روز جهانی آلزایمر 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


روز جهانی آلزایمر

روز جهانی آلزایمر

آلزایمر ششمین عامل مرگ و میر در کشور است. در سراسر جهان، این هفتمین بیماری است. روز جهانی آلزایمر هر سال در 21 سپتامبر جشن گرفته می شود. در این روز، جهان تلاش خود را بر آگاهی بخشی از بیماری آلزایمر متمرکز می کند. این بیماری یکی از شایع ترین انواع زوال عقل است. مجموعه ای از اختلالات که عملکرد ذهنی را مختل می کند. روز جهانی آلزایمر فرصت مناسبی است برای آنکه راه های جدیدی برای مبارزه با عوارض این بیماری پیدا کنیم. آلزایمر نوعی زوال عقل است که بر حافظه تأثیر می گذارد و عملکرد روزانه را مختل می کند. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی آلزایمر را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


روز جهانی آلزایمر 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی آلزایمر در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی آلزایمر 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

جمعه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۶/۳۱


تاریخ دقیق روز آلزایمر در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز آلزایمر در تقویم میلادی سال 2023 مصادف است با:

Friday, September 22, 2023
2023-09-22


تاریخ دقیق روز آلزایمر در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز آلزایمر در تقویم قمری سال 1402 مصادف است با:

الجمعة، ٦ ربيع الاول ١٤٤٥
۱۴۴۵/۰۳/۰۶

همچنین بخوانید: روشهای پیشگیری از بیماری آلزایمر

تاریخچه روز جهانی آلزایمر 


تاریخچه روز جهانی آلزایمر

این عامل بین 60 تا 80 درصد موارد زوال عقل است. آلویس آلزایمر، روانپزشک آلمانی، اولین کسی بود که در سال 1901 هنگام درمان یک زن آلمانی، این بیماری را شناسایی کرد. این بیماری به نام او نامگذاری شد. این بیماری به دلیل تأثیری که بر نزدیک‌ترین افراد به قربانی دارد، اغلب به عنوان یک بیماری خانوادگی در نظر گرفته می‌شود. آلزایمر در میان علل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده قرار دارد. هیچ اقدام پیشگیرانه ای وجود ندارد و هیچ درمانی ندارد، حتی نمی توان پیشرفت بیماری را کاهش داد. سازمان بین‌المللی بیماری آلزایمر (ADI) که در سال 1984 تأسیس شد، مسئولیت حمایت از قربانیان و انجام اقدامات برای آموزش مردم و تسریع در سیاست‌های مرتبط را بر عهده دارد. در سال 1994، ADI روز جهانی آلزایمر را در ادینبورگ در کنفرانس سالانه خود در 21 سپتامبر به مناسبت دهمین سالگرد خود معرفی کرد. اکنون بسیاری از انجمن‌های آلزایمر و زوال عقل در تاریخ و در روز برگزاری، میزبان پیاده‌روی‌های خاطره‌ای، جمع‌آوری کمک‌های مالی، فعالیت‌های آگاهی‌بخشی و کمپین‌هایی هستند تا توجه افراد جامعه خود را که به بیماری آلزایمر یا سایر انواع زوال عقل مبتلا هستند، جلب کنند. .

همچنین بخوانید: همه چیز درباره بیماری آلزایمر

چگونه روز جهانی آلزایمر را گرامی بداریم؟


چگونه روز جهانی آلزایمر را گرامی بداریم؟

بسیاری از سازمان های بهداشتی پیاده روی آلزایمر را در روز جهانی آلزایمر برگزار می کنند. جوامع در سراسر جهان سمینارها و رویدادهای عمومی را برای گسترش آگاهی در مورد آلزایمر برگزار می کنند. اگر می خواهید روز جهانی آلزایمر را جشن بگیرید، یک دستبند یا روبان بنفش بپوشید. برای کمک به گسترش آگاهی در یک پیاده روی یا فعالیت های دیگر در جامعه خود شرکت کنید. به انجمن آلزایمر یا بین المللی بیماری آلزایمر (ADI) کمک مالی کنید. اگر فردی مبتلا به آلزایمر را می شناسید، پیشنهاد دهید یک گروه حمایتی برای او و مراقبش پیدا کنید. درباره تحقیقات در حال انجام برای یافتن واکسن یا درمان آلزایمر بیاموزید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد