میلاد پیامبر (رسول اکرم) 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

میلاد پیامبر امسال

تاریخ میلاد رسول اکرم در سال 1401

میلاد پیامبر

میلاد رسول اکرم یکی از مهمترین اعیاد مسلمانان است. در ادامه می‌گوییم تاریخ میلاد رسول اکرم در سال 1402 چه روزی است و به مختصری از زندگی ایشان اشاره می‌کنیم.


میلاد پیامبر (رسول اکرم) 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق میلاد رسول اکرم در تقویم شمسی:

تاریخ میلاد پیامبر سال ۱۴۰۲ در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۱۱


تاریخ دقیق میلاد رسول اکرم در تقویم میلادی:

تاریخ میلاد پیامبر سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Tuesday, October 3, 2023

2023-10-03


تاریخ دقیق میلاد رسول اکرم در تقویم قمری:

تاریخ میلاد پیامبر سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الثلاثاء، ١٧ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۱۷


زندگینامه حضرت محمد (ص)

اوایل زندگی رسول اکرم

محمد در سال 570 میلادی در شهر مکه در استان حجاز عربستان به دنیا آمد. او متعلق به طایفه قریش بود که از قبایل محترم مکه به حساب می‌آمد. محمد تحت سرپرستی پدربزرگش عبدالمطلب قرار داشت. در آن روزها مکه محل پرستش انواع بت ها بود.

پدر محمد، عبدالله، در حالی که مادرش هنوز حامله بود از دنیا رفته بود و مادرش آمنه نیز در سال 576 میلادی در حالی که او تنها 6 سال داشت از دنیا رفت. سپس پدربزرگش عبدالمطلب مسئولیت تربیت او را بر عهده گرفت، اما او نیز دو سال بعد درگذشت. سپس عموی محمد، ابوطالب (پسر و جانشین عبدالمطلب) زندگی خود را وقف تربیت برادرزاده خود کرد و گفته می شود که هر دو یکدیگر را مانند پدر و پسر دوست داشتند. محمد در جوانی، به یک تاجر کاروانی صادق تبدیل شد. اعراب از او با نام های «صادق» و «امین» (امانت) یاد می کردند و بسیاری اموال خود را به امانت می دادند.

ازدواج با خدیجه

هنگامی که محمد 25 ساله بود، بانویی ثروتمند به نام خدیجه (555-620 میلادی) او را با یکی از کاروان‌های تجاری خود برای تجارت فرستاد. او چنان تحت تأثیر صداقت او قرار گرفت که برای او پیشنهاد ازدواج فرستاد که او پذیرفت. محمد با همسر اولش ازدواج کرد (595 پس از میلاد)، زنی که 15 سال از او بزرگتر بود اما حمایت و همراهی او در انجام مأموریتش به او کمک می کرد. حضرت محمد علاقه زیادی به همسر خود خدیجه داشت به طوریکه در مورد رابطه خود با همسرش اظهار داشت:

خداوند هرگز همسری بهتر از خدیجه به من نداده است. او در زمانی که دیگران من را انکار می کردند به من ایمان داشت. او تمام دارایی خود را در خدمت من قرار داد وقتی دیگران دارایی خود را از من دریغ کردند. و اینکه خداوند فقط به واسطه خدیجه به من فرزندانی داده است.

پیامبر از خدیجه دو پسر و چهار دختر داشت (البته مسلمانان شیعه معتقدند فقط یک دختر (فاطمه) حاصل این ازدواج است). هر دو پسرش در کودکی مردند. محمد بعداً در زندگی خود با زنان دیگری ازدواج کرد و صاحب پسر دیگری شد که او نیز در کودکی درگذشت.

همچنین بخوانید: اس ام اس تبریک میلاد رسول اکرم

زندگینامه حضرت محمد (ص)

اعلام نبوت رسول اکرم (ص)

محمد بی سواد بزرگ شد و قادر به خواندن و نوشتن نبود و تا زمان وفات نیز هیچ جایی تعلیم ندید. همانطور که حضرت محمد (ص) بزرگ شد، به عنوان فردی راستگو، صادق، قابل اعتماد، سخاوتمند و صمیمی در بین قبایل معروف شد. آنقدر امین بود که به او ثقه می گفتند. محمد خدای یکتا را قبول داشت و از انحطاط و بت پرستی جامعه خود متنفر بود.

محمد در اواخر سی سالگی در غاری به نام «حرا» در کوه «جبل النور» (کوه نور)، نزدیک مکه شروع به عبادت کرد. می گویند روزی سرنوشت ساز در سال 610 میلادی، نوری در برابر او ظاهر شد و ادعا کرد که فرشته جبرئیل است که با اولین وحی خداوند «الله» به او نزدیک شد. محمد ابتدا گیج و ترسیده بود و به خانه برگشت. تنها پس از اینکه همسرش خدیجه او را دلداری داد و با او درباره اتفاقات پیش آمده صحبت کرد متوجه مسئولیتی شد که به او واگذار شده بود و دریافت به پیامبری نائل گردیده است.

حضرت محمد (ص) در چهل سالگی اولین وحی خود را از جانب خداوند به وسیله فرشته جبرئیل دریافت کرد. نزول وحی بر ایشان و دریافت آیات به مدت بیست و سه سال ادامه یافت و در مجموع به عنوان قرآن شناخته می شوند.

به محض شروع به تلاوت قرآن و تبلیغ حقیقتی که خداوند بر او نازل کرده بود، او و گروه کوچکی از پیروانش مورد آزار و اذیت کافران قرار گرفتند. آزار و شکنجه چنان شدید شد که در سال 622 خداوند به آنها فرمان مهاجرت داد. این هجرت از مکه به شهر مدینه در 260 مایلی شمال، آغاز تقویم مسلمانان است.

پس از چندین سال، محمد و پیروانش توانستند به مکه برگردند و در آنجا دشمنان خود را بخشیدند. پیش از وفات حضرت محمد (ص)، در شصت و سه سالگی، بخش بزرگی از شبه جزیره عربستان مسلمان شده بود و در عرض یک قرن پس از مرگ او، اسلام به اسپانیا در غرب و تا شرق تا چین گسترش یافت. از جمله دلایل گسترش سریع و مسالمت آمیز اسلام، صدق و وضوح عقیده آن بود. اسلام به ایمان به یک خدا دعوت می کند که تنها خدایی که شایسته پرستش است.

همچنین بخوانید: شعر تبریک ولادت حضرت محمد (ص)

تاریخ میلاد رسول اکرم  در تقویم شمسی


پیام تبریک روز ولادت حضرت محمد (ص) سال 1402

جهان سرسبز و خرم گشت از میلاد پیغمبر
منور قلب عالم گشت از میلاد پیغمبر
بده ساقى مى باقى که غرق عشرت و شادى
دل اولاد آدم گشت از میلاد پیغمبر

حق چو دید آن نور مطلق در حضور
آفرید از نور او صد بحر نور
آفرینش را جز او مقصود نیست
پاک دامن تر ز او موجود نیست
«میلاد نبی اکرم (ص) مبارک باد»

اسم تو نور امـید است و صفای سینه هاست
دین تو اسلام عشق است و بدور از کینه هاست
روز میـلادت شدم مست می عرفان تو
آیه شرع است و حق است، خط به خط قرآن تو
«میلاد نبی اكرم (ص) گرامی باد»

ای احمدیان به نام احمد صلوات
هر دم به هزار ساعت از دم صلوات
از نور محمدی دلم مسرورست
پیوسته بگو تو بر محمد صلوات
«اللهم صلی علی محمد و آل محمد»

محمّد وارث پیغمبران است
که او سلطانِ شهرِ دلبران است
به حق فرمود حق لایزالی
محمّد علت خلقِ جهان است
«میلاد خاتم پیامبران بر شما مبارک»

خورشید عشق را، ره شام و زوال نیست
بر هر دلی که تافت، در آن دل ضلال نیست
در آسمان دلبری و آستان عشق
نور جمال دلبر ما را مثال نیست

مژده که میلاد شه خاتم است
عید سعید نبى اکرم است
مژده که مسرورى عالم رسید
خرمى عالم و آدم رسید

نام احمد، نام جمله انبياست
چون که صد امد، نود هم پيش ماست
«ميلاد نبى رحمت (ص) مبارک باد»

جهان را حق به عشقش آفریده
وجودش کلِ هستی را خریده
بگویم از مه رویِ محمّد
کسی زیباتر از او را ندیده

دو چشمِ آمنه بر روی احمد
گره خورده دلش بر موی احمد
گهی خندان گهی محو تماشا
چو می‌بیند خمِ ابروی احمد
«خجسته میلاد پیامبر اکرم مبارک باد»


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد