تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی در سال 1402 کی و چه روزی است؟


۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی

صنایع دستی یا کار دستی یکی از انواع کار کردن است که، در هر قشری یا هر کشوری و شهری تفاوت دارد. با نزدیک شدن به 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی، به شرح اهمیت انتخاب این روز در تقویم جهانی می‌پردازیم.


روز جهانی صنایع دستی سال 1402 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۲۰


تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, June 10, 2023
2023-06-10


تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی صنایع دستی سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ٢١ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۲۱


روز جهانی صنایع دستی چه روزی است؟

20 خرداد روز جهانی صنایع دستی است و قشر کمی از افراد از وجود چنین روزی در تقویم مطلع هستند. شاید در بین تقویم روزهایی وجود داشته باشد که زیاد به آنها توجه نکنیم و به راحتی از آن بگذریم. اما اگر تقویم خود را باز کنید و به مناسبت‌های آن نگاه کنید، متوجه می‌شوید که 20 خرداد، مقارن با 5 ژوئن میلادی روز پرداختن و بها دادن به آثار هنری است که پنجره‌ای به روح ملت‌ها و فرهنگ‌های آنان است. روزی برای بوسیدن دستان زنان و مردانی که با فرهنگ غنی خود می آفرینند، آثاری می آفرینند که مختص سرزمین خود است و این هنر گرانبها را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند تا پایدار بماند و بر سطح جهان بدرخشد.

10 ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. روزی متعلق به دنیای تمام هنرهای دستبافت و کارهای عاشقانه که می‌توان آنقدر برایشان ارزش قائل شد که قیمت گذاری نمی شوند.


تاریخچه روز جهانی صنایع دستی

شورای جهانی صنایع دستی توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تأسیس شد و تاکنون 90 کشور به آن پیوسته اند. شورای جهانی صنایع دستی (WCC)، وابسته به یونسکو، یک سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی است که در سال 1964 برای ترویج مشارکت و تقویت توسعه اقتصادی از طریق فعالیت های درآمدزا مرتبط با صنایع دستی تأسیس شد. WCC تشویق، کمک و مشاوره را به صنعتگران در سراسر جهان ارائه می دهد. این شورا در پنج منطقه سازماندهی شده است: آفریقا، آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی. اعضای WCC هر ساله روز جهانی صنایع دستی (10 ژوئن) را گرامی می دارند.

روز جهانی صنایع دستی در ایران


روز جهانی صنایع دستی در ایران

ایران نیز در سال 1347 شمسی (1968 میلادی) به عضویت شورای جهانی صنایع دستی (WCC) درآمد. در سال 2010 ایران به این شورا پیشنهاد تا روزی را به عنوان روز جهانی صنایع دستی اختصاص داده و روز 10 ژوئن به این منظور انتخاب شد.

هنرمندان ایرانی هر ساله در 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی از این مناسبت برای جلب توجه بین المللی به هنرهای منحصر به فرد ایران به ویژه قالی ایرانی استفاده کرده اند. اما بسیاری معتقدند برای معرفی صنایع دستی ایران به سایر نقاط جهان باید اقدامات بیشتری انجام شود.

ایران با داشتن فرهنگی 5000 ساله یکی از غنی‌ترین میراث‌های هنری و صنایع دستی در تاریخ جهان را در خود جای داده و در بسیاری از رشته‌ها از جمله معماری، نقاشی، بافندگی، سفالگری، خوشنویسی، فلزکاری و سنگ تراشی برجسته است. هنرمندان ایرانی صنایع دستی‌ای تولید کرده‌اند در بسیاری از نقاط جهان شناخته شده است.

ایرانیان از اولین کسانی بودند که از ریاضیات، هندسه و نجوم در معماری استفاده کردند و همچنین در ساختن گنبدهای عظیم مهارت های فوق العاده ای داشتند که در ساختار بازارها و مساجد به کرات دیده می شود. ایران علاوه بر اینکه خانه‌ها و گالری‌های هنری زیادی دارد، یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین مجموعه‌های جواهرات جهان را نیز در اختیار دارد.

ایران دارای صنایع دستی متنوع از جمله فرش، قالیچه، آثار فلزی، منبت کاری و … است و جایگاه ویژه ای در بازارهای خارجی صنایع دستی پیدا کرده است. با وجود طیف گسترده هنرهای دستی بی‌نظیر جزو سه کشور اول در جهان بوده و در زمینه صنایع دستی پیشتاز است. همچنین ایران از نظر داشتن 8 شهر و دو روستا با ثبت جهانی در زمینه صنایع دستی، مقام نخست را به خود اختصاص داده است. پس از ایران کشور چین با 6 شهر و شیلی با 4 شهر و روستا در مقام دوم و سوم هستند.


اهمیت روز جهانی صنایع دستی

صنایع دستی راهی برای آشنا شدن با دنیای سایر اقوام و ملل در سراسر جهان است. این برای همه افراد مقدور نیست که به دیدار و شناخت همه فرهنگ‌ها و اقوام جهان اقدام کنند، اما انسان‌های زیادی با روح و ذهن های کنجکاو خود میل آشنا شدن با سرزمین‌های دیگر را دارند. آشنا شدن و تماشای صنایع دستی و هر قوم و فرهنگی یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای شناخت آنها باشد، زیرا هر اثر هنری و کار تولید شده با دست ترکیبی از فرهنگ و اعتقادات است که هنرمند خلاق با هنر خود آن را به نمایش می‌گذارد. هر اثری با مصالح موجود، رنگ‌ها و تزئینات منحصر به فرد که برآمده از باورها و آرزوهای آن سرزمین است خلق می‌شود، پس می‌تواند تمامی آنها را به زیبایی به جهانیان بیان کند.

از طرف دیگر، ساخت و ارائه این محصولات می‌تواند منبع درآمد بسیار خوبی محسوب شود. در شرایط کنونی آموزش و ترویج تولید صنایع دستی مطابق با سلیقه روز یک ایده سود آور می باشد.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به 20 خرداد روز جهانی صنایع دستی می ‌پردازیم. در اینجا شرح داده شد که چرا باید به صنایع دستی هر کشور بها داد و اهمیت گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی در حفظ فرهنگ و معرفی آن به سایر ملل و اقوام بیان شد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد