تاریخ روز وکیل در سال 1401 کی و چه روزی است؟ چندمه؟

روز وکیل امسال

تاریخ روز وکیل در سال 1401

روز وکیل

تاریخ روز وکیل در سال 1401 هفتم اسفند است. این تاریخ به مناسبت تصویب لایحه استقلال وکلا انتخاب شده است. برای آشنایی با تاریخچه انتخاب آن تا انتهای مطلب با ما باشید.


تاریخ روز وکیل در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز وکیل فرصتی است برای نشان دادن عشق و احترامی است که وکلای زندگی ما سزاوار آن است. وکلا در طول ایفای شغل و سال های کاری خود را در میانه بسیاری از موقعیت های سخت می بینند، اما این بخشی از کار آنهاست! روز وکیل و بزرگداشته آن حتی برای یک لحظه باعث می شود تا کارهای بزرگی را که آنها برای کمک به ما انجام می دهند تا از آشفتگی هایی که در آن گرفتار شده ایم تشخیص دهیم و به از آنها قدردانی کنیم.

تاریخ روز وکیل در سال 1401 در تقویم شمسی:

تاریخ روز وکیل در تقویم شمسی سال 1401 مصادف است با:

یکشنبه، ۷ اسفند ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۱۲/۰۷


تاریخ روز وکیل در تقویم قمری:

تاریخ روز وکیل در تقویم قمری 1444 مصادف است با:

الأحد، ٥ شعبان ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۸/۰۵


تاریخ روز وکیل در تقویم میلادی:

تاریخ روز وکیل سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, February 26, 2023

2023-02-26

روز وکیل چه تاریخی است؟


روز وکیل چه تاریخی است؟

هفتم اسفند ماه به عنوان روز وکیل نامگذاری شده است. علت انتخاب این روز به عنوان روز وکیل تصویب لایحه استقلال وکلا در تاریخ هفت اسفند است. با وجود اینکه در تقویم های کمی این تاریخ ثبت شده است؛ اما چندین سال است که روز اول تا هفتم اسفند به عنوان بزرگداشت روز وکیل توسط ارگان ها و سازمان های مربوطه گرامی داشته می شود.


تاریخچه روز وکیل در ایران

تاریخچه وکالت در ایران نیز به دوره صفویه بازمی‌گردد که نایب السلطنه را وکیل خطاب می کردند و عنوان وکیل الرعایا از اینجا منشاء می گیرد. پس از انقلاب مشروطه و لزوم حاکمیت قانون و تفکیک قوا، اداره امور مملکتی تحت مصوبات قوه مقننه صورت می گرفت. تا پیش از این زمان، وکالت به اندازه قضاوت از قانونمندی خاصی پیروی نمی کرد و مورد توجه مجلس وقت نیز نبود. زمانیکه تصمیم قاضی جایگزین زور و قدرت برای رفع اختلافات مردم شد، اهمیت حضور وکیل  در کنار قاضی الزامی تر شد.

اولین بار در 27 تیر ماه 1300 خورشیدی، مجمع وکلای رسمی تشکیل گردید و نظامنامه ای شامل 24 ماده تصویب شد که طی آن هر حوزه قضایی که متشکل از 20 نفر وکیل بود می توانست مجمع وکلای آن حوزه را تشکیل داده و هیئت مدیره انتخاب کند. اما این مجمع مدت زیادی دوام نداشت و در سال 1302 منحل گردید.

بار دیگر در بیستم آبان ماه سال 1309، کانون وکلا این بار توسط مرحوم داور وزیر عدلیه آن زمان به طور رسمی افتتاح شد. طبق قانون مصوب 25 بهمن 1315، اینبار اصول تشکیلات وکلا و نحوه انتخاب هیئت مدیره و وظایف  و اختیارات کانون مورد تصویب قرار گرفته و به موقع به اجرا رسید.

آنطور که سوابق تاریخی نشان می دهد نخستین باری که در متن قانون صحبت از استقلال کانون وکلا شده است، در قانون وکالت مصوب 1315 بوده است که استقلال کانون با محدودیت هایی همراه بوده است. اما بر طبق قانون 1331 این استقلال گسترده تر شد.

لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری با تلاش های بی وقفه مرحوم دکتر محمد مصدق در 7 اسفند سال 1333 به سرانجام رسید و مورد تصویب قرار گرفت و از آن پس این روز به عنوان سالروز استقلال کانون وکلا و روز وکیل جشن گرفته می شود.


ویژگی های وکیل

عدالت اجتماعی به معنای طراحی و اجرای نظام حقوقی است که در آن هر کسی به حق عقلانی و عرفانی خود دست یابد و در برابر آن حقوق، وظایف خود را انجام داده و در مقابل تخطی از آن مسئولیت پذیر باشد. در چنین نظام حقوقی ای وکیل بر اساس قوانین شرعی و مدنی به دفاع از حق می پردازید و قاضی نیز به عدالت رای خواهد داد و عدالت در جامعه اجرا خواهد شد. مهمترین ویژگی ای یک وکیل باید داشته باشد، قابل اعتماد بودن او است که این خصوصیت نیازمند وجود صداقت، امانت و مسئولیت پذیری در وی است. با این وجود وکیلی که از تمامی محاسن اخلاقی برخوردار باشد اما علم و تخصص کافی نداشته باشد، نمی تواند آنطور که باید از حقوق موکل خود دفاع کند.

از دیگر شاخصه های حرفه وکالت که آن را از دیگر شغل ها متمایز می کند برخورد با دیگر همکاران خود است، زیرا هر وکیل طی پروسه وکالت سعی در استحقاق موکل خود و اثبات بی گناهی وی دارد، همچنین وکیل طرف مقابل دعوی نیز سعی در همین کار دارد و خواستار حکم به نفع موکل خود است.


سخن آخر

با وجود اینکه تاریخ روز وکیل در همه تقویم ها ثبت نیست، ما بر خود واجب می دانیم روزی را به قدردانی از فعالیت های وکلای اطرف خود اختصاص دهیم. بسیاری از ما در بین اعضای خانواده یا دوستان خود افرادی را داریم که به این حرفه مشغول هستند. وکلا همیشه پشت ما بوده اند و هر کاری از دستشان بر می آید انجام داده اند تا ما را از وضعیت دشوار خارج کنند. بنابراین، بزرگداشت این روز و یادآوری آن و حتی ارسال پیام تبریک به این مناسبت کار زیادی نیست.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد