تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه در سال 1402 کی و چه روزی است؟


25 خرداد روز ملی گل وگیاه

25 خرداد روز ملی گل و گیاه در پیش است و به همین بهانه به سابقه بزرگداشت آن و اهمیت توجه به این روز می‌پردازیم.


تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه در سال 1402 چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنج شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۲۵


تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Thursday, June 15, 2023
2023-06-15


تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز ملی گل و گیاه سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

الخمیس‬، ٢٦ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۲۶


روز ملی گل و گیاه در ایران

در ایران از سال 1384 روز 25 خرداد به عنوان روز ملی گل و گیاه انتخاب شد. این انتخاب بنا به درخواست اتحادیه گل و گیاه کشور بود. متاسفانه این رویداد خیلی زود و پس از 5 سال از تقویم رسمی کشور حذف شد. این تصمیم اعتراض گروه‌های فعال زیادی در زمینه عرصه گل و گیاه در کشور را به دنبال داشت و همین باعث شد که این رویداد مجدد به تقویم بازگردد.

هنوز بهار است است و در به روز ملی گل و گیاه نزدیک می‌شویم. این روزها یکی از  اوقات هیجان انگیز برای باغبانان و دوستداران گیاهان است. چیزهای کمی در این سیاره هستند که زیباتر یا جذاب‌تر از گل‌ها باشند، و با بیش از 400000 گونه گیاهی گلدار در جهان، قطعا چیزی مطلبق سلیقه هر کسی وجود دارد.

از گل مروارید ساده گرفته تا گل رز زیبا، از گل‌های وحشی رنگارنگ در دامنه‌های تپه‌ها گرفته تا گل‌های پیچک پر جنب و جوش، گل‌ها به دلیل مشارکت در طبیعت، فرهنگ و زندگی شایسته یک روز مخصوص برای جشن گرفتن هستند.


اهمیت روز ملی گل و گیاه

در طول تاریخ، گل‌ها دارای معانی نمادین مختلفی از جمله در ادیان و اساطیر مختلف بوده اند. در هندوئیسم، قدیمی ترین دین جهان، گل نیلوفر آبی به عنوان نماد معنوی مهم در نظر گرفته می شود، در حالی که گل رز از دیرباز به عنوان نمایش عشق و محبت دیده می شود و خشخاش برای بزرگداشت سربازانی که در جنگ جان باخته‌اند استفاده می شود.

گل‌ها نیز بخشی جدایی ناپذیر از سنت ها و آیین‌های ما بوده اند. آیا می توانید یک جشن عروسی بدون پرتاب دسته گل را تصور کنید؟ و شاعران و نقاشان بدون گل‌هایی که الهام‌بخش خلق آثار هنری بی‌شماری هستند، چه می‌کنند؟

روز ملی گل و گیاه در ایران


چگونه روز ملی گل و گیاه را جشن بگیریم؟

بهترین راه برای جشن گرفتن روز ملی گیاه یک گل، کاشت یک گل یا شاید حتی تعداد زیادی گل است! بسته به اینکه در کدام شهر قرار دارید و نوع گل‌هایی که انتخاب کرده‌اید، ممکن است حالا بهترین زمان برای کاشت باشد یا نباشد، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید یک گلدان گل تهیه کنید و آن را در خانه، یا به سادگی از شکوفه های آن لذت ببرید! اگر زمان و شرایط مناسب برای کاشت است، در روز ملی گل و گیاه زمان کوتاهی را برای کاشت بذر یا کاشت پیاز در حیاط یا باغ خود اختصاص دهید.

اگر فرزند دارید، این زمان می‌تواند بهترین زمان برای بردن آنها به بیرون باشد و کمی در مورد اینکه طبیعت چگونه جادوی خود را انجام می‌دهد، چه چیزی به رشد گیاهان کمک می‌کند، چرا به آنها نیاز داریم و برای محافظت از تنوع زیستی سیاره‌مان چه کاری می‌توانیم انجام دهیم، توضیح دهید. القای حس شگفتی دنیا در فرزندانتان به آنها کمک می کند تا از سیاره زمین قدردانی کنند و آنها را نسبت به محیط اطراف خود بیشتر آگاه کند.

حتی اگر قادر به کاشت گل نباشید، هنوز راه های زیادی وجود دارد که بتوانید روز ملی گل و گیاه را جشن بگیرید. به مرکز باغ محلی خود یا یک گل فروشی در نزدیکی خود بروید تا تعدادی گل کاشته شده را خریداری کنید.


نکات مهم برای کاشت گل و گیاه در روز ملی

وقتی نوبت به کاشت گل می رسد، باید تحقیقات خود را انجام دهید زیرا هر گونه از گل و گیاه نیازها و ترجیحات خاص خود را دارد. بررسی کنید که چه زمانی و کجا بهتر است گل‌هایتان را بکارید، نوع خاکی که دوست دارند و هر چند وقت یک‌بار به آبیاری نیاز دارند. و هنگامی که آنها شکوفا شدند، مهم است که به آنها رسیدگی کنید، گلهای پژمرده را بردارید و آنها را هرس کنید.

به طور کلی، گیاهان گلدار خاک مغذی با زهکشی خوب را دوست دارند، اما برای مثال، گل‌های وحشی در زمین بی‌کیفیت بهتر شکوفا می‌شوند. برخی از بذرها و پیازها باید پس از کاشت در یک مکان خنک و تاریک نگهداری شوند تا زمستان را شبیه سازی کنند، که باعث تشویق گلدهی در پایین خط می شود. یکی دیگر از نکات مهم این است که گیاهان خود را با یک لایه مالچ خوب داخل آن بچسبانید، زیرا پوست خرد شده رطوبت را حفظ می کند و شما را از سفرهای آبیاری نجات می دهد.

اگر برای اولین بار باغبانی می کنید، گل هایی مانند گل شمعدانی، آفتابگردان، نرگس و اسطوخودوس انتخاب های محبوبی برای مبتدیان هستند. همیشه ارزش دارد که به دنبال گیاهان چند ساله باشید زیرا این نوع گل ها حداقل دو سال دوام می آورند. و حتی اگر باغ ندارید، باز هم می توانید چند گلدان گیاهی برای داخل خانه بخرید.


سخن آخر

در این پست به رویداد 25 خرداد روز ملی گل و گیاه و تاریخچه بزرگداشت آن در کشور پرداختیم. این روز فرصت بسیاری خوبی برای بازدید از نمایشگاه‌های گل و گیاه، گلخانه‌ها یا کاشت گل در منزل است. این فعالیت‌ها به حفاظت گونه‌های گیاهی و گسترش آنها برای آیندگان تاثیر بسزایی خواهد داشت.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد