تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک در سال 1401 کی و چه روزی است؟


روز جهانی هوای پاک 

روز جهانی هوای پاک

آلودگی هوا به دلیل ماهیت فرامرزی آن یک مشکل جهانی با اثرات گسترده است. این یکی از بزرگترین خطرات زیست محیطی برای سلامت انسان و یکی از اصلی ترین علل قابل اجتناب مرگ و میر و بیماری در سطح جهان است که هر ساله باعث مرگ زودرس 7 میلیون نفر می شود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بسیج اقدام جهانی برای مقابله با آلودگی هوا، 7 سپتامبر را به عنوان روز جهانی هوای پاک برای آسمان آبی تعیین کرد و از سهامداران دعوت کرد تا این روز را جشن بگیرند و به افزایش همکاری های بین المللی در حمایت از تلاش های همه توجه کنند. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


تاریخ روز جهانی هوای پاک در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۱۶ شهریور ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۶/۱۶


تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک در تقویم میلادی سال 2022 مصادف است با:

Wednesday, September 7, 2022
2022-09-07


تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی هوای پاک در تقویم قمری سال 1401 مصادف است با:

الأربعاء‬، ١٠ صفر ١٤٤٤
۱۴۴۴/۰۲/۱۰

همچنین بخوانید:در هوای آلوده چه بخوریم؟

تاریخچه روز جهانی هوای پاک 


تاریخچه روز جهانی هوای پاک

روز هوای پاک برای آسمان آبی در سال 2021 هر ساله در 7 سپتامبر گرامی داشته می شود و این امر به رسمیت شناخته می شود که هوای پاک برای سلامتی و زندگی روزمره مردم مهم است، در حالی که آلودگی هوا بزرگترین خطر زیست محیطی برای انسان است. سلامت و هوای پاک یکی از اصلی ترین علل قابل اجتناب مرگ و میر و بیماری در سطح جهان است. برای افزایش آگاهی در مورد فوریت تقویت اقدامات ملی و همچنین همکاری منطقه ای و بین المللی برای بهبود کیفیت هوا، کمیسیون همکاری های زیست محیطی (CEC)، موسسه منابع جهانی (WRI) و دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در آمریکای شمالی میزبان گفتگو هستند.


هدف روز جهانی هوای پاک

آلودگی هوا بزرگترین عامل بیماری از جانب محیط زیست است و یکی از عوامل اصلی قابل اجتناب مرگ و میر و بیماری در سطح جهان است. سالانه 7 میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که 90 درصد آنها در کشورهای با درآمد کم و متوسط قرار دارند. هدف روز جهانی هوای پاک این است که مردم یک اقدام جمعی برای هوای پاک انجام دهند و همه تمامی نکات مهم برای داشتن یک هوای تمیز و پاک را رعایت کنند.


اهمیت روز جهانی هوای پاک

آلودگی هوا هیچ مرز ملی نمی شناسد و همه جا فراگیر است. علاوه بر این، به شدت با سایر بحران های جهانی مانند تغییرات آب و هوا، از دست دادن تنوع زیستی، سایر اشکال آلودگی، برابری اجتماعی و جنسیتی و همچنین توسعه اقتصادی مرتبط است. این روز به مردم یادآوری می کند که هرگونه آسیب به جو ما، یا اقداماتی که به تشدید این مسائل حیاتی کمک می کند، همانطور که در بالا ذکر شد، سبب آسیب رسیدن به همگان خواهد شد. برخی از آلاینده های هوا مانند کربن سیاه، متان و ازن سطح زمین نیز آلاینده های آب و هوایی کوتاه مدت هستند و مسئول بخش قابل توجهی از مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا و همچنین تأثیرات بر محصولات کشاورزی و در نتیجه امنیت غذایی هستند . تغییر اقلیم به طور جدایی ناپذیری با آلودگی هوا مرتبط است، که در آن نمی توان یکی را بدون پرداختن به دیگری حل کرد، یک رویکرد یکپارچه برای مقابله با هر دو می تواند منجر به منافع مشترک شود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد