روز وقف سال 1400 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز وقف امسال

روز وقف

آیا می دانید روز وقف در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز وقف در سال 1400 (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز وقف و… را برای تان گردآوری کرده ایم.


روز وقف در ایران

سابقه نامگذاری یک روز در سال با نام وقف به سال‌های اولیه انقلاب برمی‌گردد که نمایندگان امام خمینی (ره) در سازمان اوقاف و امور خیریه دهه آخر صفر را به نام «دهة وقف» نامیدند.

وقف یکی از برترین مصادیق احسان و نیکوکاری است که در سامان دهی زندگی فردی و اجتماعی، نقش فراوانی دارد. این سنت حسنه که از پیامبر و ائمه(ع) برای ما به یادگار مانده است، از عوامل اثرگذار شکوفایی تمدن و پیشرفت در عرصه های گوناگون جوامع اسلامی به شمار می رود. ازاین رو، وقف می تواند در جنبه های گوناگون حیات اجتماعی و فردی انسان، مانند فرهنگ، اقتصاد و دیگر عرصه ها، نقش سازنده ای داشته باشد.

وقف اگرچه یک نهاد بشری و همزاد انسان است و سابقه آن به لحاظ وجود حسّ خیرخواهی و نوع دوستی در ذات انسان به درازای تاریخ زندگی و قدمت بشر است، ولی «وقف اسلامی» در قالب جدید خود که توأم با تنوع، پایداری، هدفمندی و آرمانگرایی دینی است توسط پیامبر گرامی‌اسلام پایه‌گذاری شده است. روزی که مخیریق یهودی بدون آن که مسلمان شود اموال خود را به پیامبر اسلام هبه کرد و پیامبر اکرم (ص) بعد از کشته شدن مخیریق اموال او و حیطان سبعه را در قالب صدقة جاریه در خدمت نیازمندان قرار داد‌، هستة اولیه «وقف اسلامی» تشکیل شد و پیامبر اکرم (ص) در تاریخ اسلام به عنوان اولین واقف به شمار آمد.

حضرت علی (ع) در وقف‌نامه خود که حاوی نکات بسیار مهمی‌است از آن جمله اینکه این اموال نباید به کسی بخشیده شود و یا به ارث برده شود و یا فروخته شود و همه این امور در موقوفات ممنوع است پایه گذار شیوه وقفنامه نویسی است. در این وقفنامه فرزندش امام حسن مجتبی (ع) را متولی موقوفات خود قرار داده است.

بنابراین روز بیست و هشتم صفر، به این دو مناسبت، بهترین روز برای نامگذاری وقف انتخاب شده است. زیرا اولا سالروز ارتحال نبی گرامی‌اسلام (اولین واقف) است و ثانیا مصادف با سالروز شهادت سبط اکبر حضرت امام مجتبی (ع) (اولین متولی موقوفات امیر المؤمنین (ع)) است. اگر قرار باشد روزی در سال به نام «روز وقف» نامیده شود، چه روزی مناسب تر از این روز؟ ولی از سوی دیگر با توجه به عظمت روز بیست‌وهشتم صفر که روز مصیبت و عزاداری سید انبیاء حضرت محمد مصطفی (ص) است از این رو یک روز قبل از آن، یعنی ۲۷ صفر به نام روز وقف نامیده شد و از سال ۱۳۷۶ روز ۲۷ صفر با عنوان «روز وقف» به تقویم رسمی کشور وارد شد.


روز وقف در سال 1400 چه تاریخی دارد؟

روز وقف در ایران، ۲۷ صفر است. و به علت قمری بودن این تاریخ در ایران روز وقف تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.


تاریخ دقیق روز وقف سال 1400 در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز وقف سال 1400 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، 12 مهر 1400
1400/07/12

تاریخ دقیق روز وقف سال 1400 در تقویم قمری 1443:

تاریخ دقیق روز وقف سال 1400 در تقویم قمری 1443 مصادف است با:

الأثنين، 27 صفر 1443
1443/02/27

تاریخ دقیق روز وقف سال 1400 در تقویم میلادی 2021:

تاریخ دقیق روز وقف سال 1400 در تقویم میلادی 2021 مصادف است با:

Monday, 4 October 2021
2021/10/04

چرا تاریخ روز وقف هر سال تغییر می کند؟

روز وقف در ایران، 27 صفر است. و به علت قمری بودن این تاریخ در ایران روز وقف تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

این اتفاق به این خاطر می افتد که تعداد روز های ماه قمری 354 روز است و تعداد روز های شمسی 365 روز که در سال کبیسه به 366 روز نیز تغییر پیدا می کند. از این رو روز های ماه قمری با روز های ماه شمسی و میلادی کاملا متفاوت است و در هر سال 11 روز و یا بیشتر تغییر پیدا می کند و به موجب همین تغییرات 27 صفر یعنی روز وقف در هر سال شمسی و میلادی یک روز متفاوت را نشان می دهد.


روز وقف مبارک باد

پیام تبریک روز وقف سال 1400

پیامبر اکرم (ص): بهشت متعلق به توبه كاران و رحمت متعلق به وقف گزاران است.
«روز وقف مبارک»

وقف مال واقف كسر مال نیست
فعل وقف را پاداش پیدا نیست
«روز وقف مبارک»

وقف جوشش جویبار جوانمردی و سخاوت از چشمه سار نورانی و جلا گرفته جان مؤمنی است كه از نور كرامت خداوند جلیل جریان می یابد.
«روز وقف مبارک»

وقف نشانه گذشت از خویشتن و پیوند با خداست.
«روز وقف مبارک»

وقف توقف مال در ایستگاه عمل خیر جهت تقویت روح و تهیه توشه ادامه مسیر آخرت است.
«روز وقف مبارک»

وقف، مجذور رحمت الهی، به توان اعصار است.
«روز وقف مبارک»

وقف از دل بخشیدن و نتیجه را از صفای روح دیدن است.
«روز وقف مبارک»

وقف، از خود گذشتن برای به خدا رسیدن است.
«روز وقف مبارک»

وقف، هدیه ای بی منت برای خلق و رحمتی بی پایان برای واقف است.
«روز وقف مبارک»

وقف واقف چراغی مانگار تا روز حساب است.
«روز وقف مبارک»


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد