تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در سال 1401 چه روزی است؟


تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم سال 1401 کی و چه روزی است؟

اگر به دنبال یک روز مبارک برای شروع زندگی مشترک هستید، در این پست تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم سال 1401 ارائه شده است.


تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در سال 1401 چه روزی است؟

ازدواج مبارک حضرت علی با فاطمه الزهرا سلام الله علیها در اول ذی الحجه 2 هجری قمری واقع شد و آن را عقد دو نور نامیدند.

تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم شمسی 1401 مصادف است با:

جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۴/۱۰


تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم میلادی 2022 مصادف است با:

Friday, July 1, 2022

2022-07-01


تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم قمری:

تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم قمری 1443 مصادف است با:

الجمعة، ١ ذوالحجه ١٤٤٣

۱۴۴۳/۱۲/۰۱


تاریخ و مکان ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا (علیهم السلام)

1 ذی الحجه سال 2 هجری قمری، مدینه.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه از امام علی (ع)

خاستگاری امام علی (ع) از فاطمه زهرا (ع)


خاستگاری امام علی (ع) از فاطمه زهرا (ع)

حضرت علی (علیه السلام) در حالی که در خانه ام سلمه بود، نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و سلام کرد و در مقابل او نشست. پیامبر صلی الله علیه و آله بر او و خاندانش باد) به او گفت: آیا برای حاجتی آمده ای؟

امام (علیه السلام) فرمود: آری، برای خاستگاری به دخترت فاطمه آمده ام، آیا او را به ازدواج با من درمی‌آوری؟

ام سلمه گفت: چهره پیامبر صلی الله علیه و آله را دیدم که از شادی و سرور درخشان شد، سپس در چهره حضرت علی علیه السلام لبخند زد و بر فاطمه وارد شد. (سلام الله علیها) و به او گفت: علی در مورد تو مطلبی ذکر کرده است، و من از پروردگارم خواستم که با بهترین خلقت خود با تو ازدواج کند، نظر تو چیست؟

حضرت فاطمه (س) ساکت شد، پس رسول خدا صلی الله علیه و آله بیرون آمد و گفت: «خداوند بزرگ است، سکوت او قبول اوست.» جبرئیل (علیه السلام) نزد او آمد و گفت: ای محمد! او را به عقد علی بن ابیطالب درآور که خداوند او را برای او پسندیده و از او راضی است.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به انس بن مالک دستور داد تا اصحاب را جمع کند تا خبر ازدواج فاطمه را با حضرت علی (علیه السلام) به آنان اعلام کند.

هنگامى كه با هم ملاقات كردند، حضرت (رضوان الله تعالى عليه و آله و سلم) به آنها فرمود: «خداوند متعال به من امر كرده است كه فاطمه بنت خديجه را به عقد علي بن ابى طالب درآورم»


خطبه امام علی (علیه السلام) در ازدواج با فاطمه (سلام الله علیها)

فرمود: ستایش خدایی را که حمید خود را نزدیک می‌کند و به درخواست کنندگان نزدیک می‌شود، و هراسان را بهشت ​​را وعده می‌دهد و نافرمانی را با آتش دوزخ هشدار می‌دهد.

و شهادت می دهیم که معبودی جز خدا نیست، یگانه و بی شریک، شهادتی که او را خبر می دهد و او را خشنود می سازد، و اینکه محمد بنده و رسول او (صلی الله علیه و آله و سلم) است، دعایی که او را مورد لطف و عنایت قرار می دهد، او را بالا می برد و برگزیده است. و ازدواج امری است که خداوند به او امر می کند و او را خشنود می سازد و مجلس ما آن چیزی است که خداوند مقدر و اختیار کرده است.

همچنین بخوانید: احادیث زیبا از امام علی (ع)

سن حضرت علی و فاطمه (سلام الله علیها) در روز عقد

در مورد سن حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) اختلاف نظراتی وجود دارد. برخی از علمای شیعه سن حضرت فاطمه (س) را در هنگام ازدواج بین 9 تا 11 سال اعلام کرده‌اند. در برخی دیگر از منابع گفته شده است که ایشان در هنگام عقد 14 سال داشتند. در مورد سن امام علی (ع) نیز نقل قول های متفاوتی در کتب تاریخی و دینی آمده است و طبق روایاتی در حدود 21 سال داشتند.

مدت زندگی مشترک این دو بزرگوار از سال دوم هجری شروع و تا سال 11 هجری (سال وفات حضرت فاطمه الزهرا(س)) ادامه داشت که در مجموع 9 سال می‌شود.


سخن آخر

در این پست از آلامتو تاریخ دقیق ازدواج حضرت علی و فاطمه زهرا در تقویم سال 1401 بیان شد. بسیاری از افراد برای برکت دادن به زندگی مشترک و یک شرو ع زیبا، علاقمند به برگزاری عقد و نکاح در اعیاد و ایام مذهبی دارند. این روز یکی از خجسته ترین ایام به این منظور است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد