تاریخ روز ملی کوهنورد ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز کوهنوردی امسال

تاریخ روز ملی کوهنورد در سال 1401

روز ملی کوهنورد

کوهنوردی یکی از ورزش‌هایی است همیشه طرفداران خود را داشته است. در این پست به تاریخ روز ملی کوهنوردی در سال 1402 و علت انتخاب آن می‌پردازیم.


تاریخ روز ملی کوهنورد ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

رسیدن به بالای یک کوه تجربه‌ای بی‌نظیر است و کمتر از پیروزی در یک نبرد نیست. کل صعود و همچنین منظره ای که در آن ارتفاع در معرض آن قرار می گیریم، لذت بخش است. به همین خاطر است که روز ملی کوهنورد انتخاب شده تا به گرامیداشت این ورزش و عاشقان کوهستان اختصاص یابد.

تاریخ دقیق روز ملی کوهنورد در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز ملی کوهنورد سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۲۹


تاریخ دقیق روز ملی کوهنورد در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز ملی کوهنورد سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, October 21, 2023

2023-10-21


تاریخ دقیق روز ملی کوهنورد در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز ملی کوهنورد سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ٥ ربيع الثاني ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۴/۰۵

روز ملی کوهنوردی در ایران


روز ملی کوهنوردی در ایران

روز ملی کوهنوردی به طور رسمی در تقویم کشور ثبت نشده است. با این حال روز ملی کوه نوردی هر ساله در 29 مهر ماه برگزار می شود. این روز در پی درگذشت مجید رضازاده از کوهنوردان استان فارس در اثر سقوط از کوه انتخاب شده است. 4 آبان سال 1356، چهار کوهنورد استان فارس در راه بازگشت از قله بل با حادثه روبرو شده و آقای مجید رضازاده بعد از سقوط از ارتفاع 15 متری بر اثر ضربه به سر و خونریزی مغزی درگذشت. طی چندین سال همنوردان ایشان طی مراسمی کوچک یاد و خاطره همنورد خود را زنده نگه داشتند. با توجه به افزایش جمعیت کوهنوردان در کشور اختصاص یک روز به این افراد ضروری می‌نمود. در نتیجه پس از اتفاق نظر در سال‌های اخیر روز 29 مهر ماه توسط بسیاری از کوهنوردان به عنوان روز ملی کوهنوردی جشن گرفته می‌شود.

برخی از کوهنوردان برجسته ایرانی عبارتند از: مهدی عمیدی، پروانه کاظمی، عظیم قیچی ساز، محمد اوراز، مقبل هنرپژوه، لیلا اسفندیاری.


اهمیت روز ملی کوهنوردی

کوهنوردی به حفظ سلامت جسمانی کمک می کند. این یک شکل ترکیبی از ورزش است که از تمام عضلات بدن استفاده می کند و در نتیجه تمرینی برای کل بدن برای ما فراهم می کند. نه تنها این، حضور در طبیعت زیبا ذهن شما را تازه می کند و به بهبود سلامت روان شما نیز کمک می کند. روز ملی کوهنوردی به اهمیت این روز در حفظ سلامت جسمی و روحی انسان تاکید دارد. کوه نوردی برای بسیاری از افراد یک سرگرمی ماجراجویانه است. انتخاب روز کوهنورد باعث تقویت فرهنگ همنوردی، فداکاری و همدلی و … در بین کوهنوردان می‌گردد.

همچنین گرامیداشت این روز و تشویق عموم مردم به دنبال کردن آن و آماده سازی زیرساخت های لازم یکی از راه های گسترش گردشگری کوهستان بوده و می‌تواند تبدیل به یکی از منابع درآمد بومیان آن مناطق گردد. به علاوه اهمیت حفاظت از طبیعت کوهستان و پیشگیری از آسیب را بر همگان روشن می کند.

کوه ها جدا از اینکه به دلیل مناظر مسحورکننده و سرسبزی طبیعی، مقصدی محبوب برای سفر هستند، از نظر جغرافیایی نیز اهمیت زیادی دارند. کوه‌ها «برج‌های آبی» جهان هستند که 60 تا 80 درصد از کل منابع آب شیرین را در اختیار کره زمین قرار می‌دهند. تقریباً نیمی از جمعیت جهان برای بقا به خدمات اکوسیستم کوهستانی وابسته هستند، نه تنها از نظر آب، بلکه از نظر غذا و انرژی پاک.

رسیدن به بالای یک کوه تجربه‌ای بی‌نظیر است و کمتر از فتح یک نبرد نیست. کل صعود و همچنین منظره ای که از طریق آن ارتفاع در معرض آن قرار می گیریم، لذت بخش است.


چطور روز ملی کوهنوردی را جشن بگیریم؟

کوه مورد علاقه خود را بالا بروید، پیاده روی کنید یا رانندگی کنید. یک مطلب آموزشی با مضمون کوهستانی در صفحه اجتماعی خود منتشر کنید، یا به آگاهی رسانی در مورد مشکلات مردمی بپردازید که در مناطق کوهستانی زندگی می کنند و اینکه چگونه می توان از منابع بدون تخریب بیشتر اکوسیستم های کوهستانی که همچنان شکننده تر می شوند، استفاده کرد.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ روز ملی کوهنورد و علت انتخاب آن روز برای این مناسبت اشاره کردیم. در سال‌های اخیر علاقمندان به این رشته ورزشی افزایش یافته و این قدمی است برای ارتقای سلامتی در جامعه. پس چه خوب است که در ترویج و گسترش آن کوشا باشیم.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد