سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی کی و چه روزی است؟


سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی

حادثه هواپیمای اوکراینی یکی از تلخ‌ترین حوادث در چند سال اخیر است. در ادامه به سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی و جزئیاتی از آن می‌پردازیم.

سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی کی و چه روزی است؟

سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی به تقویم خورشیدی:

یکشنبه، ۱۸ دی ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۱۰/۱۸


سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی به تقویم میلادی:

Sunday, January 8, 2023
2023-01-08


سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی به تقویم قمری:

الأحد، ١٥ جمادي الثانيه ١٤٤٤
۱۴۴۴/۰۶/۱۵


سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراین

سالگرد پرواز 752 هواپیمایی اوکراین در 18 دی ماه می‌باشد. این پرواز مسافربری به هواپیمایی بین المللی اوکراین که تعلق داشت که  مبدا آن تهران به مقصد آن کی‌یف بود.

این هواپیما که قرار بود در ساعت 05:15 دقیقه به وقت محلی تهران پرواز کند، پس از تاخیری یک ساعته با 176 سرنشین در ساعت 06:12 دقیقه صبح از فرودگاه بین المللی امام خمینی برخاست و تنها دقایقی بعد یعنی در ساعت 06:19 دقیقه هدف شلیک دو موشک از پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت. هواپیما در اثر اصابت موشک دچار آتش سوزی شد و در منقطه‌ی غیر مسکونی میان شهریار و پرند سقوط کرد و تمامی سرنشینان از جمله 9 کودک و 9 خدمه پرواز آن جان باختند. سپاه پاسداران علت شلیک موشک‌ها را خطای انسانی اعلام کرد.

در ساعات اولیه، پس از انتشار خبر و ویدئوهای سقوط هواپیما در نزدیکی شهریار، شایعات مختلفی در خصوص نحوه ساقط شدن آن مطرح شد. اخبار رسمی منتشر شده طی روزهای اول، نقص فنی را علت سقوط اعلام کرد. اما پس از چند روز در 21 دی ماه سال 1398 ستاد کل نیروهای مسلح خطای انسانی به صورت غیر عمد توسط پدافند ضد هوایی را تایید کرد.

مسافران پرواز 752 اوکراین


مسافران پرواز 752 اوکراین

این هواپیما 176 سرنشیت داشت که 81 زن، 70 مرد، 15 کودک، یک نوزاد و 9 خدمه پرواز از جمله سه خلبان و شش مهماندار بوده‌اند. اغلب مسافران این پرواز ایرانی بودند، با این وجود چندین تبعه خارجی نیز در بین مسافران بودند. به طور دقیق‌تر 139 نفر از مسافران پرواز ایرانی بودند که پس از تعطیلات سال نو میلادی از مسیر اوکراین به کاناد بازمی‌گشتند. از این افراد 82 نفر دارای تابعیت ایران، 63 نفر کانادایی، 11 نفر اوکراینی، 10 نفر سوئدی، 4 نفر از افغانستان، 3 پناهجوی آلمانی و3 بریتانیایی بودند.

طبق آنچه که نخست وزیر کانادا اعلام کرد، از 167 مسافر، 138 نفر قصد رفتن به کانادا را داشته‌اند. تعداد زیادی از این افراد دانشجویان یا محققان دانشگاهی کانادا بودند که به هدف گذراندن تعطیلات زمستانی به ایران بازگشته بودند. به این ترتیب این حادثه، بزرگترین تلفات جانی صنعت هوانوردی کانادا (به جز حادثه 1985) را رقم زد.

در بین کشته شدگان این پرواز کوردیا مولانی یک ساله که به همراه خانواده خود به ایران سفر کرده و در حال برگشت به کانادا بودند، قابل توجه بود. کفش قرمز به جا مانده از او سوژه بسیاری از شبکه‌های خبری بود. به جز کوردیا، کوچکترین مسافر این پرواز را نیز می‌توان جنین 7 ماهه ای دانست که نام او را هوگر انتخاب کرده بودند نیز پیش تولد، از دنیا رفت. از بین دیگر مسافران سن 28 نفر زیر 18 سال بود.


علت حادثه هواپیمای 752 اوکراینی

همانطور که گفته شد ستاد کل نیروهای مسلح سه روز بعد در بیانیه‌ای شلیک به این هواپیمای مسافربری را تایید کرد و آن را ناشی از خطای انسانی غیر عمد اعلام کرد. آنطور که در بیانیه آمد هواپیما به عنوان شیء نزدیک شونده به یک مرکز نظامی سپاه شناسایی شده و در اثر اشتباه انسانی هدف متخاصم در نظر گرفته شده که موجب شلیک موشک به سمت آن شده است. با این حال آنطور که سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرده بود، هیچگونه انحراف پروازی توسط این هواپیما به ثبت نرسیده است.

در آن روزها نیروهای پدافندی ایران در بالاترین سطح هشدار بودند و علت آن حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بین المللی بغداد و واکنش متقابل ایران و حمله به مقر نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی عین الاسد بود. پس از حادثه هواپیمای اوکراینی بسیاری از خطوط هواپیمایی برای امنیت پروازهای خود تصمیم به تغییر مسیرهای خود کردند.


سخن آخر

در این مقاله به شرح مختصری درباره سالروز شلیک به هواپیمای 752 اوکراینی پرداختیم. همچنین اشاره ای به تعداد و ملیت مسافران این پرواز کردیم. این حادثه چنان تلخ بود که عموم مردم ایران خود را در غم آن شریک می‌دانند و به گرامیداشت آن مراسم ویژه‌ای برگزار می‌کنند.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد