تاریخ دقیق روز جشن خام خواری در سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز جشن خام خواری در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز جشن خام خواری

رژیم غذایی خام از دهه 1800 وجود داشته است، اما در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. حامیان آن معتقدند که مصرف بیشتر غذاهای خام برای سلامتی انسان ایده آل است و فواید زیادی از جمله کاهش وزن و سلامت کلی بهتر دارد. با این حال، کارشناسان بهداشت هشدار می دهند که خوردن یک رژیم غذایی عمدتا خام ممکن است منجر به عواقب منفی برای سلامتی شود. در ادامه تاریخ جشن خام خواری را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


تاریخ روز جشن خام خواری در سال 1402 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق جشن خام خواری  در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق جشن خام خواری سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۴/۱۵


تاریخ دقیق جشن خام خواری  در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق جشن خام خواری  سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Thursday, July 6, 2023
2023-07-06


تاریخ دقیق جشن خام خواری در تقویم قمری:

تاریخ دقیق جشن خام خواری  سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ١٧ ذوالحجه ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۲/۱۷


تاریخچه جشن خام خواری

در قرن 19 میلادی افراد معتقد بودند که دستگاه گوارش انسان برای هضم و جذب مواد گیاهی ساخته شده و قابلیت هضم ترکیباتی نظیر گوشت را ندارد. در قرن 20 میلادی طرفداران این نوع از تغذیه افزایش یافتند. به این دلیل که تحقیقات نشان داده بود میوه ها و مواد گیاهی تاثیرات موثری بر درمان بیماری ها و سلامتی بدن دارد. به گفته ابوریحان بیرونی سغدیان باستان در روز پانزدهم تیر ماه ، از خوردن خوراک های جانوری یا پختنی خودداری می کردند. و درنهایت به دلیل اهمیت و افزایش تعداد طرفداران خام خاری در تاریخ روز پانزدهم تیر ماه به نام جشن خام خواری ثبت شده است.

همچنین بخوانید: رژیم گیاه خواری ۲۱ روزه؛ یک برنامه غذایی کامل برای گیاه‌خواران

تاریخچه جشن خام خواری


غذاهای مخصوص خام خواری

غذاهایی که می توان به عنوان غذا های خام خواری انتخاب و مصرف کرد شامل موارد زیر است :

همه میوه های تازه
همه سبزیجات خام
آجیل و دانه های خام
غلات و حبوبات خام، جوانه زده یا خیس شده
میوه های خشک
شیرهای آجیل
کره های آجیلی خام
روغن زیتون و نارگیل فشرده سرد
غذاهای تخمیر شده مانند کیمچی و کلم ترش
جلبک دریایی
در صورت تمایل تخم مرغ خام یا لبنیات
در صورت تمایل گوشت یا ماهی خام

همچنین بخوانید: مقاله درمورد گیاه خواری

آیا غذای خام سالم تر از غذای پخته است؟


آیا غذای خام سالم تر از غذای پخته است؟

طرفداران رژیم غذایی خام بر این باورند که خوردن بیشتر یا تمام مواد غذایی خام برای سلامت انسان ایده آل است. با این حال، مانند بسیاری از باورهای اصلی پشت رژیم غذایی خام، این ایده توسط علم پشتیبانی نمی شود. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که هم غذاهای پخته و هم غذاهای خام فواید سلامتی دارند. یکی از دلایل اصلی که رژیم غذایی خام از پخت و پز جلوگیری می کند، این باور است که پختن آنزیم های طبیعی موجود در غذاها را از بین می برد. طرفداران رژیم غذایی معتقدند که این آنزیم ها برای سلامت و هضم انسان حیاتی هستند. گرمای زیاد باعث دناتوره شدن بیشتر آنزیم ها می شود.  به هر حال، بسیاری از آنزیم‌ها در محیط اسیدی معده تغییر شکل می‌دهند. در واقع، بدن در حال حاضر آنزیم های خود را برای تسهیل فرآیندهای شیمیایی از جمله هضم و تولید انرژی تولید می کند.


فواید و مضرات خام خواری

مانند بسیاری از باورهایی که در پس رژیم غذایی خام وجود دارد، بسیاری از مزایای سلامتی مفروض توسط شواهد تایید نشده است. برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی خام دارای اثرات مثبتی بر سلامتی است، اما بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که این رژیم دارای اثرات منفی است. یک مطالعه روی افرادی که از رژیم غذایی خام پیروی می کردند نشان داد که این رژیم باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود. با این حال، سطح کلسترول HDL “سالم” را نیز کاهش داد و برای بسیاری منجر به کمبود ویتامین B12 شد. مطالعه دیگری نشان داد افرادی که رژیم غذایی خام را در مدت زمان طولانی دنبال می کنند، خطر فرسایش دندان را افزایش می دهند. با این وجود، مطالعات به طور مداوم نشان داده اند که رژیم غذایی خام با داشتن چربی کمتر بدن همراه است. یک مطالعه روی شرکت‌کنندگانی که رژیم غذایی خام را در درازمدت دنبال می‌کردند، نشان داد که این رژیم با کاهش زیاد چربی بدن مرتبط است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد