تاریخ روز جهانی دیابت در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز جهانی دیابت 1401

تاریخ روز جهانی دیابت در سال 1401

روز جهانی دیابت

با توجه به اهمیت کنترل دیابت یک روز از سال به آن اختصاص یافته است. در ادامه تاریخ روز جهانی دیابت در سال 1401 و اهمیت آن را ارائه می‌دهیم.


تاریخ روز جهانی دیابت در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی دیابت در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی دیابت سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۸/۲۳


تاریخ دقیق روز جهانی دیابت در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی دیابت در تقویم میلادی سال 2022 مصادف است با:

Monday, November 14, 2022

2022-11-14


تاریخ دقیق روز جهانی دیابت در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی دیابت در تقویم قمری سال 1444 مصادف است با:

الاثنین، ١٩ ربيع الثاني ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۴/۱۹


تاریخچه روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت یا WDD توسط فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 1991 ایجاد شد. این روز به طور رسمی در سال 2006 به عنوان روز سازمان ملل شناخته شد.

هر سال WDD در 23 آبان مصادف با تاریخ 14 نوامبر این روز گرامی داشته می شود. انتخاب تاریخ 14 نوامبر به این دلیل است که سالروز تولد سر فردریک بانتینگ بود که در سال 1922 به همراه چارلز بست استخراج و تزریق موفقیت آمیز انسولین به انسان را کشف کرد.

تفاوت بین دیابت نوع 1 و 2 از حدود سال 1850 تشخیص داده شد، در این زمان بود که متخصصان پزشکی معتقد بودند که اطلاعات کافی از تفاوت بین این دو کسب کرده‌اند تا روش‌های کنترل این دو دسته را تضمین کنند.

از آن زمان، دیابت نوع دوم 90 درصد از مبتلایان ، با حدود 425 میلیون نفر مبتلا را در سراسر جهان تشکیل داده است. افزایش آمار مبتلایان به چنین بیماری قابل پیشگیری مانند زنگ هشداری بود که موجب شد سازمان جهانی بهداشت WHO و فدارسیون بین المللی دیابت IDF خواستار تعیین روز جهانی دیابت شوند.

همچنین بخوانید: برای درمان دیابت چه بخوریم؟

هدف روز جهانی دیابت


هدف روز جهانی دیابت

هدف از اختصاص یک روز از سال به این موضوع افزایش آگاهی از بیماری است که میلیون ها نفر در سراسر جهان از هر نژاد یا کشور، هر روز با آن زندگی می کنند. طبق تحقیقات صورت گرفته دیابت یکی از برجسته ترین بیماری های در حال افزایش در سراسر جهان و چالش برانگیزترین بیماری قرن بیست و یکم است که هیچ درمانی ندارد، اما با تغییر عادات منظم قابل کنترل است.

روز جهانی دیابت، بزرگ‌ترین کمپین آگاه‌سازی دیابت در جهان است. این کمپین هر ساله در بیش از 160 کشور جهان برگزار می شود و بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان مخاطب را جذب می کند.

بسیار مهم است که افراد دچار به دیابت کنترل خوبی بر بیماری خود داشته باشند تا به کاهش و جلوگیری از عوارض طولانی مدت کمک کنند. محیط زندگی سالم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری همراه با وعده های غذایی سالم و متعادل و فعالیت بدنی منظم بسیار مهم است. برای اینکه یک شبکه حمایتی مؤثر باشد، خانواده ها باید آموزش ببینند و منابع لازم برای القای سبک زندگی سالم را داشته باشند.

در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در این زمینه صورت گرفته است. با این حال، بسیار مهم است که کار توسعه ادامه یابد تا اطمینان حاصل شود که افراد مبتلا به این بیماری می توانند تا حد امکان زندگی عادی داشته باشند.


شعار روز جهانی دیابت سال 2022

هر ساله شعاری برای روز جهانی دیابت انتخاب می‌شود و برنامه‌های مربوط در راستای پیش برد آن ارائه می‌گردد. امسال نیز به مناسبت روز جهانی دیابت 2022 عنوان “آموزش برای محافظت از فردا” انتخاب شده است. این شعار بر اهمیت آموزش برای پیشگیری و کنترل بیماری دیابت تاکید دارد.

دیابت به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می‌شود که در آن پانکراس انسولین کافی بدن را تولید نمی کند. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که تا سال 2030 دیابت به هفتمین علت مرگ و میر در جهان تبدیل. این مسئله نیاز به توجه جدی تمامی کشورها دارد و بهانه بسیار خوبی است که برا اختصاص یک روز کامل به آن تاکید جدی دارد.

با وجود اینکه دیابت منجر به بیماری های جدی می شود، از بسیاری جهات قابل پیشگیری است. به همین دلیل است که ما از این روز برای گسترش آگاهی و آموزش استفاده می کنیم.

همچنین بخوانید: بهترین گیاهان دارویی برای دیابت

سخن آخر

بیماری دیابت یکی از بیماری‌هایی است که در چند دهه اخیر شیوع بیشتری بین سنین مختلف افراد جامعه داشته و همین موضوع بر لزوم توجه بر آن می‌افزاید. در این مقاله به تاریخ روز جهانی دیابت در سال 1401، شعار امسال و اهمیت بزرگداشت این روز اشاره کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما بوده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد