اول ماه رجب ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندمه و چند شنبه است؟

اول رجب کی هست

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم سال 1401 چه روزی است؟

اول ماه رجب

در این پست از آلامتو به تاریخ دقیق اول رجب در تقویم سال 1402 و مناسبت‌های مهم آن می‌پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


اول ماه رجب ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندمه و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم شمسی 1402 مصادف است با:

شنبه، ۲۳ دی ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۱۰/۲۳


تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم میلادی 2024 مصادف است با:

Saturday, January 13, 2024

2024-01-13


روز دقیق اول ماه رجب در تقویم قمری:

روز دقیق اول ماه رجب در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

‫السبت‬، ١ رجب ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۷/۰۱

اول رجب کی هست


آیا تاریخ اول ماه رجب در تقویم 1402 تغییر کرده است؟

مطابق با اعلام مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، امسال ماه شوال، یک روز دیرتر نسبت به استخراج مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران آغاز شد، و ممکن است توسط عموم مردم انتظار بر این باشد که تمامی تاریخ ها و مناسبت‌های قمری یک روز به تعویق افتاده اند، با این وجود با توجه به تغییر ماه شوال از ماه سی روزه به ماه 29 روزه، سایر تاریخ ها بر طبق استخراج مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بوده و سایر مناسبت های قمری تغییری نمی‌کند.


مناسبت های ماه رجب

ماه رجب که به رجب المرجب نیز شناخته می‌شود هفتمین ماه قمری است. رجب هم مانند ماه‌های ذوالقعده، ذوالحجه و مجرم از ماه‌های حرام در اسلام محسوب می‌شود. در کتب و روایات به روزه‌داری، حج عمره و عبادات توصیه می‌شود.

  • ١ رجب : ۲۳ دی ۱۴۰۲ شمسی ولادت امام محمد باقر علیه السلام
  • 3 رجب: ۲۵ دی ۱۴۰۲ شمسی روز شهادت امام علی النقی (ع) در سال ۲۵۴ هجری (به قولی)
  • ١٠ رجب : ۲ بهمن ۱۴۰۲ شمسی ولادت امام محمد تقی علیه السلام
  • ١٥ رجب : ۷ بهمن ۱۴۰۲ شمسی وفات حضرت زینب سلام الله علیها
  • ٢٥ رجب : ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ شمسی شهادت امام موسی کاظم علیه السلام
  • ٢٦ رجب: ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ روز وفات حضرت ابوطالب (ع) (به قولی)
  • ٢٧ رجب : ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ شمسی مبعث رسول اکرم (ص)

اهمیت ماه رجب

پیامبر خدا فرموده‌اند رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه مردم من است. همچنین متذکر شده‌اند اگر کسی یک روز از ماه رجب را روزه داری کند مانند آن است که یک ماه کامل روزه گرفته است. پیامبر اکرم (ص) و فرزندان ایشان سه ماه رجب، شعبان و رمضان را گرامی می‌داشتند و این سه ماه را به روزه داری می‌گذراندند. از دیگر اعمال این ماه خواندن ادعیه، زیارت امام حسین، غسل در روزهای خاص و نمازهای مستحبی است.

برگزاری اعتکاف یکی از امور دینی است که به برپایی آن در روزهای 13 تا 15 این ماه سفارش شده است. این روزها به ایام البیض شناخته می‌شود و فرصتی برای دور شدن از امور دنیوی و پرداختن به معنویات است.

یکی دیگر از اموری که انجام آن در این ماه ثواب بسیار دارد، زیارت ائمه است. از دیگر کارهای مهم و شایسته در این ماه صدقه دادن و کمک به مستمندان است. امام صادق (ع) به نقل از جد بزرگورشان امام علی (ع) فرمودند: هر که در ماه رجب به خاطر خداوند صدقه بدهد، خدا او را آنچنان مورد اکرام خود قرار می‌دهد که مثل آن را نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلبی خطور کرده است.

این احادیث به تنهایی برای ارزش و ویژگی استثنائی این ماه را گوشزد می‌کند.


فضیلت ماه رجب در روایات

همانطور که گفته شد ماه رجب، ماه خدا نام دارد. از پیامبر گرامی نقل شده است که خداوند در آسمان هفتم فرشته‌ای به نام داعی دارد. زمانیکه ماه رجب می‌رسد آن فرشته گوید خوشا به حال کسانی به ذکر پروردگار مشغولند؛ خوشا به حال آنانی که از اعماق وجود رو به سوی درگاه خداوند بیاورند. و خداوند می‌فرمایند این ماه ماه من است، بنده هم بنده من است و رحمت هم از سوی من است؛ اگر کسی مرا در این ماه بخواند اجابت می‌کنم و اگر کسی چیزی بخواهد به او می‌بخشم و اگر هدایت جوید راهنمایی اش می‌کنم.

اولین شب جمعه ماه رجب به لیلة الرغائب معروف است و برای آن اعمال به خصوصی در کتب دینی و روایات آمده است. نقل بر این است که در این شب آرزوها و حاجات به خواست و صلاح پروردگار برآورده می‌شود.

انسان‌های آگاه از این ماه برای به عنوان مقدمه ای برای ورود شایسته به ماه رمضان استفاده کنند. همانطور که گفتیم یکی از راه های آن اعتکاف و مطالعه ادعیه مانند “مفاتیح الاجنان” و “اقبال الاعمال” است.


سخن آخر

در این پست به تاریخ دقیق اول ماه رجب در تقویم پرداختیم. همچنین به مهمترین مناسبت‌های این ماه قمری اشاره کردیم. با آشنایی با امور دینی توصیه شده برای این ماه می‌توانید هر چه بیشتر و بهتر از برکات آن بهره ببرید. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد