک دولت ها برای اتخاذ سیاست های فوری برای کاهش شرایط سخت زندگی مردم کوهستان است. از این رو، روز جهانی کوهستان (کوهنوردی) در سراسر جهان برای افزایش آگاهی در این زمینه و جشن گرفتن زیبایی کوه های باشکوه برگزار می شود.


سخن آخر

کوهنوردی و بالا رفتن از کوه ما را از نظر جسمی و روحی قوی تر می کند. آرامش و منظره ای که از بالای یک کوه به دست می آورید همیشه نفس گیر است. بزرگداشت روز جهانی کوهنوردی به ما اهمیت این ورزش را یادآوری می‌کند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد