تاریخ دقیق جشن چله تابستان در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق جشن چله تابستان در سال 1401 کی و چه روزی است؟

جشن چله تابستان

از جشن های باستانی کشورمان می توان به جشن چله تابستان و یا جشن تموز اشاره کرد. چهلمین روز از فصل تابستان ۱۰ مرداد ماه است که ایرانیان این روز را جشن می گرفتند و آن را جشن چله تابستان یا چله تموز می نامیدند. در ادامه تاریخ دقیق جشن چله تابستان را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


تاریخ جشن چله تابستان در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق جشن چله تابستان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق جشن چله تابستان 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۵/۱۰


تاریخ دقیق جشن چله تابستان شاغل مجرد در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق جشن چله تابستان در تقویم میلادی سال 2022 مصادف است با:

Monday, August 1, 2022
2022-08-01


تاریخ دقیق جشن چله تابستان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق جشن چله تابستان در تقویم قمری سال 1401 مصادف است با:

الاثنین‬، ٣ محرم ١٤٤٤
۱۴۴۴/۰۱/۰۳


جشن چله تابستان

تموز در تقویم کهن ایرانی گرم ترین ماه سال است. چله بزرگ یکی از جشن‌های ایرانی بوده که امروزه فراموش شده‌است اما در جنوب خراسان طولانی ترین روز سال را هنوز هم گرامی می‌دارند اما نه با آن اهمیتی که برای شب چله زمستان یا یلدا قائل هستند. چهل یا چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شده و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافته است. معمولا شروع این چهل روز با طولانی ترین روز سال شروع می‌شود.

همچنین بخوانید: تاریخ جشن آب پاشونک یا جشن آغاز تابستان در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخچه جشن چله تابستان


تاریخچه جشن چله تابستان

معمولا روزهای اول تیر و یا روز ۳۱ خرداد (۲۱ژوئن) طولانی‌ترین روز سال در نیم‌کره شمالی زمین است زیرا در این روز خورشید نسبت به روزهای گذشته به اندازه بخشی از ثانیه بیشتر در آسمان باقی خواهد ماند و روز را طولانی تر خواهد کرد. به دلیل اینکه سیاره زمین حول محور خود با درجه ۵/۲۳ در حرکت است طی روزی خاص از سال و با به حداقل رسیدن فاصله منطقه قطبی با خورشید این پدیده که به انقلاب تابستانی نیز شهرت دارد رخ می‌دهد و در برخی از سال‌ها این اتفاق ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) رخ می‌دهد و در برخی سال‌ها ۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن)و یا اول تیر ماه اتفاق می‌افتد.
این پدیده برای گذشتگان نیز شناخته شده بوده‌است در ایران جشن نیلوفر و یا چله تموز با این پدیده ارتباط داشته‌است و در قدیم علی رغم اینکه ابزارهای دقیق سنجش زمان وجود نداشت و تنها از چارطاقی‌ها و خانه فنجان یا ساعت آبی تا حدودی ساعت آفتابی استفاده می‌شد اما با همین ابزارهای ساده، طولانی ترین روز سال و کوتاه ترین روز سال را با کمی اختلاف تعیین می‌کردند. ۴ قرن قبل از تولد مسیح برای این روز تقویمی طراحی کرده بودند که با استفاده از نور خورشید زمان دقیق آن مشخص می‌شد.


جشن چله تابستان در خراسان

خراسان یکی از جاهایی است که جشن چله تموز هنوز در آن کم و بیش وجود دارد. در تقویم محلی بیرجند«چله بزرگ» تابستان از اول تیر ماه شروع می‌شود و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یابد و «چله خرد» تابستان از دهم مرداد شروع و تا سی‌ام این ماه ادامه دارد. در جنوب خراسان از اول تیر ماه تا دهم مرداد ماه را «چله تموز»، از دهم مرداد ماه تا آخر این ماه را «چله خرد»، از اول دی‌ماه تا دهم بهمن ماه را «چله کلو»، از دهم بهمن ماه تا آخر این ماه را «چله خرد» می‌گویند. در قدیم روزهای بعد از نوروز را به دو چهل تقسیم می‌کردند چل روز اول که چله معتدل است و چل روز بعد که روزهای گرما است بعد از چله دوم چله تموز شروع می‌شود. که داغ ترین روزهای سال است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد