اول ماه شعبان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

ماه شعبان از کی شروع میشه

اول ماه شعبان چه روزی است

برای آگاهی از تاریخ اول ماه شعبان 1402 و اعمال ویژه این ماه، این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

شروع ماه شعبان

ماه شعبان از پرفضیلت ترین ماه ها است که پیامبر گرامی ما بر اهمیت توجه به آن تاکید بسیاری داشتند، به طوری که آن را ماه خود معرفی کردند. این ماه دارای مناسبت های بسیار مهمی به خصوص برای ما شیعیان است. در ادامه این مطلب به تاریخ اول ماه شعبان 1402 کی و چه روزی است اشاره می کنیم. همچنین به فضیلت این ماه و اعمال مشترک آن می پردازیم.

همچنین بخوانید: اس ام اس تبریک آغاز ماه شعبان

اول ماه شعبان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ اول ماه شعبان در سال 1402 در تقویم شمسی:

تاریخ شروع ماه شعبان در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۲۲ بهمن ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۱۱/۲۲


تاریخ اول ماه شعبان در تقویم قمری:

تاریخ اول ماه شعبان در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

الأحد‬، ١ شعبان ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۸/۰۱


تاریخ اول ماه شعبان در تقویم میلادی:

تاریخ اول ماه شعبان سال 2024 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, February 11, 2024

2024-02-11


فضیلت و اهمیت ماه شعبان

ماه شعبان یکی از پرفضیلترین ماه های سال قمری است که در احادیث و روایات ارائه شده از طرف انبیاء و ائمه معصوم ما به درک اهمیت آن تاکید بسیاری شده است. این ماه پیامبر اکرم (ص) منسوب است. حضرت رسول این ماه را بسیاری گرامی می داشتند و آن را روزه می گرفتند و به ماه رمضان وصل می کردند. در خصوص اهمیت این ماه ایشان فرمودند: شعبان ماه من است و اگر کسی یک روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واحب می شود. دیگر ائمه اطهار ما از جمله امام سجاد (ع) نیز اصحاب و یاران خود را به روزه داری در این ماه تشویق می کردند و روزه دارای این ماه را وعده بهشت دادند.

در مورد فضیلت این ماه در احادیث آمده است:

  • پیامبر اکرم (ص) فرمودند: رجب شهر اللّه و شعبان شهری و رمضان شهر امّتی. رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است.
  • حدیث دیگر از رسول اکرم در خصوص فضیلت ماه شعبان وجود دارد که ایشان می فرمایند: شعبان شهری رحم اللّه من أعاننی علی شهری. شعبان ماه من است خدا بیامرزد کسی که مرا به ماه من اعانت کند.
  • در حدیثی دیگر پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: ماه شعبان ماهی است اعمال انسان بالا میرود اما مردم از آن غفلت می کنند.
همچنین بخوانید: دعای مخصوص شعبان

اول ماه شعبان

خداوند در اولین روز از ماه شعبان درهای بهشت را باز می کند و به درخت طوبی امر می کند تا شاخه هایش را به این دنیا نزدیک کند، و هر کس که در این روز نیکی کند، نماز مستحبی به جا آورد، روزه بگیرد، هر که بین زن و شوهر صلخ برقرار کند و کسی که موجب بازگرداندن قرضی شود، کفالت یتیمی را به عهده گیرد، کسی قرآن بخواند و نعمت های پروردگارش را یادآوری کند، کسی که به پدر و مادر نیکی کند و جنازه ای را تشییع کند، حتما به شاخه ای از درخت طوبی دست خواهد آویخت.

اعمال مشترک ماه شعبان


اعمال مشترک ماه شعبان

در کتاب مفاتیح الجنان اعمال مشترکی برای ماه شعبان ذکر شده است:

اول: صلوات فرستادن

دوم: صدقه دادن

سوم: خواندن مناجات شعبانیه

چهارم: گفتن هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» در روز

پنجم: گفتن هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لااِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» در روز

ششم: گفتن هزار مرتبه ذکر «لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» در ماه

هفتم: روزه گرفتن به خصوص در پنجشنبه هر هفته زیرا در روایات آمده است که ملائک در این ماه آسمان ها را زینت کنند و گویند خدایا بیامورز آنهایی را که در این روز روزه گرفتند و حاجات آنها را برآورده کن. همچنین در روایات آمده است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه از این ماه را روزه بگیرد بیست حاجت دنیا و بیست حاجت آخرت او را مستجاب گرداند.

هشتم: به جا آوردن دو رکعت نماز در هر پنجشنبه از این ماه به ترتیبی که در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد، صد مرتبه سوره توحید و در پایان نماز پس از سلام صد ذکر صلوات فرستاده شود.

نهم: خواندن صلوات شعبانیه در هنگام ظهر و نیمه شب که توسط امام سجاد (ع) سفارش شده است:

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ النُّبُوَّةِ، وَمَوضِعِ الرِّسالَةِ، وَمُخْتَلَفِ الْمَلائِكَةِ، وَمَعْدِنِ الْعِلْمِ، وَأَهْلِ بَيْتِ الْوَحْىِ . اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْكِ الْجارِيَةِ فِى اللُّجَجِ الْغامِرَةِ، يَأْمَنُ مَنْ رَكِبَها، وَيَغْرَقُ مَنْ تَرَكَهَا، الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ، وَالْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ، وَاللَّازِمُ لَهُمْ لاحِقٌ .

خدایا! بر محمّد و خاندان محمد درود فرست، درخت نبوت و جایگاه رسالت و محل آمد و شد فرشتگان و معدن دانش و خانواده وحی، خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، کشتی روان در اقیانوس‌های عمیق، هرکه به آن توسّل جوید ایمنی یابد و هرکه آن را رها کند غرق شود، پیش افتاده از آن‌ها از دین خارج است و عقب مانده از آنان نابود است و همراه آنان ملحق به‌حق است.

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الْكَهْفِ الْحَصِينِ، وَغِياثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَكِينِ، وَمَلْجَإِ الْهارِبِينَ، وَعِصْمَةِ الْمُعْتَصِمِينَ . اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ صَلاةً كَثِيرَةً تَكُونُ لَهُمْ رِضاً، وَ لِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أَداءً وَقَضاءً بِحَوْلٍ مِنْكَ وَقُوَّةٍ يَا رَبَّ الْعالَمِينَ . اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ الطَّيِّبِينَ الْأَبْرارِ الْأَخْيارِ، الَّذِينَ أَوْجَبْتَ حُقُوقَهُمْ، وَفَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَوِلايَتَهُمْ.

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، پناهگاه محکم و فریادرس بیچارگان درمانده و پناه گریختگان و دستاویز استوار برای چنگ‌اندازان، خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، درودی فراوان که برای آنان موجب خشنودی و برای ما مایه اداکردن و بجا آوردن حق محمّد و خاندان محمّد باشد، به حول و نیرویت ای پروردگار جهانیان. خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، آن پاکان و نیکان و خوبان‌که حقوقشان را بر همه واجب کردی و پیروی ولایتشان را بر همگان فرض نمودی.

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاعْمُرْ قَلْبِى بِطاعَتِكَ، وَلَا تُخْزِنِى بِمَعْصِيَتِكَ، وَارْزُقْنِى مُواساةَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَيْهِ مِنْ رِزْقِكَ؛ بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِكَ، وَنَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِكَ، وَأَحْيَيْتَنِى تَحْتَ ظِلِّكَ، وَهٰذا شَهْرُ نَبِيِّكَ سَيِّدِ رُسُلِكَ شَعْبانُ الَّذِى حَفَفْتَهُ مِنْكَ بِالرَّحْمَةِ وَالرِّضْوانِ الَّذِى كانَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ يَدْأَبُ فِى صِيامِهِ وَقِيامِهِ فِى لَيالِيهِ وَأَيَّامِهِ بُخُوعاً لَكَ فِى إِكْرامِهِ وَ إِعْظامِهِ إِلىٰ مَحَلِّ حِمامِهِ .

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و دلم را با طاعتت آباد کن و به نافرمانی از خود رسوایم مساز و این امور را روزی من کن: حمایت از آن‌که رزقت را بر او تنگ گرفتی؛ به مدد آنچه از احسانت بر من وسعت دادی و از عدلت بر من گستردی و مرا در سایه رحمتت زنده داشتی، این است ماه پیامبرت، آن سرور فرستادگان، شعبانی که آن را به رحمت و رضوانت پوشاندی، ماهی که رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش باد) در روزه‌داری و بپا داشتن عبادت در شب‌ها و روزهایش تا هنگام مرگ، با تمام توان کوشش می‌کرد، تنها برای فروتنی در برابرت و گرامی داشت و بزرگداشت ماه شعبان،

اللّٰهُمَّ فَأَعِنَّا عَلَى الاسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فِيهِ، وَنَيْلِ الشَّفاعَةِ لَدَيْهِ . اللّٰهُمَّ وَاجْعَلْهُ لِى شَفِيعاً مُشَفَّعاً، وَطَرِيقاً إِلَيْكَ مَهْيَعاً، وَاجْعَلْنِى لَهُ مُتَّبِعاً حَتّىٰ أَلْقاكَ يَوْمَ الْقِيامَةِ عَنِّى راضِياً، وَعَنْ ذُنُوبِى غاضِياً، قَدْ أَوْجَبْتَ لِى مِنْكَ الرَّحْمَةَ وَالرِّضْوانَ، وَأَنْزَلْتَنِى دارَ الْقَرارِ وَمَحَلَّ الْأَخْيارِ.

خدایا! ما را در این ماه به پیروی از روشش و رسیدن به شفاعتش یاری کن، خدایا! او را برای من شفیعی با شفاعت پذیرفته و راهی روشن به سویت قرار ده و ما را پیرو او گردان تا آنگاه که تو را در قیامت دیدار کنم، درحالی‌که از من خشنود باشی و از گناهانم چشم‌پوشی و رحمت و رضوانت را بر من واجب نموده و مرا در بهشت و جایگاه خوبان درآورده باشی.

همچنین بخوانید: دعا و اعمال نیمه شعبان برای حاجت و طول عمر چیست

مناسبت های ماه شعبان

  • ولادت با سعادت امام حسین (ع)
  • ولادت حضرت ابوالفضل (ع)
  • ولاد ت حضرت علی اکبر (ع)
  • ولادت اما سجاد (ع)
  • ولادت حضرت مهدی عج

سخن آخر 

در این مطلب از آلامتو به تاریخ دقیق اول ماه شعبان و اعمال مشترک این ماه اشاره کردیم. امیدواریم بتوانید با درک اثرات معنوی این ماه از آن بهره کافی ببرید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد