روز شیراز در سال 1401 کی و چه روزی است؟


روز شیراز

روز شیراز در سال 1401 کی و چه روزی است؟

آیا می دانید روز شیراز چه روزی است؟ آیا علت نامگذاری این روز را می دانید؟ آیا می دانید در روز شیراز در شهر شیراز چه مراسماتی برگزار می شود؟ اگر به دنبال جواب این سوالات هستید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا به همه این سوالات جواب دهیم.


تاریخ دقیق روز شیراز در تقویم هجری قمری

تاریخ دقیق روز شیراز سال 1401 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ٤ شوال ١٤٤٣
۱۴۴۳/۱۰/۰۴


تاریخ دقیق روز شیراز در تقویم هجری شمسی

تاریخ دقیق روز شیراز سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۲/۱۵


تاریخ دقیق روز شیراز در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز شیراز سال 1401 در تقویم میلادی 2022 مصادف است با:

Thursday, May 5, 2022
2022-05-05


روز شیراز چه روزی است؟

اگر مناسبت های که در تقویم ایران نوشته شده است، را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که روز 15 اردیبهشت را روز شیراز نامگذاری کرده اند. شیراز اولین شهری است که در تقویم ایران روزی به نام آن ثبت شده است. این شهر از نظر تاریخی قدمتی طولانی دارد و از شهر های کهن در ایران است. این شهر مهد پرورش شاعرانی همچون سعدی و حافظ است. شیراز از لحاظ تاریخی، فرهنگی، شعر و ادب در ایران حرف اول را می زند. به همین دلیل واقعا این شهر ارزشش را دارد، که در تقویم روزی را به آن اختصاص بدهیم.

Shiraz's Day May 5 - Iran Traveling Center


دلیل نامگذاری 15 اردیبهشت به روز شیراز در تقویم ایران چیست؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا 15 اردیبهشت را به نام شیراز نامگذاری کرده اند.

باید به شما بگوییم که انتخاب این روز کاملا هوشمندانه بوده و اتفاقی نمی باشد. شیراز شهری است با مردمان مهربان، آب هوای دلنشین، فرهنگ و تمدن قدیمی، شهری که تاریخ هخامنشیان را حفظ کرده است و شهری که کریم خان زند در آن حکمرانی می کرده است. شهری که باغ های زیبایش، مردمان مهربانش، بازارهای دیدنیش و همه کوچه پس کوچه هایش نشان از حال خوب دارند و عطر بهار نارنج از هر گوشه از آن به مشام می رسد.

اردیبهشت ماهی است که در آن هوای شیراز از هر فصل دیگری دلنشین تر است. و بوی بهار نارنج در همه جای این شهر به خوبی حس می شود. همچنین در زمان های خیلی قدیم و در دوران ایران باستان مردم ایران 15اردیبهشت را روز بهاربد می نامیدند. بهار بد دقیق وسط بهار است. به همین دلیل مردم ایران باستان معتقد بودند این روز بهترین روز فصل بهار است. به همین دلیل این روز را به نام شیراز نامگذاری کرده اند، تا هم یاد آور حس و حال خوب این شهر در فصل بهار باشد و هم با این جشن باستانی مصادف باشد.


برنامه های شهر شیراز در روز 15 اردیبهشت

باید به شما بگوییم که در روز 15 اردیبهشت که معروف به روز شیراز است، برنامه های مختلفی در شهر شیراز با اهداف مختلف مثل معرفی تاریخ و فرهنگ شیراز، معرفی آداب و رسوم و سنت های مردم شیراز، معرفی جاذبه های گردشگری شیراز برگزار می شود.

این برنامه ها شامل، رایگان کردن رودی های جاذبه های فرهنگی و تاریخی، برگزاری شب شعر، برگزاری نمایشگاه های عکاسی و نقاشی، بادبادک بازی و همچنین برگزاری کنسرت های مختلف و .. می باشد.


چرا باید در این روز از شیراز دیدن کنیم

اگر شما در روز 15 اردیبهشت به شیراز بروید می توانید علاوه بر اینکه از آب و هوای دلنشین این شهر در بهترین ماه سال دیدن کنید و لذت ببرید، می توانید به صورت رایگان از همه امکان تاریخی و دیدنی این شهر بازدید کنید. همچنین می توانید از برنامه ها و جشنواره های که در این روز برگزار می شود لذت ببرید. دیدن از شیراز در این روز مطمئنا می تواند برای شما خاطرات خوب و به یادماندنی را به ارمغان بیاورد.

rainy weather - Picture of Bagh-e Jahan Nama, Shiraz - Tripadvisor


جاهای که باید در روز شیراز حتما باید از آنها دید کنید.

اگر شما هم قصد دارید که در روز 15 اردیبهشت که روز شیراز است از این شهر زیبا دیدن کنید. حتما از جای های گردشگری این شهر دیدن کنید. زیرا هر کدام از این جاهای دیدنی در روز شیراز حال و هوای مخصوصی دارد و در این مکان ها همیشه جشن ها و مراسمات خاصی برگزار می شود. از پر بازدید ترین مکان های این شهر حافظیه، سعدیه، ارگ کریم خان زند و باغ معروف ارم است. اگر می خواهید که تجربه خوبی از شهر شیراز داشته باشید حتما از این مکان ها دیدن کنید.

همچنین شما می توانید با شرکت کردن در مراسمات و کنسرت های که دراین روز برگزار می شوند، خاطرات خوبی را برای خود و خانوادیتان رقم بزنید. برای اینکه جشن های خاصی که در این روز برگزار می شود را از دست ندهید حتما از مردم شیراز در این مورد سوال بپرسید تا مکان و زمان دقیق مراسمات را بدانید.

ناگفته نماند که به دلیل ایام کرونا از سال 1399 جشن ها و مراسمات این شهر به طور متفاوتی برگزار می شود. معمولا در این روز به دلیل شیوع کرونا تمام کنسرت ها و جشن ها به صورت مجازی برگزار می شوند. و بعد از پایان کرونا حتما تمامی این جشن ها و مراسمات به صورت حضوری برگزار خواهند شد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد