بیست و یکم ماه رمضان ۱۴۰۳ چند شنبه و چندم فروردین است؟


بیست و یکم ماه رمضان چند شنبه است

برای دانستن اینکه شب بیست و یکم ماه رمضان 1403 چند شنبه و چندم فروردین است و چه مناسبتی دارد، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تاریخ بیست و یکم ماه رمضان سال ۱۴۰۳ چند شنبه و چندم است؟

تاریخ دقیق بیست و یکم ماه رمضان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق بیست و یکم ماه رمضان در تقویم شمسی ۱۴۰۳ مصادف است با:

دوشنبه، ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

۱۴۰۳/۰۱/۱۳


تاریخ دقیق بیست و یکم ماه رمضان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق بیست و یکم ماه رمضان در تقویم میلادی 2024 مصادف است با:

Monday, April 1, 2024

2024-04-01


روز دقیق بیست و یکم ماه رمضان در تقویم قمری:

روز دقیق بیست و یکم ماه رمضان در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

الاثنین‬، ٢١ رمضان ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۹/۲۱

شب قدر چیست؟

شب قدر نقطه برجسته ماه رمضان است. مسلمانان معتقدند در این شب برکات و رحمت خداوند فراوان و گناهان آمرزیده می شود. مسلمان معتقد شب را با اقامه نمازهای خاص، تلاوت قرآن کریم، اقامه ذکر و سایر مناسک دینی سپری می‌کنند و به درگاه خداوند متعال برای طول عمر، آرامش و پیشرفت برای خود، خانواده، بستگان، دوستان و همچنین ملت دعا خواهند کرد.

در قرآن مشخص نشده است که شب قدر در کدام روز از ماه مبارک رمضان واقع شده است، اما اکثر مسلمانان آن را در یک شب فرد در ده روز آخر ماه مبارک رمضان (21، 23، 25 یا 27) می دانند. بسیاری از مسلمانان اهل تسنن معتقدند که این شب بیست و هفتم است، در حالی که اکثر مسلمانان شیعه آن را در شب بیست و سوم می دانند. در نتیجه این عدم اطمینان، بسیاری از مسلمانان با هر روز فرد در ده روز آخر ماه رمضان با احترام بیشتری برخورد می‌کنند.

همچنین در مورد اینکه چه مقدار از قرآن در شب قدر نازل شده است، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از مسلمانان بر این باورند که تنها چند آیه از قرآن برای اولین بار در شب نازل شده است و آیات باقی مانده در طول 23 سال آینده نازل شده است، در حالی که برخی از مسلمانان معتقدند که کل متن در طول شب بر فرشته جبرئیل نازل شده است. سپس ایشان آنها را به تدریج بر حضرت محمد نازل کرد.

یک سوره کامل در قرآن به شب قدر اختصاص دارد که آن را شبی را «بهتر از هزار ماه» توصیف کرده است.

همچنین بخوانید: اعمال مخصوص، نماز و دعای شب 23 ماه مبارک رمضان چیست؟

بیست و یکم ماه رمضان 1401

مسلمانان در شب قدر چه می‌کنند؟

شب قدر زمانی است که اولین آیات قرآن بر پیامبر اسلام حضرت محمد نازل شد. همچنین اعتقاد بر این است که در این شب سرنوشت سال بعد هر فرد رقم می‌خورد. بنابراین، بسیاری از مسلمانان در شب قدر به درگاه خداوند برای رحمت، مغفرت و رستگاری دعا می کنند. به این عمل احیا نیز می گویند.

شب بیست و یکم ماه رمضان که یکی از شب‌های قدر است، مناسب ترین زمان در تمام سال برای دعا برای نجات و برکت در نظر گرفته شده است. اعتقاد بر این است که اگر این شب به مناجات گذرانده شود، گناهان گذشته مسلمان بخشیده می شود. بسیاری از مردم هنگام نماز عشاء در مساجد جمع می‌شوند و بسیاری از نمازها تا نیمه‌شب اقامه می‌شود.

همچنین بخوانید: عکس پروفایل شب قدر + عکس نوشته های جدید و خاص برای استوری

بیست و یکم ماه رمضان 1401

بیست و یکم ماه رمضان چه مناسبت تاریخی در خود دارد؟

بیست و یکم ماه رمضان علاوه بر اینکه یکی از شب‌های قدر است، سالروز شهادت اولین امام شیعیان نیز می‌باشد. امام علی در روز 19 رمضان در حال اقامه نماز در مسجد اعظم کوفه در عراق امروزی توسط ابن ملجم خوارج مصری با شمشیر زهرآگین به سرش مجروح شد. ایشان دو روز در روز بیست و یکم ماه رمضان بعد به شهادت رسید. ابن ملجم پس از ضربت دستگیر و به قصاص اعدام شد.

در حالیکه در نحوه تکریم ایشان توسط شیعیان و اهل تسنن تفاوت‌هایی وجود دارد، هر دو اتفاق نظر دارند که علی یک مسلمان وارسته، فداکار در راه اسلام و حاکمی شجاع و عادل مطابق با قرآن و سنت بود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد