روز ملی خلیج فارس 1403 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس امسال

روز ملی خلیج فارس

روز ملی خلیج فارس در سال 1403 کی و چه روزی است؟

آیا می دانید روز ملی خلیج فارس در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس در سال 1403 (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز ملی خلیج فارس و… را برای تان گردآوری کرده ایم.


تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس سال 1403 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس سال 1403 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۴۰۳/۰۲/۱۰


تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس در تقویم قمری 1445

تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس سال 1403 در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

الاثنین‬، ٢٠ شوال ١٤٤٥
۱۴۴۵/۱۰/۲۰


تاریخ دقیق وز ملی خلیج فارس در تقویم میلادی 2024

تاریخ دقیق روز ملی خلیج فارس سال 1403 در تقویم میلادی 2024 مصادف است با:

Monday, April 29, 2024
2024-04-29


علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس در تقویم ایران چیست؟

علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس در تقویم ایران چیست؟

علت اصلی نام گذاری روز ملی خلیج فارس به دلیل اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز می باشد. در زمان صفویه، شاه عباس صفوی در این روز به کمک انگلیسی ها، خلیج فارس را از اشغال، پرتغالی ها آزاد کرد. اهمیت این اقدام باعث شده است، که شورای اسلامی ایران این روز را به نام روز”ملی خلیج فارس” نامگذاری کنند.

در تقویم ایران روز ملی حمل و نقل، روز ملی یوزپلنگ، روز ملی شعر و ادب، روز ملی ایثار و فداکاری وجود دارد.ملی نامیدن مناسبت ها به دلیل ارزش مکانی آنها نیست. در خصوص نامگذاری روز ملی خلیج فارس دکتر احمدی نژاد گفته است: «برخی خیال می‌کنند اعلام این روز به نام خلیج فارس دعوا بر سر یک نام یا یک عکس‌العمل می‌باشد، درحالی که چنین نیست. ثبت یک روز به نام روز ملی خلیج فارس یک غبار روبی و یک یادآوری است.»

نامگذاری این روز به دلیل اختلاف بر سر نامگذاری خلیج فارس است. زیرا به خاطر این اسم جنجال های بین کشور ما و کشور های همسایه به وِیژه، کویت، عربستان، امارت وجود دارد. آنها معتقد هستند به دلیل اینکه بیشتر ساکنان اطراف دریای خلیج فارس عرب هستند، باید نام این منطقه خلیج عربی باشد.

بعد از صنعت ملی شدن نفت ایران و کوتاه شدن دست انگلیسی ها از منابع نفت ایران از سال 1950 نماینده سیاسی انگلیسی مقیم بحرین عبارت ساحل عربی را برای منطقهٔ جغرافیایی بخش جنوبی خلیج فارس که متعلق به عرب‌های تحت‌الحمایه انگلیس بود مرسوم ساخت و سپس به مرور کلمه خلیج عربی را جایگزین آن ساخت و سپس این نام را به کل خلیج فارس تعمیم داد.

با این وجود تا اوایل دهه 1960 هیچ گونه بحث و جدلی بر سر اسم خلیج فارس نبود و در تمام منابع اروپایی و آسیایی و امریکایی، دانشنامه‌ها و نقشه های جغرافیایی این کشورها نام از خلیج فارس در تمام زبان ها به همین نام یاد شده است.

دلیل عرب های ساکن اطراف خلیج فارس، بسیار غیر منطقی است. آنها هیچ گونه توجهی به پیشینه تاریخی خلیج فارس ندارند و دلیل آنها تنها این است که ساکنین اطراف خلیج فارس بیشتر عرب هستند، پس باید نام این دریا را نیز خلیج عرب نامگذاری کنیم.

البته بیشتر عرب ها این نام را برای خلیج فارس نمی پسندند، بسیاری از متفکران و روشنفکران عرب که ساکن شمال آفریقا هستند، معتقد بر اصالت نام خلیج فارس هستند. حتی برخی از نویسندگان این منطقه کتاب های بر ضد اعرابی که با این نام مخالف هستند نوشته اند و به شدت آنها را سرزنش کرده اند. اما با این وجود نیز عده هستند که به شدت مخالف اسم خلیج فارس هستند.

در سال های اخیر نیز این اختلاف نظر بیشتر شده است. در بیشتر مناسبت های سیاسی، فرهنگی و ورزشی عرب های اطراف خلیج فارس در مورد نام این منطقه اقداماتی انجام داده اند.

به همین دلیل شورای عالی فرهنگی برای جلو گیری از این اقدام روز 10 مرداد را روز ملی خلیج فارس نامگذاری کرد. در حوزه فرهنگی بسیاری از شاعران نیز برای خلیج فارس شعر سروده اند. یک نمونه از آن را در ادامه می خوانیم.


شعری زیبا در مورد خلیج فارس

شعری زیبا در مورد خلیج فارس

بر سر در تاریخ جهان هم بنویسید بی نام خلیج فارس دنیا خالی است

 

تا هست جهان بدان که این نام قشنگ چون سنگ عقیق آسمانی باقی است

 

من باز نوشتم که بدانند همه گرهست صدای شعر من در هرجا

 

زیرا که نفس ز خاک ایران دارم من مفتخرم به نام آن در دنیا

 

ای آنکه به این زمان خود غره شدی این آبی زیبا سند خانه ماست

 

بنچاق شتر نیست که تحریف شود این ارث دژ بلند کاشانه ماست

 

این آب زلال نیلگون جاری پیش از تو بر این جهان ما نازل شد

 

بعد از تو بدان در این جهان خواهد بود گر وهم به مغز کوچکت حاصل شد

 

بی شک تو به خواب خویش دیدی اینجا دیگر اثری ز کوروش و دارا نیست

 

این خواب خوش است زآنکه ایران قشنگ سینا و جنین و غزه و صیدا نیست

 

نقش است به قلب و جان هومن مهرش آبی که چو خون این وطن می ماند

 

تا هست زبان شعر و عمری باقی این قلب و زبان برای او می خواند

 

شعر از : مهدی آ هومن


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد