روز جهانی نابینایان [عصای سفید] ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز جهانی نابینایان امسال

تاریخ روز جهانی عصای سفید [نابینایان] در سال 1401

روز جهانی عصای سفید

نابینایان بخشی از هر جامعه هستند که به سبب شرایط متفاوتی که دارند روز جهانی به آنها اختصاص داده شده است. در ادامه می‌گوییم تاریخ روز جهانی عصای سفید (نابینایان) در سال 1402 چه روزی است و چه اهمیتی دارد.


روز جهانی نابینایان ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی عصای سفید [نابینایان] در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی عصای سفید [نابینایان] سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۲۳ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۲۳


تاریخ دقیق روز جهانی عصای سفید [نابینایان]  در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی عصای سفید [نابینایان] سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, October 15, 2023

2023-10-15


تاریخ دقیق روز جهانی عصای سفید [نابینایان]  در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی عصای سفید [نابینایان] سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد‬، ٢٩ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۲۹


تاریخچه روز جهانی عصای سفید

روز جهانی عصای سفید هر سال در 15 اکتبر مقارن با 23 مهر ماه جشن گرفته می شود. این روز در ابتدا به عنوان یک روز ملی در ایالات متحده آمریکا آغاز شد، اما اکنون به یک روز جهانی تبدیل شده است.

روز جهانی عصای سفید یا روز ایمنی عصای سفید اولین بار در سال 1964 توسط رئیس جمهور لیندون بی جانسون در ایالات متحده جشن گرفته شد. عصای سفید نمادی از افراد کم بینا در سراسر جهان است و همچنین به عنوان نمادی برای روشن کردن پیروزی آنها در برابر این محدودیت فیزیکی انتخاب شده است. در دهه 1960، فدراسیون ملی نابینایان شروع به مبارزه برای حقوق افراد کم بینا کرد و ابتکار عمل برای آموزش آنها را با کمک عصای سفید به دست گرفت.

اهمیت روز جهانی عصای سفید


اهمیت روز جهانی عصای سفید (نابینایان)

اختلال بینایی حدود 2.2 میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، این تعداد ممکن است در مقایسه با جمعیت کل جهان کوچک به نظر برسد، اما آن را کمتر از یک موضوع برای پرداختن نمی کند.

زندگی بدون توانایی دیدن چیزهای اطرافمان در حال حاضر به اندازه کافی چالش برانگیز است و همراه کردن آن با موانع اجتماعی و فیزیکی آن را به یک کار دشوار تبدیل می کند.

هدف اصلی این روز، رفع مشکلات و موانع اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست‌محیطی افراد نابینا و کم‌بینا از طریق آموزش جهانی درباره نابینایی و چگونگی زندگی و کار افراد کم بینای مستقل و تجلیل از توانایی‌ها و موفقیت‌های نابینایان است. همچنین در این روز حقوق اجتماعی نابینایان و حق بهره مندی آنها از تمامی امکانات رفاهی جامعه مورد توجه قرار می‌گیرد. آنها نیز باید مانند سایر افراد جامعه از پیاده‌روها، خیابان‌ها، وسایل نقلیه عمومی، مکان‌های عمومی چه فرهنگی، تفریحی یا مذهی به سعولت بهره مند شوند. وظیفه تسهیل تردد آنها در جامعه و امکان برطرف کردن نیازهای روزانه آنها به عهده دولت ها است.

این روز دستاوردهای افراد کم بینا را جشن می گیرد که در برابر محدودیت های فیزیکی خود پیروز شدند و به موفقیت رسیدند و اهمیت عصای سفید را برای آنها به رسمیت می شناسد. عصای سفید ابزاری است که به آن‌ها کمک می‌کند تا زندگی عادی خود را مستقل و با سر بالا داشته باشند. همچنین به افراد دیگر کمک می کند تا افراد نابینا را شناسایی و شناسایی کنند و بیشتر مراقب باشند. از آنجایی که عصای سفید نماد افراد کم بینا در سراسر جهان است، همچنین به عنوان نمادی برای برجسته کردن پیروزی آنها در برابر ناملایمات انتخاب شد.


روز جهانی نابینایان در ایران

در ایران نیز مانند سایر نقاط جهان روز جهانی نابینایان یا روز عصای سفید گرامی داشته می‌شود. هر ساله در روز 23 مهر مراسم ویژه‌ای در بخش های مختلف برای روشندلان کشور برگزار می‌شود که طی آن به مشکلات آنها پرداخته و همچنین از فعالیت ها و دستاوردهایشان تجلیل می‌گردد.

اولین قدم ها برای آموزش نابینایان در ایران به سال 1299 برمی‌گردد. در آن سال فعالیت در زمینه تعلیم دانش آموزان نابینا با آموزش 5 دانش آموز روشن در تبریز توسط فردی به نام “پاستور ارنست کریستوفل” آغاز شد. طی سال های بعد بر تعداد دانش آموزان افزوده شد. پس از آن در سال 1325 یک بانوی انگلیسی به نام “گون گستر” موسسه آموزشی برای دختران نابینا در اصفهان تاسیس کرد.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ رو زجهانی عصای سفید یا روز جهانی نابینایان پرداختیم. عصای سفید ساده ترین نماد یک فرد کم بینا در سراسر جهان است. از این رو، به عنوان نمادی برای برجسته کردن عزم اراده انسان برای پیروز شدن در برابر هر ناملایماتی که در این مورد فقدان دید است، انتخاب شده است. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد