شهادت امام رضا ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ شهادت امام رضا امسال

تاریخ شهادت امام رضا در سال 1401

شهادت امام رضا

امام رضا (ع) یکی از محبوبترین ائمه در بین شیعیان به خصوص ایرانیان است. در ادامه از این مطلب می‌خوانید که تاریخ شهادت امام رضا در سال 1402 چه روزی است و بخشی از زندگانی ایشان را ارائه می‌کنیم.


شهادت امام رضا ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز شهادت امام رضا در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز شهادت امام رضا سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۲۵ شهریور ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۶/۲۵


تاریخ دقیق روز شهادت امام رضا در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز شهادت امام رضا در تقویم میلادی سال 2023 مصادف است با:

Saturday, September 16, 2023

2023-09-16


تاریخ دقیق روز شهادت امام رضا در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز شهادت امام رضا در تقویم قمری سال 1445 مصادف است با:

‫السبت‬، ٣٠ صفر ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۲/۳۰


زندگینامه امام رضا (ع)

امام هشتم امام رضا (ع) در روز پنجشنبه یازدهم ذی القعده سال 148 هجری قمری در مدینه به دنیا آمد. زمانی که ایشان متولد شدند توسط پدر پاکش امام موسی کاظم (ع) که امام هفتم شیعیان است، علی نامیده شد. لقب الهی او «رضا» و کنیه اش ابوالحسن بود.

امام موسی کاظم (ع) بارها صراحتاً فرزند ارشد خود یعنی امام رضا (ع) را به عنوان جانشین بلافصل خود برای الحاق به مقام امامت معرفی کرد. پس از شهادت پدرش در بغداد در 25 رجب 183 هجری قمری در زندان هارون الرشید خلیفه عباسی، امام رضا (ع) در سی و پنج سالگی به مقام مقدس امامت رسید. حضرت رضا (ع) نزديك به دو دهه رهبر جامعه مسلمانان بود و در اين مدت به رهبري محترم، آگاه و بسيار معنوي شهرت يافت. الذهبی مورخ دمشقی او را ستوده و می‌گوید امام رضا مهربان‌ترین و شریف‌ترین هاشمیان زمان خود بود.

همچنین بخوانید: دعای امام رضا

پیشنهاد جانشینی مامون رشید به امام رضا (ع)

خلافت عباسی در آن زمان بر جهان اسلام حکومت می کرد و خلیفه مأمون برای آرام کردن و سرکوب شورش های شیعیان تعیین امام رضا (ع) را به عنوان جانشین خلافت، کرد و او را مرو دعوت کرد. در بدو ورود امام رضا (ع) به مرو (خراسان)، مقر خلافت مأمون رشید، خلیفه عباسی به او میهمان نوازی و احترام فراوان نشان داد، سپس به او فرمود: «می‌خواهم از شر خلافت خلاص شوم و جلیقه‌ای بر تن کنم و تو را جانشین خود کنم» اما امام رضا (علیه السلام) پیشنهاد او را رد کرد. سپس مأمون رشید در نامه ای پیشنهاد خود را تکرار کرد و گفت: «اگر آنچه را که من به تو عرضه کرده ام رد کنی، پس باید وارث پس از من بشوی». اما امام رضا (علیه السلام) مجدداً پیشنهاد او را رد کرد.

مامون رشید او را احضار کرد و گفت: شایسته دیدم که اختیارات مسلمانان را به عهده شما بگذارم و با سپردن آن به شما مسئولیت را از خود سلب کنم. هنگامی که امام رضا (علیه السلام) بار دیگر از پذیرفتن پیشنهاد او امتناع کرد، مأمون رشید چنان با او صحبت کرد که گویی در صورت امتناع مورد تهدید قرار می‌گیرد.

به امام رضا (ع) در پاسخ پیشنهاد وارث مامون رشید فرمودند: «در مورد جانشینی با آنچه از من می خواهید موافقت می کنم، مشروط بر اینکه امر و دستور و حکم قانونی و قضاوت و نصب و عزل نداشته باشم. و نه چیزی را نسبت به وضعیت فعلی تغییر دهید.” مأمون رشید همه اینها را پذیرفت.

روزی که مأمون رشید دستور داد با امام رضا (علیه السلام) بیعت کنند، یکی از یاران نزدیک امام رضا (علیه السلام) که در آنجا حضور داشت، نقل می کند: «در آن روز من پیش ایشان بودم، امام رضا (ع) به من نگریست در حالی که از این اتفاق خوشحال بودم، امام رضا (علیه السلام) به من اشاره کرد که نزدیکتر شوم، به او نزدیکتر شدم و برای اینکه کسی نشنود، گفت: دلت را مشغول نکن. این امری است که به دست نمی آید.»

همچنین بخوانید: شعر تسلیت شهادت امام رضا (ع)

شهادت امام رضا (ع)


شهادت امام رضا (ع)

به گفته مورخان شیعه، مأمون با دیدن اینکه امام رضا (ع) از او محبوبتر شده است، شوکه شد و موقعیت خود را در خطر دید. در این زمانی بود که خلیفه در سال 203 هجری قمری دسیسه‌ای چید و طی آن اقدام به مسموم کردن امام رضا علیه السلام نمود. با این حال در برخی از نقل قول‌ها سال شهادت حضرت رضا را در 202 ه.ق ارائه داده‌اند. همچنین در مورد روز شهادت ایشان نیز اختلاف نظر وجود دارد، برخی از منابع روز 17 صفر و برخی منابع ماه رمضان را به این عنوان ذکر کرده‌اند. اما قوی‌ترین و مشهورترین تاریخ 30 ماه صفر سال 203 ه.ق می‌باشد.

پس از شهادت امام رضا (ع) در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران – که امروزه مشهد نامیده می شود، به خاک سپرده شد که به معنای محل شهادت است.

هر ساله در چنین روزی میلیون ها ایرانی به مناسبت سالروز شهادت امام رضا (ع) در دسته های عزاداری شرکت می کنند. عزاداران از طبقات اجتماعی و گروه های سنی مختلف با لباس سیاه در مساجد و اماکن مذهبی سراسر ایران گرد هم می آیند. در این مراسم به مدیحه سرایی و خطبه های بزرگداشت امام بزرگوار شیعیان ایراد می شود.

همچنین بخوانید: متن پیامک شهادت امام رضا علیه السلام

سخن آخر

تاریخ شهادت امام رضا (ع) در سال 1402 در 52 شهریور مصادف با 30 صفر هجری قمری است. این روز در ایران تعطیل رسمی است و یادبود شهادت علی بن موسی الرضا (ع) است که از نوادگان پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و همچنین امام هشتم شیعیان بوده است. امام علی بن موسی الرضا در سال 203 هجری قمری توسط مأمون خلیفه عباسی به شهادت رسید و در کنار قبر پدر مأمون به خاک سپرده شد. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد