تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز جهانی هپاتیت

روز جهانی هپاتیت (WHD) هر ساله در 28 جولای، روز تولد دکتر باروخ بلومبرگ (1925-2011) به رسمیت شناخته می شود. دکتر بلومبرگ در سال 1967 ویروس هپاتیت B را کشف کرد و 2 سال بعد اولین واکسن هپاتیت B را ساخت. این دستاوردها با برنده شدن جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی در سال 1976 توسط دکتر بلومبرگ به اوج رسید. سازمان های سراسر جهان، از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) و CDC، WHD را به منظور افزایش آگاهی در مورد هپاتیت ویروسی که بیش از 354 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، گرامی می دارند. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


تاریخ روز جهانی هپاتیت در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۶ مرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۵/۰۶


تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت در تقویم میلادی سال 2022 مصادف است با:

Thursday, July 28, 2022
2022-07-28


تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی هپاتیت سال 1443 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ٢٨ ذوالحجه ١٤٤٣
۱۴۴۳/۱۲/۲۸

تاریخچه روز جهانی هپاتیت 


بیماری هپاتیت چیست؟

هپاتیت به یک وضعیت التهابی کبد اشاره دارد. این معمولاً نتیجه یک عفونت ویروسی است، اما علل احتمالی دیگری برای هپاتیت وجود دارد. اینها شامل هپاتیت خودایمنی است که در نتیجه ثانویه داروها، سموم و الکل ایجاد می شود. هپاتیت خود ایمنی بیماری است که زمانی رخ می دهد که بدن شما آنتی بادی هایی را علیه بافت کبد شما تولید می کند. پنج طبقه بندی اصلی ویروسی هپاتیت عبارتند از هپاتیت A، B، C، D و E. یک ویروس متفاوت مسئول هر نوع هپاتیت ویروسی است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که در حال حاضر 354 میلیون نفر در سراسر جهان با هپاتیت مزمن B و C زندگی می کنند.

انواع هپاتیت شامل موارد زیر است:

هپاتیت A
هپاتیت A نتیجه عفونت با ویروس هپاتیت A (HAV) است. این نوع هپاتیت یک بیماری حاد و کوتاه مدت است.

هپاتیت B
ویروس هپاتیت B (HBV) باعث هپاتیت B می شود. این اغلب یک بیماری مزمن و مداوم است.

هپاتیت C
هپاتیت C از ویروس هپاتیت C (HCV) ناشی می شود.

هپاتیت D
این یک شکل نادر از هپاتیت است که فقط همراه با عفونت هپاتیت B رخ می دهد. ویروس هپاتیت D (HDV) مانند سویه‌های دیگر باعث التهاب کبد می‌شود، اما فرد بدون عفونت هپاتیت B موجود نمی‌تواند به HDV مبتلا شود.

هپاتیت E
هپاتیت E یک بیماری از طریق آب است که در اثر قرار گرفتن در معرض ویروس هپاتیت E (HEV) ایجاد می شود. هپاتیت E عمدتاً در مناطقی با بهداشت ضعیف دیده می شود و معمولاً از بلعیدن مواد مدفوعی که منبع آب را آلوده می کند، ایجاد می شود.


تاریخچه روز جهانی هپاتیت

سازمان های سراسر جهان، از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) و CDC، WHD را به منظور افزایش آگاهی در مورد هپاتیت ویروسی که بیش از 354 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، گرامی می دارند. این روز فرصتی برای آموزش مردم در مورد بار این عفونت ها، تلاش های CDC برای مبارزه با هپاتیت ویروسی در سراسر جهان و اقداماتی که افراد می توانند برای جلوگیری از این عفونت ها انجام دهند، ایجاد می کند. چشم انداز CDC حذف هپاتیت ویروسی در ایالات متحده و در سطح جهان است. CDC با شرکای بین المللی برای کمک به کشورهایی که نرخ بالای عفونت را تجربه می کنند برای پیشگیری، کنترل و حذف هپاتیت ویروسی همکاری می کند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد