تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز جهانی جنگلبان

جنگلبان ها را می‌توان یکی از محافظین اصلی زمین دانست. در این پست تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان و اهمیت انتخاب این روز را بررسی می‌کنیم.


تاریخ روز جهانی جنگلبان در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۵/۰۹


تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, July 31, 2022

2022-07-31


تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد، ٢ محرم ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۱/۰۲


تاریخچه روز جهانی جنگلبان

اولین روز جهانی جنگلبان در سال 2007 برگزار شد، این تاریخ نشان دهنده پانزدهمین سالگرد تاسیس IRF است. IRF مخفف فدراسیون بین المللی رنجر است. این سازمان در سال 1992 تاسیس شد.

روز جهانی جنگلبان هر ساله در سراسر جهان در 31 ژوئیه جشن گرفته می شود تا یاد و خاطره جنگلبانانی که در حین انجام وظیفه کشته یا مجروح شده اند گرامی داشته شود. همچنین فرصتی است برای بزرگداشت کاری که جنگلبان برای حفاظت از گنجینه های طبیعی و میراث فرهنگی سیاره انجام می دهند.

روز جهانی جنگلبان


اهمیت روز جهانی جنگلبان

روز جهانی جنگلبان زمانی است برای مکث، تأمل و قدردانی خود از فداکاری و از خود گذشتگی های برخی از فداکارترین حافظان طبیعت. جنگلبان ها نقشی مرکزی و چندوجهی در حفاظت از برخی از آسیب پذیرترین اکوسیستم های سیاره ما دارند. چه در جنگل های استوایی، چه در دشت های باز و چه در ذخایر حیات وحش کوهستانی، جنگل بانان از همه مناطق هر روز کارهای ضروری خود را انجام می دهند.

آنها اولین خط دفاعی در برابر تخریب جنگل، استفاده غیر قانونی، برداشت غیرقانونی و سایر اشکال جرایم حیات وحش هستند. جنگلبانان همچنین در کاهش تضاد انسان و حیات وحش نقش بسزایی دارند و اغلب از نزدیک با مردم بومی و جوامع محلی که برای زندگی به حیات وحش و تنوع زیستی متکی هستند، همکاری می کنند. رنجرها برای ابتکارات حفاظتی ضروری هستند و بینش ها و داده های بسیار مورد نیاز را از زمین ارائه می دهند.

آنها اغلب این وظایف را در معرض خطرات بزرگ و تهدادت جانی انجام می دهند. متأسفانه، بیش از 1000 جنگل بان و محیط بان در طول دهه گذشته در حین انجام وظایف خود کشته شده اند، که بیشتر بر خطر ذاتی کار آنها تأکید می کند. جنگلبان ها در همه جا بخشی از راه حل بسیار مورد نیاز برای بازگرداندن رابطه ما با طبیعت هستند. آنها با محافظت از حیات وحش و زیستگاه آنها در برابر آسیب، به ما کمک می کنند تا اکوسیستم ها و معیشت آنها را حفظ کنیم.

ما نمی توانیم از این نگهبانان ضروری طبیعت غافل شویم. اکنون بیش از هر زمان دیگری دولت ها و سایر ذینفعان مربوطه باید تلاش های خود را افزایش دهند تا اطمینان حاصل شود که جنگلبان‌ها همچنان تجهیزات، پشتیبانی و بودجه مورد نیاز برای ادامه کار ضروری خود را بدون وقفه دریافت کنند. این همچنین برای پیشبرد تعهدات ما تحت برنامه توسعه پایدار مهم است.


جنگلبان کیست؟

جنگلبانان مسئولیت محافظت از جنگل ها و مراتع را به عهده دارند. آنها نقشی اساسی در نگهداری از جنگل ها برای نسل های بعد دارند. جنگلبان با دانش، علم و شناخت تجربی که در این زمینه بدست می‌آورد، با کمک گرفتن از روش های مختلف به نگهداری و حفاظت از جنگل ها می پردازد.

از وظایف جنگلبانان می‌توان به نظارت بروضعیت درختان و کنترل میزان تراکم آنها، بررسی درختان بیماران یا کهنسال که الزاما باید قطع شوند، کاشت نهال جدید، حفاظت در مقابل آفات و بیماری های مختص درختان، حفاظت در برابر آتش سوزی و کمک به آتش نشانان جهت خاموش کردن آتش سوزی جنگل می‌توان نام برد.


تاریخچه تاسیس جنگلبانی در ایران

با توجه به قرار گیری بخش مهمی از جنگل های جهان در کشور ما ایران، لزوم وجود سازمانی با این عنوان امری ضروری بوده است. نخستین قوانین مربوط به جنگلبانی ایران در سال 1321 به همت دکتر ساعی در شمال کشور به تصویب رسید. آئین نامه آن در ابتدای سال 1322مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفت. به این منظور دوره های آموزشی جهت تربیت جنگلبان با تخصص برگزار گردید.

اما با وجود گستردگی جنگل ها و نبود تعداد کافی جنگلبان برای حفاظت از این ذخایر ارزشمند زمین، هر فردی که پا در این عرصه می‌گذارد باید خود را جنگلبان دانسته و برای حفاظت و عدم تخریب جنگل قدم اساسی بردارد.


سخن آخر

همانطور که در این پست مطالعه کردید تاریخ دقیق روز جهانی جنگلبان مصادف با 9 مرداد یا 31 ژوئیه می‌باشد. این روز فرصتی است برای ارج نهادن از بزرگ مردانی که در جهت حفاظت و حمایت از جنگل ها و مراتع که زیستگاه طبیعی جانوران و حتی انسان جان فدایی های بی‌شمار کرده اند. امید است هر یک از ما خود هنگام حضور در طبیعت خود را یک جنگلبان دانسته و برای پیشگیری از تغییر و تخریب از جنگل از تلاش بی وقفه کوتاهی نکنیم.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد