تاریخ روز جهانی سرطان سینه در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ روز جهانی سرطان سینه در سال 1401

روز جهانی سرطان سینه

با توجه به اهمیت آشنایی با سرطان سینه روزی به آن اختصاص یافته است. در ادامه تاریخ روز جهانی سرطان سینه در سال 1401 را گفته و به اهمیت آن می‌پردازیم.


تاریخ روز جهانی سرطان سینه در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان سینه در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان سینه سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، ۲۷ مهر ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۷/۲۷


تاریخ دقیق روز جهانی سرطان سینه در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان سینه سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Wednesday, October 19, 2022

2022-10-19


تاریخ دقیق روز جهانی سرطان سینه در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان سینه سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الأربعاء، ٢٢ ربيع الاول ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۳/۲۲


روز جهانی سرطان سینه

در 19 اکتبر، سازمان جهانی بهداشت روز جهانی مبارزه با سرطان سینه را با هدف افزایش آگاهی و ارتقای دسترسی زنان به کنترل‌ها، تشخیص‌ها و درمان‌های به موقع و مؤثر جشن می‌گیرد. سرطان سینه شایع ترین سرطان بدخیم در زنان است. این دومین عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در کل جمعیت (بعد از سرطان ریه) و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در بین افراد 45 و 55 سال است.

روز جهانی سرطان سینه روزی است برای حمایت از زنان مبتلا به سرطان سینه. همچنین فرصتی است که باعث حساسیت در برابر این بیماری و افزایش آگاهی مردم در مورد اهمیت خودآزمایی، تحقیق و تشخیص زودهنگام این بیماری می شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیش از 2.2 میلیون زن در سال 2020 به این بیماری مبتلا شده اند.

سرطان بیماری است که تعداد زیادی از جمعیت جهان را به طور قابل توجهی درگیر می کند، علاوه بر این که می تواند هر قسمت از بدن ما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد، اما یکی از مهم ترین موارد، زنانی هستند که به سرطان سینه مبتلا هستند که واقعاً تحت تأثیر قرار می گیرند. کمپین های تشکیل شده در روز جهانی مبارزه با سرطان سینه، به افزایش دانش در مورد این بیماری و افزایش آگاهی در مورد اهمیت پیشگیری کمک می کند.

همچنین بخوانید: بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

تاریخچه روز جهانی سرطان سینه


تاریخچه روز جهانی سرطان سینه

ماه ملی آگاهی از سرطان پستان به اکتبر 1985 برمی گردد. در این سال بود که اولین جنبش سازمان یافته برای جلب توجه به خطرات سرطان سینه در ایالات متحده تشکیل شد. از آن زمان، کمپین هایی برای آموزش مردم در مورد این بیماری در سراسر جهان به رشد و تکثیر ادامه داده است.


چرا در 19 اکتبر جشن گرفته می شود؟

ماه اکتبر ماه مبارزه با سرطان است و تا این تاریخ باقی مانده است، زیرا لازم بود آگاهی در مورد پیشگیری افزایش یابد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) ماه اکتبر را به عنوان ماه آگاهی در مورد سرطان پستان اعلام کرده است و یک کمپین بهداشتی ایجاد کرده است که هدف آن افزایش توجه و حمایت از آگاهی، تشخیص زودهنگام، درمان و مراقبت های تسکینی از کسانی است که از این بیماری رنج می برند.


آمار سرطان سینه

سرطان سینه شایع ترین شکل سرطانی است که زنان را مبتلا می کند. به عنوان مثال، تا سال 2008، 1.38 میلیون مورد جدید در سراسر جهان گزارش شده است. همچنین 458000 مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری در مقیاس جهانی بوده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، هر 30 ثانیه، در جایی از جهان، سرطان سینه تشخیص داده می شود. همچنین مشخص شده است که طبق تخمین ها، یک زن در جهان هر 53 دقیقه یک بار به دلیل سرطان سینه جان خود را از دست می دهد. سرطان سینه که در ابتدای آن تشخیص داده شود، احتمال مرگ را تا 25 درصد کاهش می دهد.

همچنین بخوانید: رابطه مصرف گوشت قرمز و سرطان سینه

چگونه روز جهانی سرطان سینه را جشن بگیریم؟

انجمن‌ها و گروه‌هایی در سراسر جهان این روز را با نماد  کمان صورتی جشن می‌گیرند و فعالیت‌هایی را با هدف افزایش آگاهی در سراسر جامعه در مورد اهمیت پیشگیری از این نوع سرطان انجام می‌دهند. بهترین ابزار برای این مبارزه، تشخیص زودهنگام است، بنابراین، در سراسر جهان در ماه اکتبر قصد انتشار دانش مفید در مورد این بیماری را داشت. احتمال ابتلا به سرطان سینه از هر ۸ زن ۱ نفر است. اگر شما یک زن هستید، توصیه می شود کنترل های لازم توسط سلامت هر کشور و به طور کلی حفظ رژیم غذایی سالم و متعادل و انجام ورزش های بدنی را انجام دهید.

بهتر است در این روز شایع ترین عوامل خطر را بشناسید که عبارتند از:

  • سن: بین 45 تا 60 سال (عمدتاً، اما نه منحصر به فرد)
  • زن (اگرچه مردان ممکن است سرطان سینه داشته باشند)
  • برخی از بیماری های خوش خیم پستان (هیپرپلازی آتیپیک)
  • سابقه خانوادگی و سرطان پستان شخصی
  • چاقی در زنان یائسه
  • قاعدگی زودرس (شروع قاعدگی) و/یا یائسگی دیررس (برای مدت طولانی در معرض استروژن)
  • استفاده از جایگزینی هورمون با استروژن

سخن آخر

در این پست از آلامتو می‌گوییم تاریخ روز جهانی سرطان سینه در سال 1401 کی و چه روزی است و در مورد لزوم توجه به این روز در سطح جهانی نکاتی گردآوری کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشم.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد