روز ملی کودک 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز ملی کودک امسال

تاریخ روز ملی کودک در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز ملی کودک

کودکان آینده سازان هر جامعه هستند به همین روز ملی به آنها اختصاص یافته است. در ادامه تاریخ روز ملی کودک در سال 1402 را ارائه می‌کنیم.


روز ملی کودک 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز ملی کودک در تقویم شمسی:

تاریخ روز ملی کودک سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۸/۲۹


تاریخ دقیق روز ملی کودک در تقویم میلادی:

تاریخ روز ملی کودک سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, November 20, 2023

2023-11-20


تاریخ دقیق روز ملی کودک در تقویم قمری:

تاریخ روز ملی کودک سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٦ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۰۶


روز ملی کودک در ایران

روز کودک در ایران هر ساله در 16 مهر ماه جشن گرفته می شود و در تقویم رسمی کشور ثبت شده است. این روز از سال 1372 طی جلسه‌ای انتخاب شد که در آن نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برخی نهادهای دیگر حضور داشتند. انتخاب این روز برای بزرگداشت کودکان به یونیسف اطلاع رسانی شد و از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شد. به این مناسبت از تاریخ شانزدیم مهر به مدت هفت روز به هفته ملی کودکان اختصاص داده شده است.

این جشن تحت حمایت یونیسف برگزار می شود. هر ساله سازمان‌های مختلف مرتبط با کودکان در این روز مراسم جشن روز کودک را برپا می کنید. روز کودک فرصتی است برای بودن در کنار کودکان؛ برای وارد شدن به جهان آنها و همراهیشان. این به آموختن زبان کودکان زبان کودکان و درک هر چه بیشتر آنها کمک می‌کند.

در این روز مقامات عالی رتبه سخنرانی‌هایی مهمی در مورد کودکان و حقوق کودکان ارائه می دهند. همچنین رویدادهای فرهنگی مختلفی را که در سراسر کشور برگزار می شود، هماهنگ می کند. مدارس نیز در روز ملی کودک از جشن دور نمی مانند، حتی اگر روز کودک در آخر هفته باشد. مهمانی های ویژه ای در مدرسه برای جشن گرفتن دوران کودکی برگزار می شود. جدای از جشن ها، مدارس مسئول برنامه های آموزشی هستند و کودکان در مورد حقوق خود در مورد خانواده، آموزش، صلح و امنیت، مراقبت های بهداشتی پایدار و حفظ میراث فرهنگی بیشتر می آموزند.

تاریخچه روز جهانی کودک


تاریخچه روز جهانی کودک

روز کودک در کشورهای زیادی در تاریخ‌های مختلف گرامی داشته می‌شود. اگر بخواهیم به تاریخچه این روز در دنیا اشاره کنیم باید به 164 سال قبل برگردیم. در این زمان بود که کشیش دکتر چارلز لئونارد روز کودک را در دومین یکشنبه ژوئن 1857 در چلسی، ماساچوست آغاز کرد. طی سال‌های بعد نیز کشورهای مختلف این روز را در تاریخ‌های مشخصی جشن گرفتند.

 • در سال 1857 دکتر چارلز لئونارد این روز را با نامگذاری روز گل رز در انگلستان آغاز کرد.
 • در سال 1920، جمهوری ترکیه رسما روز کودک را به عنوان یک جشن ملی به رسمیت شناخت.
 • در سال 1950، بسیاری از کشورها شروع به جشن گرفتن 1 ژوئن به عنوان “روز حمایت از کودکان” کردند.
 • در سال 1954 سازمان ملل ” روز جهانی کودک ” را با تاریخ 20 نوامبر سالانه تاسیس کرد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به همه کشورها دستور داد تا روزی را برای کودکان در تاریخ مناسبی به انتخاب خود برای ارتقاء آگاهی در مورد حقوق کودکان، با هم بودن و بهبود رفاه کودکان تعیین کنند.
 • در 20 نوامبر 1959، مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد.و در 20 نوامبر 1989 مجمع عمومی سازمان ملل متحد کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد .
 • سالگرد هر دو این اعلامیه و کنوانسیون نیز توسط سازمان ملل در 20 نوامبر از سال 1990 مشخص شده است.

اعلامیه حقوق کودک

 • در 20 نوامبر 1959، مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد. در زیر برخی از نکات برگرفته از آن سند آورده شده است:
 • به هر کودکی باید آنچه برای رشد طبیعی نیاز دارد داده شود.
 • اگر کودک گرسنه است باید به او غذا داد. اگر کودک بیمار است، باید از او پرستاری شود.
 • اگر کودک بزهکار است، باید تحت تعلیم و تربیت قرار گیرد. اگر کودک یتیم است، باید به او پناه داده شود.
 • کودکان باید اولین کسانی باشند که در مواقع پریشانی امداد دریافت می کنند.
 • کودک باید در برابر هر گونه استثمار محافظت شود.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ روز ملی کودک اشاره کردیم و به برخی از فعالیت‌های این روز را معرفی کردیم. کودکان آسیب پذیرترین اعضای هر جامعه هستند، با این حال آینده هر کشوری به حفظ سلامت روحی و جسمی آنها وابسته است، پس بسیار مهم است که این روز گرامی داشته و در کنار جشن های برپا شده برای کودکان به مسائل اساسی‌تر آنها نیز پرداخته شود. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد