روز جهانی چپ دست ها 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟


تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها در سال 1401 کی و چه روزی است

روز جهانی چپ دست ها

به عنوان یک چپ دست می‌خواهید بدانید تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها در سال 1402 کی و چه روزی است؟ پس تا انتهای متن با ما باشید.


روز جهانی چپ دست ها در سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۵/۲۲


تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, August 13, 2023

2023-08-13


تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد‬، ٢٦ محرم ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۱/۲۶


تاریخچه روز جهانی چپ دست ها

دین آر کمپبل، بنیانگذار شرکت بین المللی چپ دست، اولین بار در سال 1976 تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها را انتخاب کرد تا به افزایش آگاهی از مزایا و معایب چپ دست بودن کمک کند. مراسم سالانه روز جهانی چپ دست ها پس از اولین به رسمیت شناختن توسط کمپبل ادامه یافت و بعداً این روز به عنوان جشن رسمی توسط باشگاه روز چپ دست ها در 13 آگوست 1997 اعلام شد.

چپ دست بودن توسط نسل‌های قبلی منفی تلقی می‌شد به طوریکه در بریتانیا در قرون وسطی، چپ‌ دست بودن را با شیطان مرتبط می‌دانستند و این افراد اغلب به جنایت جادوگری متهم می‌شدند، به این معنی که باید در آتش می‌سوختند. حالا سی سال است که این مناسبت جشن گرفته می‌شود، بسیاری از چپ دست ها در 13 آگوست چالش ها و مشکلاتی را که در دنیایی که عمدتاً راست دست ها با آن روبرو هستند، را در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارند.


اهمیت روز جهانی چپ دست ها

حدود 10 تا 12 درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند و در این جمع مردان و زنان بزرگ را نیز می بینند. افرادی مانند رهبر فرانسه ناپلئون بناپارت، نقاش پابلو پیکاسو، دانشمند سر آیزاک نیوتن، شخصیت رسانه ای اپرا وینفری و … همگی چپ دست هستند. مهاتما گاندی، نخست وزیر نارندرا مودی، بازیگران آمیتاب باچان و راجینیکانث و ساچین تندولکار، بازیکن کریکت، بخشی از قبیله چپ دست ها هستند. در حالی که چپ دست بودن ممکن است در حال حاضر جذاب به نظر برسد، برای مدت طولانی، چپ دست ها در سراسر جهان به دلیل این خصیصه به عنوان افراد شرور در نظر گرفته می شدند.

روز جهانی چپ دست ها بر روی افزایش آگاهی در مورد اهمیت قدردانی از افراد چپ دست در سراسر جهان کار می کند. این به نوبه خود تضمین می‌کند که سوگیری‌های تاریخی علیه جامعه چپ دست ها اصلاح می‌شوند و دنیا و ابزارهای مختلف آن را برای چپ‌دست‌ها به همان اندازه همتایان راست‌دست‌شان راحت کند.

روز جهانی چپ دست ها


چگونه یک فرد چپ دست می شود؟

پیتر هپر، روانشناس ایرلندی شمالی، صدها اسکن نوزاد را زمانی که در رحم در حال مکیدن انگشت شست خود بودند بررسی کرد.

حدود 90 درصد از نوزادان شست راست خود را می مکیدند و در 12 سالگی تقریباً تمام راست دست بودند. در حالی که سه چهارم نوزادانی که شست دست چپ را می‌مکیدند، چپ دست شدند. ژنتیک در داشتن صفت چپ دست یا راست دست بودن مهم است.

اگر یکی از والدین چپ دست به این معنی است که به احتمال زیاد فرزند آنها چپ دست می‌شود. اگر هر دو والدین چپ دست هستند، می‌توان با قطعیت گفت که فرزند آنها نیز چپ دست خواهد شد.

در دوران نوزادی، بسیار رایج است که کودکان کوچک به طور تصادفی از یک دست و روز دیگر از دست دیگری استفاده کنند. اما از حدود دو سالگی، کودکان نوپا ترجیح می دهند از یک دست بیشتر از دست دیگر استفاده کنند. اینجاست که چپ دست یا راست دست بودن کودک مشخص می‌شود.


مقایسه نیمکره چپ و راست مغز

مغز دارای سیم متقاطع است، به این معنی که سمت راست سمت مغز، سمت چپ بدن را کنترل می کند و بالعکس. نیمکره چپ مغز (کنترل دست راست) گفتار، زبان، نوشتن، منطق، ریاضیات، علوم را کنترل می کند، این اغلب حالت تفکر خطی است. نیمکره راست مغز (کنترل چپ دست) موسیقی، هنر، خلاقیت، ادراک، احساسات، نبوغ را کنترل می کند، این اغلب حالت تفکر کل نگر است.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد می گویند که مغز افراد چپ دست متفاوت از افراد راست دست عمل می کند. در برخی منابع غیر معتبر ادعا می شود که افراد چپ دست بیشتر خلاق هستند و در هنر یا موسیقی خوب هستند. اما تاکنون شواهد علمی کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که افراد چپ دست نیز ممکن است بیشتر بیماری‌های خاص را تجربه کنند. به عنوان مثال، مطالعه ای توسط Yale در سال 2013 نشان داد که 40 درصد از مبتلایان به اسکیزوفرنی چپ دست هستند، در حالی که 11 درصد از افراد مبتلا به اختلالات خلقی مانند افسردگی، چپ دست هستند.


سخن آخر

همانطور که مطالعه کردید در این پست به تاریخ دقیق روز جهانی چپ دست ها در سال 1401 پرداختیم. آیا شما چپ دست هستید؟ آیا فکر می کنید چپ دست بودن برای شما مزایا یا معایبی دارد؟ شما می‌توانید نظرات خود را در ادامه با ما در میان بگذارید!


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد