تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در سال 1402 کی و چه روزی است؟


تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در سال 1401 کی و چه روزی است

روز ملی فناوری اطلاعات

به مناسبت نزدیک شدن به روز فناوری اطلاعات، در این پست از آلامتو به تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در سال 1402 و علت انتخاب آن می‌پردازیم.


تاریخ روز ملی فناوری اطلاعات در سال 1402 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۲۲ تیر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۴/۲۲


تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ٢٤ ذوالحجه ١٤٤٤

۱۴۴۴/۱۲/۲۴


تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Thursday, July 13, 2023

2023-07-13


تاریخچه روز ملی فناوری اطلاعات

در سال 1398 شمسی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران پیشنهاد تا 22 تیر ماه را که مصادف با روز تولد محمدبن موسی خوارزمی، دانشمند بزرگ ایرانی است را به عنوان روز ملی فناوری اطلاعات انتخاب و در تقویم رسمی کشور ثبت شود. پس از آن و با پیگیری های صورت گرفته از طرف نصر تهران، روز 22 تیر توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز ملی فناوری اطلاعات انتخاب گردید.

اهمیت انتخاب یک روز از سال به این عنوان برای جلب توجه مردم و دولتمردان به مسئله فناوری و گسترش آن، برای ایجاد یک زندگی بهتر و آینده روشنتری برای فرزندان است. در واقع فناوری است که می‌تواند جامعه را به حکمرانی هوشمند پیوند دهد.

محمد بن موسی الخوارزمی کیست؟


محمد بن موسی الخوارزمی کیست؟

محمد بن موسی الخوارزمی، که بیشتر با نام خوارزمی شناخته می شود ، یک ریاضیدان مسلمان بسیار تأثیرگذار بود که در ریاضیات و سایر زمینه های موضوعی مشارکت قابل توجهی داشت. او پدربزرگ علوم کامپیوتر و پدر جبر بود. خوارزمی متداول کننده اعداد عربی، پذیرنده صفر (یعنی نماد) و سیستم اعشاری، ستاره شناس، نقشه کش و به طور خلاصه دانشمند بود. او در قرون وسطی در حدود سال 780 میلادی (برخی منابع می گویند 783 پس از میلاد) در خوارزم که در آن زمان بخشی از ایران بود به دنیا آمد.

یکی از مهم ترین اختراعات محمد خوارزمی این است که او ممکن است اولین کسی باشد که رقم صفر را ایجاد کرده است. افزودن صفر به سیستم اعداد انقلابی بود و دری را برای اعداد منفی و بسیاری از بخش‌های ریاضیات عالی باز کرد. کلمه «الگوریتم» از لاتینی کردن نام او و کلمه «جبر» از لاتینی کردن «الجبر» که بخشی از عنوان مشهورترین کتاب اوست که در آن روش‌های اساسی جبری را معرفی کرده است، گرفته شده است. رویکرد انقلابی او به ریاضیات رایانه‌های مبتنی بر الگوریتم کنونی ما را ممکن ساخته است.

خوارزمی مانند کلمه «الگوریتم» مستقیماً مسئول ایجاد کلمه «جبر» است. این از عنوان کتابی گرفته شده است که او نوشته است و در آن اصول جبر را بیان کرده است. این کتاب الکتاب المختصر فی حسب الجبر و المقابله نام داشت که معمولاً به انگلیسی به عنوان کتاب جامع محاسبه با تکمیل و تعادل ترجمه می شود. کلمه الجبر به فرآیند متعادل کردن معادلات با حذف اعداد منفی، مربع ها و ریشه ها اشاره دارد. این اصطلاح عمومی خوارزمی برای حل معادلات با متغیرهای موجود در آنها بود.

همچنین گفته می شود که خوارزمی روش ضرب مشبک یا الک را برای ضرب اعداد بزرگ ابداع کرده است. روش شبکه ای او توسط فیبوناچی ریاضیدان ایتالیایی به اروپا معرفی شد که به گسترش کار او در غرب کمک کرد.


آثار خوارزمی

آثار خوارزمی را می‌تواند در دسته بندی ریاضی، نجوم و جغرافی طبقه بندی کرد که عبارتند از:

آثار خوارزمی در ریاضی: الجمع و التفریق، الجبر و المقابله، حساب العدد الهندی

آثار خوارزمی در نجوم و جغرافیا: زیج السند هند، کتاب صورة الارض، مقاله استخراج تاریخ الیهود و اعیادهم، کتابهایی راجع به اسطرلاب، کتاب الرخامه.


سخن آخر

در این پست به تاریخ دقیق روز ملی فناوری اطلاعات در سال 1401 اشاره کردیم. همچنین به تاریخچه آن ، علتانتخاب این تاریخ و اهمیت توجه به این روز پرداختیم. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد