تاریخ روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در سال 1401 کی و چه روزی است؟

اگر می‌خواهید بدانید تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در سال 1402 کی و چه روزی است، ادامه مطلب را از دست ندهید.


تاریخ روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۲۲ تیر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۴/۲۲


تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Thursday, July 13, 2023

2023-07-13


تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ٢٤ ذوالحجه ١٤٤٤

۱۴۴۴/۱۲/۲۴


تاریخچه سیب زمینی سرخ کرده

فرقی نمی‌کند آن‌ها را «سیب زمینی سرخ کرده»، «چیپس»، چیپس انگشتی یا سیب‌زمینی سرخ‌شده فرانسوی بنامید، این خوراکی خوشمزه در سراسر جهان مورد علاقه هستند و روز سیب‌زمینی سرخ کرده آن‌ها را جشن می‌گیرد.

اینکه چرا آنها را فرانسوی می نامند اغلب به نیروهایی نسبت داده می شود که در طول جنگ جهانی اول به آنجا آمدند و به سیب زمینی سرخ کرده بلژیکی دست یافتند. زبان رسمی ارتش بلژیک در آن زمان فرانسوی بود و در نتیجه مردان فکر می کردند که در فرانسه هستند تا بلژیک. جالب اینجاست که در آن منطقه از جهان، هنوز به آنها “فرای فلاندری” می گویند تا مسائل را پیچیده تر کنند. اکنون، این خوراکی‌ها در سراسر جهان محبوب هستند، حتی تبدیل به «میان‌وعده ملی» هلند شده اند.

مانند بسیاری از غذاهای نمادین، سرخ شده فرانسوی داستان عامیانه جالبی در مورد چگونگی ایجاد آن دارد. به نظر می رسد منشاء این غذای سرخ شده چرب در بلژیک باشد. داستان ایجاد آنها را می توان در یک دست نوشته خانوادگی به تاریخ 1781 یافت که نشان می دهد بر اساس دست نوشته ای توسط جوزف جرارد، ساکنان دره میوس، واقع در نزدیکی دینانت در بلژیک، از آنجایی که در نزدیکی رودخانه زندگی می کردند، ماهی زیادی مصرف می کردند. در زمستان‌ها، زمانی که رودخانه‌ها یخ می‌زدند و ماهیگیری دشوار می‌شد، ایده بریدن سیب‌زمینی مانند فیله ماهی و سرخ کردن آن‌ها در چربی داغ به وجود آمد.

اما تمام اعتبار به فرانسوی ها برای محبوب کردن غذاهای سرخ کردنی و فروش آنها در انظار عمومی بر روی گاری های خیابانی به نام “فریت” در اواسط دهه 1700 متعلق به فرانسوی هاست. در نهایت سیب زمینی ها را به شکل های مختلف برش داده و سرخ کردند. در مورد نحوه ورود سیب زمینی سرخ کرده به آمریکا، دو داستان وجود دارد. واقعیت محبوب تر و پذیرفته شده تر این است که توماس جفرسون این غذا را به ایالات متحده آورد در حالی که جفرسون به عنوان سفیر خدمت می کرد، زمان زیادی را در فرانسه گذراند و در یک شام کاخ سفید در سال 1802 سیب زمینی سرخ شده به روش فرانسوی” سرو کرد.

برخی دیگر معتقدند که اصطلاح فرانسوی زمانی به سیب زمینی وارد شد که سربازان آمریکایی در طول جنگ جهانی اول به بلژیک آمدند و در نتیجه سیب زمینی سرخ کرده بلژیکی را چشیدند. از آنجایی که فرانسوی زبان رسمی ارتش بلژیک در آن زمان بود، ممکن است سربازان آمریکایی شروع به نامیدن سیب زمینی سرخ کرده به نام «فرنچ» کردند.

تاریخچه سیب زمینی سرخ کرده


انواع سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی سرخ کرده که با نام های چیپس، سیب زمینی سرخ شده، فینگگر چیپس یا سیب زمینی سرخ شده نیز شناخته می شود. انواع دیگر سیب زمینی به اشکال غیر معمول مانند سیب زمینی فری، وافلی، یا برش گردبادی هستند. مهم نیست که ما آنها را چه می نامیم، آنها بخشی جدایی ناپذیر در رستوران های فست فود هستند و مورد علاقه همه سنین هستند!

طیف گسترده ای از چاشنی ها مانند سس کچاپ، سس سبزیجات، سرکه، سس مایونز، خردل عسلی، پنیر و بسیاری دیگر انواع سس مکمل سیب زمینی سرخ کرده است. سیب زمینی شیرین به عنوان یک جایگزین سالم تر، سیب زمینی های سرخ شده خوشمزه را نیز درست می کند و بسیاری از غذاها را در منوهای سراسر کشور همراهی می کند.


سخن آخر

سیب زمینی سرخ کرده از آن غذاهایی است که همه افراد در هر سن و با هر ذائقه‌ای آن را دوست دارند. آماده کردن کمی سیب زمینی سرخ کرده در کنار هر غذایی بر جذابیت آن می‌افزاید. این جذابیت ها باعث شده که این خوراکی ترد و بامزه یک روز اختصاصی داشته باشد. ما در این مقاله به تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده در سال 1401 و تاریخچه آن اشاره کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد