تاریخ شهادت امام سجاد 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ شهادت امام سجاد امسال

شهادت امام سجاد 1402

شهادت امام سجاد

با نزدیک شدن به ایام شهادت امام رین العابدین (ع)، در این پست به تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد در سال 1402 و زندگینامه ایشان می‌پردازیم.


تاریخ شهادت امام سجاد 1402 چه روزی است؟ چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۸ مرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۵/۰۸


تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد‬، ١٢ محرم ١٤٤٥
۱۴۴۵/۰۱/۱۲


تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, July 30, 2023
2023-07-30


زندگینامه امام سجاد (علیه السلام)

روز ولادت امام زین العابدین: در (5) شعبان سال (38) هجری در ایام خلافت جدش امیرالمؤمنین (علیه السلام).

محل تولد: مدینه منوره.

مدت عمر: (57) سال و سن ایشان در واقعه کربلا (23) سال بود.

مدت امامت امام زین العابدین (ع): (34) سال، یعنی از روز عاشورا سال (61) هجری تا سال (95) هجری قمری.

کنیه: أبو محمّد، أبو الحسن، أبو الحسين، أبو القاسم.

کتیبه انگشترش: برای هر غمی خدا مرا بس است.

همسران امام زین العابدین علیه السلام: فاطمه، ام عبدالله دختر امام حسن.

حاکمان عصر در دوره امامت ایشان: يزيد بن معاوية، معاوية بن يزيد، مروان بن الحكم، عبد الملك بن مروان، الوليد بن عبد الملك.

نسبت ها: 

او چهارمین معصوم امام علی، فرزند امام حسین، فرزند امام علی بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مناف است. امام زین العابدین (امام سجاد علیه السلام) در بین علما به ابن الخیراتین شهرت دارد. پدر ایشان حسین بن علی بن ابی طالب و مادرشان از دختران شاهان ایرانی، شاه زنان شهربانو است.


القاب امام زین العابدین [سجاد ] علیه السلام

اما القاب شریفه امام زین العابدین، از گرایشات خیرخواهانه و صفات نیکو و اخلاق نیکو و اطاعت و عبادت فراوان او خبر می دهند که برخی از آنها عبارتند از:

1. زین العابدین: این لقب را جدش رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به آن حضرت داده است، ولی به سبب کثرت عبادت به آن ندا داده شده است، عبادت کننده و سرافرازی که دائم خدا را اطاعت می کند.

2. سید العابدین: یکی از القاب برجسته آن حضرت سید العابدین است و آن چیزی است که از او تسلیم و اطاعت از خداوند ظاهر شده است.

3. ذی الثفنات: ایشان را به خاطر ظاهر شدن آثار سجده که روی پیشانی پینه بسته بود چنین نامیدند، امام ابوجعفر باقر علیه السلام فرمود: روی پیشانی پدرم و محل سجده اش آثاری برآمده داشت. و سالی دو بار آن پینه ها را می‌تراشید، هر بار پنج نخل، پس او را ذی الثفنات نامیدند.

4. سجاد: از القاب شریفی است که امام زین العابدین به سبب سجده های مکرر به آن شهرت پیدا کردند.

همچنین بخوانید: دعای مخصوص امام سجاد (ع)

شهادت امام سجاد ۱۴۰۲


شهادت امام سجاد علیه السلام

امام زین العابدین علیه السّلام از محبوبیت فراوانی برخوردار بود، مردم با تحسین از علم و فقاهت و عبادت ایشان صحبت می کردند و بسیاری از مومنان و کافران از صبر و تمام قوای ایشان متحیر می شدند. ایشان دل ها و عواطف مردم را به خود مشغول می کردند.

سعادتمند كسى بود كه از ديدار او لذت برد و شادمانى كه شرف ديدار او و شنيدن حديث او را داشت و تحمل اين موضوع برای بنى اميه سخت بود و آنان را به ترس مى‏انداخت. یکی از بزرگ ترین کینه توزان نسبت به آن حضرت ولید بن عبدالملک بود. او به برادرش هشام دستور داد تا امام زین العابدین علیه السّلام را مسموم کند. پس سم مُهلکی را او داد و دستور داد که از آن سم برای شهادت امام استفاده کند. ولید بن عبدالملک به خواسته اش رسید و سم در بدن امام اثر کرد و ایشان شدیدترین و شدیدترین دردها را متحمل شد. روزها در بستر بیماری ماند و شکایت خود را به درگاه خداوند متعال می رساند و برای خود طلب مغفرت و رضایت می کرد و مردم به بالینش هجوم می آوردند و حضرت (علیه السلام) خدا را حمد و ثنا می فرمود و او را به آنچه که داشت بهترین ستایش می کرد.

از آنجاییکه امام محبوبیت زیادی بین مردم داشت عموم مردم دچار ماتم و زاری شدند و روزی بود مانند روز رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله. تشییع جنازه او را نیکان و فاسقان شاهد بودند و صالحان و بدکاران او را ستودند. و مردم از او پیروی کردند تا اینکه تشییع پیکر ایشان را به بقیع آوردند. فرزند ایشان یعنی امام محمد باقر علیه السّلام آن حضرت را غسل داد، و در کنار را در عمویشان حسن بن علی علیه السلام به خاک سپرده شدند.


سخن آخر

به ایام سوگورای امام سجاد (ع) نزدیک می‌شویم. در این پست به تاریخ دقیق روز شهادت امام سجاد در سال 1402 پرداختیم. در این ایام مراسمات ویژه سوگورای و بزرگداشت ایشان در سراسر کشور برگذار می‌شود تا عموم مردم از فضائل اخلاقی ایشان آموخته و در جهت ارتقای کیفیت زندگی سالمتر قدم بردارند. اگر این مطلب مورد پسند شما واقع گردید، می‌توانید آن را در دیگر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد